Irtisanomiset hidastavat uuden Forza Motorsport – pelin kehitystä Kommentit pois päältä artikkelissa Irtisanomiset hidastavat uuden Forza Motorsport – pelin kehitystä

Xboxin pääjohtaja Phil Spencer vakuuttaa, että Forza Motorsport ei ole kuollut, mutta uuden pelin julkaisu ei ole ihan nurkan takana. Spencer kertoi haastattelussa, että Xbox keskittyy tällä hetkellä peleihin, jotka ovat lähempänä valmistumista.

Turn 10 Studios, sarjan pääkehittäjä, koki viime heinäkuussa merkittäviä irtisanomisia, mikä hidastaa uusien Forza Motorsport -osien kehitystä. Spencer painotti, että sarja on edelleen elossa, mutta se saa aikaa kasvaa rauhassa ilman jatkuvaa painetta. Xboxin yli 20 studiota tasapainottelevat eri aikataulujen ja resurssien välillä, joten kaikilla projekteilla ei ole samanlaista kiirettä.

Forza Motorsport on realistinen kilpa-ajosimulaattori, joka eroaa avoimen maailman Forza Horizonista, josta on vuosien saatossa tullut sarjan keskiössä oleva pelisarja. Viimeisin pääsarjan peli julkaistiin vuonna 2023, ja se on saanut 22 ilmaista päivitystä uusine ratoineen ja autoineen.

Vaikka Spencerin kommentit antavat toivoa tulevasta, uusi Forza Motorsport ei ole tulossa lähiaikoina. Fanit voivat kuitenkin jatkaa nykyisen pelin päivityksistä nauttimista ja seurata, mitä Xboxin studiossa kehitetään seuraavaksi.

Halo testiohjelma laajenee Kommentit pois päältä artikkelissa Halo testiohjelma laajenee

Halo-fanit saavat hieraista silmiään! Legendaarinen Microsoftin pelisarja näyttää olevan matkalla myös PlayStationille. Datakaivaja gruntdotapi paljasti, että PlayStation 4-, 4 Pro-, 5- ja 5 Pro -konsolit on lisätty Halo-pelien julkiseen testiohjelmaan, jota kutsutaan nimellä Insider Console Flighting. Aiemmin ohjelma oli varattu vain Xboxin eri versioille.

Tämä lisäys ei todennäköisesti ole sattumaa. Pian Halo: Combat Evolved -uudelleenjulkaisun julkistamisen jälkeen tehty muutos vihjaa, että PlayStation-pelaajat saattavat pian päästä kokeilemaan sarjan klassikkoa, ehkä jo tulevassa betassa.

Datakaivajien mukaan Xboxin rajapinnasta löytyi jo aiemmin merkintöjä kahdesta Halo-pelistä, joilla on PlayStation-yhteensopivuus. Toinen niistä on nyt tunnistettu Combat Evolvediksi, mutta toinen saattaa liittyä huhuttuun moninpeliprojektiin nimeltä Project Eker.

Halo-studiot ovat myös kommentoineet huhuja tekoälyn käytöstä kehitystyössä. Tiimin mukaan tekoälyä hyödynnetään vain pienissä tuotannon apuvaiheissa, sillä ihmisten luovuus on edelleen se, mikä tekee Halosta Haloa.

Jos tämä kehitys jatkuu, PlayStationin ohjaimet saattavat pian lämmetä tutun sinivihreän haarniskan tahtiin ensimmäistä kertaa koskaan.

Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen Kommentit pois päältä artikkelissa Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen

Starfield-fanit joutuvat odottamaan vielä hetken, ennen kuin avaruusseikkailu saapuu PlayStation 5:lle. Luotettavana pidetty sisäpiirilähde kertoo, että PS5-portin julkistus siirtyy vuoteen 2026, vaikka huhuja pelin saapumisesta PlayStationille on liikkunut jo pitkään.

Alun perin odotettiin, että pelin PS5-versiosta kerrottaisiin vielä tämän vuoden aikana. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että pelaajat joutuvat tyytymään vain Xboxilla ja PC:llä pelattavaan alkuperäiseen versioon, kunnes Bethesda päättää paljastaa yksityiskohdat ensi vuonna.

Sisäpiirilähteen mukaan Starfieldin portti on kuitenkin todellinen, ja tarkoitus on julkaista se PS5:lle. Aikataulun mukaan peli ja sen uusi laajennus voivat olla valmiita PS5:lle keväällä 2026. Microsoft on aiemmin kertonut, ettei sillä ole syytä estää peliä saamasta uusia pelaajia toisella alustalla, mikä tukee huhuja julkaisun laajentumisesta.

Samalla Bethesda on vihjaillut tulevasta Starfieldin DLC:stä nimeltä ‘Terran Armada’, mutta yksityiskohtia ei ole vielä vahvistettu. Starfieldin ystäville jää siis jännittävä odotusaika, sillä uusia seikkailuja odotetaan, mutta PlayStation-käyttäjien kannattaa varautua vielä pitkään odotukseen.