”Itkuvirsiä ja hyvää meininkiä” – Elokuvamusiikin kultaiset sulosävelet, osa 1 Kommentit pois päältä artikkelissa ”Itkuvirsiä ja hyvää meininkiä” – Elokuvamusiikin kultaiset sulosävelet, osa 1

on Errorin artikkelisarja, jossa toimittajamme poimii aika ajoin kasaan kourallisen jollain tapaa hänen omaa elämäänsä sykähdyttäviä elokuvakappaleita. Nuita sävellyksiä on mukava kuunnella toisinaan erilaisissa elämäntilanteissa, jolloin jokin tietty sävellys istuu, kuin nyrkki silmään valloillaan olevan tunnetilan kanssa. Joskus kyseiset elokuvakappaleet antavat myös varsin voimaannuttavia hetkiä, tai sitten niitä kuunnellessaan voi nostata mielialan huippuunsa.

Kappaleet ovat voineet riemastuttaa, vihastuttaa tai aiheuttaa monia muita vahvoja reaktioita, mutta ennen kaikkea, ne ovat jääneet elämään ikuisina korvamatoina omaan sisimpäänsä. Ne soivat kuin päättymättömältä kasetilta, joka ei koskaan mene solmuun. Aivan kuten toisessa artikkelisarjassamme Pelimusiikin ikivihreissäkin.

Ensimmäisen artikkelisarjan biisinostot voit katsastaa tästä alta:

Nicola Piovani -Life Is Beatiful

Keskitysleirille lähetetty italianjuutalainen tarjoilija suojelee nuorta poikaansa todellisuudelta uskottelemalla, että vankeus on vain peliä. Tässä traagisessa, mutta siltikin jollain kierolla tapaa varsin lämminhenkisessä filmatisoinnissa musiikin kohdalla on onnistuttu luomaan tarttuvien sävellyksien lisäksi myös onnistunutta kuvailua, millaista oikeastaan ”toivon pilkahdus”. Elokuvan pääteeman säveltänyt Nicola Piovani voitti elokuvan musiikista myös Oscarin vuonna 1998, joka ei kuitenkaan ollut elokuvan ainoa pokaali kyseisenä iltana. Myös elokuvan pääosan näyttelijä Roberto Benigni pokasi samana iltana Oscarin parhaasta miespääosasta.

Thomas Newman – American Beauty

Thomas Newman – tuo elokuvamusiikin mollimies numero yksi, jonka sävellyksiä tullaan nostamaan tämän artikkelisarjan tulevissa osuuksissakin useaan otteeseen. Vuonna 1999 ilmestyneessä American Beautyssa oli tunnelma kohdillaan onnistuneen ohjauksen, näyttelijöiden, tarinan ja musiikinkin suhteen. Newman voitti myös kyseisen elokuvan kohdalla itselleen BAFTA-palkinnon. Kehtaanko tässä vaiheessa edes paljastaakaan, millaisissa sydänsurujen huuruttamissa tunnelmissa kyseisestä kappaletta onkaan soitettu? Palataan siihen tarinaan ehkä joskus myöhemmin…

Ray Parker Jr. – Ghostbusters Theme

Artikkelin finaali tuskin esittelyjä kaipaakaan? Ray Parker Jr:n säveltämässä -teemassa on korvamadot kohdallaan ja se on kestänyt aikaa hyvin jo usean vuosikymmenen ajan. Julkaistessaan useita listahittejäkin valloittanut singlelohkaisu piti huolen, että Haamujengin työ tulee olemaan tuttua maailmanlaajuisesti – ja niinhän siinä lopulta kävikin. Elokuvasta- sekä sen tunnusbiisistä tuli kummastakin valtaiset hitit, jonka jäljet näkyvät vielä tänäkin päivänä, kun Ghostbustersin uutta tulemista suunnitellaan jälleen kuluvan vuoden aikana. Niin mitäkäs tämä kappale nyt kuvastikaan? No erittäin hyvää meininkiä, totta kait!

Teksti: Jaakko Nygård

Huhu: Sony kehittelee uutta Ghostbusters: Nightmare on 34th Street -elokuvaa Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Sony kehittelee uutta Ghostbusters: Nightmare on 34th Street -elokuvaa

-sarja saattaa olla saamassa jälleen uuden elokuvan. Hollywood-sisäpiiriläinen Daniel Richtman kertoo Sonyn kehittävän live-action-elokuvaa nimeltä Ghostbusters: Nightmare on 34th Street. Tietoa ei ole vielä vahvistettu Sonyn toimesta, joten kyseessä on toistaiseksi huhu.

Richtmanin tietojen mukaan elokuvan käsikirjoituksesta vastaisi , joka tunnetaan muun muassa -elokuvista sekä Violent Night -joulutoimintakomediasta. Projektista ei kuitenkaan ole tällä hetkellä tiedossa juurikaan muita yksityiskohtia, eikä mahdollisesta julkaisupäivästä ole kerrottu.

Ghostbusters-universumi ei muutenkaan ole jäämässä lepäämään. Netflixille ja Pictures Animationille valmistellaan parhaillaan -animaatiosarjaa, joka sijoittuu New Yorkiin vuonna 1994, viisi vuotta tapahtumien jälkeen. Sarjassa joukko nuoria ja kokemattomia newyorkilaisia joutuu tarttumaan protonireppuihin, kun kaupungissa alkaa jälleen tapahtua kummia. Sarjan on määrä saapua vuonna 2027.

Lisäksi ja kehittävät erillistä Ghostbusters-animaatioelokuvaa. Sen ohjaajaksi on aiemmin liitetty -elokuvasta tunnettu , mutta myös tämän projektin juonesta ja julkaisusta tiedetään vielä vähän. Jos Nightmare on 34th Street todella etenee tuotantoon, haamujahdeilla näyttää joka tapauksessa olevan Hollywoodissa varsin kiireinen tulevaisuus.

Uusi Ghostbusters‑elokuva ja Netflix‑animaatio ovat tuloillaan Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Ghostbusters‑elokuva ja Netflix‑animaatio ovat tuloillaan

-legenda Dan Aykroyd on antanut pienen, mutta lupaavan vilkaisun tulevaisuuteen: sekä uusi Ghostbusters-elokuva että Netflixille suunniteltu animaatiosarja ovat työn alla.

Aykroyd kertoi Talking Strange -podcastissa, että seuraava Ghostbusters-elokuva on tosiaan tulossa: ”there will be one”, hän sanoi, vaikkakaan ei vielä paljastanut tarkempaa muotoa. Hän vihjasi, että elokuva voi käsitellä ihmiskunnan vääristyneitä puolia, toisin sanoen hauskaa ja nostalgista kummitusten metsästystä on luvassa, mutta kenties ripauksella yhteiskuntatarkastelua.

Samaan aikaan Netflixille suunnitellaan kolmiulotteista animaatiota. Aykroyd sanoo olevansa ”aktiivisesti mukana” sarjan kehityksessä, ja tarinat linkittyvät vanhoihin Ghostbusters-teemoihin, mutta tuovat myös jotain uutta. Animaatio poikkeaa vanhasta 1980-luvun The Real Ghostbusters -sarjasta, sillä sen visuaalinen tyyli on modernimpi.

Vaikka Aykroyd itse on keskeinen nimi franchisessa, hän ei odota palaavansa suurempaan rooliin. Hän sanoo, että uusi Ghostbusters-sukupolvi voisi kantaa sarjaa eteenpäin, ja että alkuperäistarina on tärkeä, mutta uudet ideat ovat tarpeen.