Iso kasa julkistuksia Switchille – mukana Borderlands ja BioShock -kokoelmat Kommentit pois päältä artikkelissa Iso kasa julkistuksia Switchille – mukana Borderlands ja BioShock -kokoelmat

Bioshock: The Collection

Nintendo julkaisi eilen Direct Mini-esityksessään melkoisen kasan päivityksiä, uudelleenjulkaisuja, ladattavia sisältöjä sekä tulevia pelejä. Kaikki videolla esitellyt julkistukset ovat tarkoitus saada Switchille vielä tämän vuoden aikana. Katso aikaleimat nostoihin videon alapuolelta.

2K Games julkaisee toukokuun 29. päivä pelit XCOM 2 Collection sisälten kaikki lisäsisällöt ja laajennukset, Borderlands Legendary Collection sisältäen Borderlands, Borderlands 2 ja Borderlands: The Pre-Sequel ja kaikki BioShock pelisarjan pelit joko yhdessä tai erikseen ostettuna. Aikaleima 04:26.

LucasArts julkaisi Star Wars Jedi Knight: Jedi Academyn eilen ja 90-luvun N64-klassikko Star Wars Episode I: Racer saapuu Switchille myöhemmin tänä vuonna. Racer sisältää 25 pelattavaa hahmoa ja vain Switchille rakennetun lähiverkon moninpelin. Aikaleima 22:47.

Viime vuonna PlayStation 4:lle, Xbox Onelle ja PC:lle julkaistu Burnout Paradise Remastered saapuu Switchille myöhemmin tänä vuonna. Täysin optimoitu versio lupaa kuvan päivitysnopeudeksi 60 ruutua sekunnissa.

Little Nightmares III on täällä – ystävyys on ainoa tie ulos painajaisesta Kommentit pois päältä artikkelissa Little Nightmares III on täällä – ystävyys on ainoa tie ulos painajaisesta

Little Nightmares III

Kauhupelien rakastettu pienoishelmi on palannut. Little Nightmares III on nyt saatavilla, ja se vie pelaajat jälleen uuteen, vinksahtaneeseen maailmaan, jossa lapsuuden pelot heräävät henkiin – tällä kertaa myös kaverin kanssa.

Painajainen nimeltä Spiral odottaa

Pelin tapahtumat sijoittuvat uuteen ympäristöön nimeltä Spiral, surrealistiseen todellisuuteen keskellä Nowhere-nimistä aluetta. Pelaajat ottavat ohjaksiinsa kaksi uutta hahmoa: viittaan pukeutunut Low ja hänen ystävänsä Alone. Kaksikon on tehtävä yhteistyötä paetakseen Spiralista, joka on täynnä uhkaavia olentoja ja aivoja väänteleviä pulmia.

Yhteistyö ei ole vain teema – se on pelimekaniikka. Ensimmäistä kertaa Little Nightmares -sarjassa mukana on online co-op -pelitila. Pelaajat voivat kutsua ystävän mukaansa Friend’s Pass -toiminnon kautta, jolloin vain toisen tarvitsee omistaa peli. Halutessaan matkan voi toki taittaa myös yksin, tekoälyn ohjatessa toista hahmoa.

Uusi luku synkkien satujen maailmassa

Little Nightmares III jatkaa sarjan perinnettä visuaalisesti pysäyttävällä tyylillään ja äänisuunnittelulla, joka hiipii ihon alle. Uusi asetus, uudet sankarit ja moninpelimahdollisuus tuovat pelisarjaan raikkaan tuulahduksen, mutta säilyttävät samalla sen ytimen: maailman, jossa pelot eivät ole vain kuvitelmaa – ne ovat totta.

Lisää pelattavaa Little Nightmares III: Deluxe Editionin mukana

Peruspelin lisäksi tarjolla on myös Little Nightmares III: Deluxe Edition, joka tuo mukanaan kaksi tulevaa lisälukua sekä erityisiä hahmoasusteita. Expansion Passin tarkemmista sisällöistä kerrotaan myöhemmin, mutta jo nyt on selvää, että fanit voivat odottaa lisää kylmääviä hetkiä ja kieroutuneita yllätyksiä.

Peli on saatavilla lähes kaikille alustoille: PlayStation 5, Xbox Series X ja S, PC, Nintendo Switch 2, PlayStation 4, Xbox One sekä alkuperäinen Switch. Julkaisusta vastaa Bandai Namco Entertainment Europe ja kehitystyön on tällä kertaa tehnyt kauhuosaamisestaan tunnettu Supermassive Games.

Ken Levine palaa pelikentille – Judas yhdistää vanhaa ja uutta Kommentit pois päältä artikkelissa Ken Levine palaa pelikentille – Judas yhdistää vanhaa ja uutta

BioShockin luoja Ken Levine on palannut pelikentille uuden, kerronnallisen FPS:n Judas kanssa, ensimmäisen uuden julkaisunsa lähes kymmeneen vuoteen. Vaikka Levine kertoo olevansa rauhallisempi työnsä suhteen nyt, hän myöntää, että BioShock Infinitea kehittäessään hän kamppaili syvän epävarmuuden kanssa.

Se oli elämäni raskainta aikaa. – Levine kertoi haastattelussa.

Levine pohtii, kuinka vaikeaa oli päättää, pitäisikö pysyä tutussa tyylissä vai kokeilla jotain täysin uutta. Hän vertaa tilannetta elokuvaohjaajiin kuten Martin Scorsese ja Wes Anderson sekä pelisuunnittelija Hideo Kojimaan.

Pelit ovat todella vaikeita tehdä. – Levine totesi.

Hänen mukaansa Judasissa on sekä BioShockista tuttuja elementtejä että täysin uusia, radikaaleja piirteitä.

Ghost Story Gamesin Judas tarjoaa siis sekä turvallista että yllättävää, ja Levine uskoo, että juuri tämä tasapaino tekee pelistä mielenkiintoisen. Vaikka BioShock teki hänestä tunnetun, Levine ei halua toistaa itseään liikaa, vaan rakentaa jotakin omaperäistä ja erilaista. Judas on siis lupaus tarinallisesta räiskinnästä, jossa vanhat ja uudet ideat kohtaavat.