Ilmaispelattava Tom Clancy’s XDefiant saapuu konsoleille ja PC:lle elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Ilmaispelattava Tom Clancy’s XDefiant saapuu konsoleille ja PC:lle elokuussa

XDefiant

Parhaillaan testivaiheessa oleva Tom Clancy’s XDefiant tarjoaa ilmaiseksi pelattavan ja nopeatempoisen moninpelikokemuksen intensiivisellä toiminnallisuudella. Kahdesta kuuden hengen joukkueesta koostuvat ryhmittymät ottavat yhteen toistensa kanssa areenamaisilla kentillä, joissa vaaditaan nopeita refleksejä, taktista toimintaa ja ammuntakykyä. Peli on täysin ilmainen ja tukee eri pelialustojen välistä ristiinpelaamista.

Kuluneen 21 vuoden ajan on Tom Clancy’s -peliuniversumi muodostanut tärkeän osan Ubisoftin historiaa ja pelejä. Tom Clancyn perintöä jatkavat pelit ovat toimineet taktisten ammuntapelien ja syvällisten pelikokemusten kivijalkana tarjoten kiehtovia kokemuksia useiden kiinnostavien hahmojen ja tapahtumapaikkojen kautta. Ubisoft jatkaakin ylpeänä tätä perintöä tarjoamalla faneille mahdollisuuden kokea näiden pelien ikonisten ryhmittymien yhteenotot yhdessä ja samassa pelissä.

Ubisoft San Francisco -pelistudion kehittämä sekä räiskintäpeliasiantuntija Mark Rubinin ja peliveteraani Jason Schroederin yhdessä johtama peliprojekti tarjoaa uudenlaisen lähestymiskulman Tom Clancyn nimeä kantavaan peliin. Tom Clancy’s XDefiant hyödyntää näiden pelimaailmojen yhdistäviä tekijöitä, piirteitä ja ryhmittymiä yhdistäen ne saumattomasti toisiinsa. Peli sopii yhtäältä rentoutumista etsivälle satunnaispelaajalle kuin kilpailulliselle ammattipelaajalle.

Tom Clancy’s XDefiant tarjoaa vaikuttavan ammuntapelikokemuksen, jossa sujuva pelattavuus yhdistyy nopeatempoiseen liikkumiseen, ryhmävetoiseen taktisuuteen ja ainutlaatuiseen hahmokohtaiseen räätälöintiin. Pääosassa ovat Tom Clancyn peleistä tutut tapahtumapaikat ulko- ja sisätiloineen sekä ryhmittymät, jotka ovat tuttuja monista muista peleistä.

Pelaaja pääsee muokkaamaan hahmoaan omaan pelityyliin sopivaksi ja rakentamaan hahmostaan ainutlaatuisen yksilön. Erilaiset aseet, varusteet, kyvyt ja vaatetus ovat pelaajan räätälöitävissä. Hahmoaan voi muokata jopa kesken taistelutapahtumien alati muuttuvissa taisteluympäristöissä.

Erilaisia pelimuotoja on useita. Näitä ovat esimeriksi kahdesta kuuden hengen tiimistä koostuvat areenataistelumuodot sekä erilaiset lineaariset pelitilat, kuten Domination ja Escort. Ison ja vaihtuvan kenttävalikoiman ansiosta yksittäiset taisteluerät eivät tunnu koskaan toistensa toistolta.

Julkaistaessa peli koostuu neljästä erilaisesta ryhmittymästä, jotka ovat kaikki tuttuja aiemmista Tom Clancy’s -peleistä. Näitä ovat Ghost Recon Breakpoint -pelistä tutut Wolves-sotilaat, Tom Clancy’s Splinter Cell -pelin Echelon-joukot ja Tom Clancy’s The Division -pelien pahamaineiset Outcasts- ja Cleaners-jengit. Pelimaailman kehittymisen ja laajentumisen myötä luvassa on myös runsaasti uusia ryhmittymiä Tom Clancy -peleistä ja jopa näiden ulkopuolelta.

Tom Clancy’s XDefiant julkaistaan Xbox Series X ja S, Xbox One, PlayStation 5 sekä PlayStation 4 -konsoleille, PC:lle sekä Google Stadia- ja Ubisoft Connect -pelipalveluissa myöhemmin vahvistettavana julkaisupäivänä. Pelin testivaiheeseen voi rekisteröityä täällä. Sivuston kautta saa viimeisimmät tiedot pelin uutisista, päivityksistä ja testivaiheista. Pelin ensimmäinen avoin testivaihe alkaa 5. elokuuta 2021 ja lisää testivaiheita on luvassa talven aikana.

Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina Kommentit pois päältä artikkelissa Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina

:n moninpelihistoria ei ehkä koskaan saanut virallista jatkoa, mutta nyt sarjan fanit saavat siihen uudenlaisen “lohdutuspalan”. Pelin alun perin peruttu moninpeliprojekti elää nimittäin uudelleen :lle kehitteillä olevan PvP-modin muodossa.

Modia kehittää modderi Speclizer, joka on julkaissut jo varhaista pelikuvaa projektista. Suunnitelmana on tuoda pelaajien väliset ottelut, joissa ikoniset hahmot kuten Ellie ja Abby voivat kohdata toisensa taistelukentällä. Julkaisua tavoitellaan tälle syksylle, joten aivan vielä ei tarvitse lähteä kilpailemaan selviytymisestä, mutta suunta on selvä.

Ensimmäiset videot paljastavat, että mukana on yllättävän paljon rakenteita, kuten matchmaking-järjestelmä, karttoja ja varustelun valintaa ennen ottelua. Vaikka kokonaisuus on vielä keskeneräinen, se näyttää jo nyt kunnianhimoiselta yritykseltä herättää henkiin idea, joka jäi virallisesti toteutumatta.

Taustalla on Sonyn ja Naughty Dogn vuonna 2023 peruttu -projekti. Studio päätti keskittyä jatkossa yksinpelikokemuksiin, vaikka moninpelille oli suunniteltu pitkä elinkaari ja laaja sisältötuki. Kehittäjien mukaan kunnianhimo kasvoi lopulta liian suureksi yhdelle projektille.

Vaikka virallinen moninpeli jäi historiaan, faniprojekti osoittaa, että kiinnostus sarjan PvP-puoleen ei ole kadonnut mihinkään. Nyt jää nähtäväksi, kuinka pitkälle modderin visio etenee ja pystyykö se täyttämään sen aukon, jonka peruttu moninpeli jätti pelaajien mieliin.

Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä Kommentit pois päältä artikkelissa Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä

Kauhupelien ystäville on luvassa uusi syy pitää valot päällä, sillä tuo pelaajat tutkimaan paranormaaleja ilmiöitä yhteistyössä kavereiden kanssa. esitteli pelin uuden trailerin kautta, ja luvassa näyttää olevan kauhua, jossa hiljaisuus voi olla paras selviytymiskeino.

Give Us A Sign on 1–4 pelaajan yhteistyökauhupeli, jossa tutkitaan kummittelevia paikkoja, selvitetään yliluonnollisten olentojen salaisuuksia ja yritetään selvitä hengissä ympäristöissä, jotka kirjaimellisesti kuuntelevat pelaajan puhetta. Mikrofonista voi siis tulla joko tärkeä työkalu tai pahin vihollinen.

Pelin erikoisuuksiin kuuluvat ääneen reagoiva pelattavuus, muuttuvat paranormaalit kohtaamiset, monipuoliset tutkimusjärjestelmät sekä yli 20 erilaista kummitusta pelin omasta maailmasta. Lisäksi ympäristöt reagoivat pelaajien toimintaan ja kauhuelementtejä voi muokata oman pelityylin mukaan.

Give Us A Sign julkaistaan aikanaan :lle, :lle ja |S:lle, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä ole kerrottu. Pelaajat pääsevät kuitenkin kokeilemaan peliä ennakkoon Steam Next Festissä lokakuussa 2026 julkaistavan demon kautta.

Jos Phasmophobia opetti jotain, niin se on se, että kaverin huutaminen pimeässä talossa ei yleensä auta tilannetta. Give Us A Sign näyttää vievän saman idean vielä pidemmälle ja tällä kertaa kummitukset eivät vain ilmesty paikalle, vaan ne kuuntelevat mitä sanot.