James Cameron kirjoittaa uutta Terminatoria, joka käsittelee tekoälyä Kommentit pois päältä artikkelissa James Cameron kirjoittaa uutta Terminatoria, joka käsittelee tekoälyä

James Cameron kirjoittaa uutta Terminaattorielokuvaa, joka käsittelee tekoälyä.

Terminaattorin elokuvasarja ei ehkä olekaan kuollut Dark Faten synkän kohtalon jälkeen, joka viimeistäänkin säikytti jokaisen vanhan koulukunnan fanin elokuvasarjan ääreltä pois.

Vuonna 2019 julkaistu aikamatkaileva kyborgisarjan kuudes osa palautti legendaarisen Sarah Connorin (Linda Hamilton) ja Arnold Schwarzeneggerin, mutta James Cameronin ohjaajataidon puute näytti jo neljännen kerran peräkkäin, että tämä ei vain nyt onnistu ilman alkuperäisen ohjaajan visiota.

Tuoreimpien reportaasien mukaan Cameron on kertonut Dell Tech World -konferenssin osallistujille, että hän aloitti uuden Terminaattorielokuvan kirjoittamisen kolme kuukautta sitten, mutta haluaa nähdä miten tekoäly kehittyy ennen kuin menee pidemmälle.

https://twitter.com/rcmercado/status/1660779171726102528?

James Cameron on ilmaissut huolensa aikaisemminkin tekoälyn yleistymisestä maailmassamme.

”En pelkää, mutta olen melko huolissani tekoälyn mahdollisesta väärinkäytöstä. Minusta tekoäly voi olla aika hieno asia. Mielestäni se voi myös olla kirjaimellisesti maailmanloppu. Kun puhut kaikille tekoälytieteilijöille, aina kun nostan käteni ylös heidän seminaareissaan, he alkavat nauraa. Kyse on siitä, että mitään teknologiaa ei ole koskaan käytetty aseena”

Cameron jatkoi uhkakuvien spekuloimista viitaten myös tämän hetkiseen maailmantilanteeseen:

”Haluammeko todella taistella jotain meitä älykkäämpää vastaan, joka ei ole me? Omassa maailmassamme vieläpä? En usko! Tekoäly on voinut ottaa maailman haltuunsa ja manipuloida sitä jo nyt, mutta emme vain tiedä sitä, koska sillä olisi täysi valta kaikessa mediassa ja kaikessa. Mikä olisi parempi selitys sille, miten absurdia kaikki on tällä hetkellä? Mikään ei ole minusta järkevämpää.”

Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä

Terminator

NACON ja NACON Studio Milan ovat ilmoittaneet, että Terminator: Survivors ei ilmesty suunnitellusti vuonna 2025. Kehittäjät kertovat tarvitsevansa lisää aikaa tehdäkseen pelistä Terminator-universumin arvoisen kokonaisuuden – eikä kyse ole vain pienestä viilauksesta, vaan selkeästä suunnanmuutoksesta.

Studion johtaja Marco Ponte paljastaa avoimessa kirjeessä faneille, että peliin kaavailtu yhteistyömoninpeli on päätetty jättää kokonaan pois. Tavoitteena on nyt tarjota mahdollisimman autenttinen Terminator-kokemus, jossa ammunta, tutkiminen, tarina ja maailman synkkä tunnelma ovat etusijalla. Kehittäjien mukaan kompromisseille ei ole tilaa, kun kuvataan maailmaa Tuomiopäivän jälkeen.

Samalla studio luopuu early access -julkaisusta. Terminator: Survivors aiotaan julkaista vasta täysiverisenä, valmiina pelikokemuksena. Tämä tarkoittaa pidempää odotusta, mutta kehittäjien mukaan lopputulos on sen arvoinen.

Pelin uusi julkaisuaika ilmoitetaan myöhemmin, mutta odotusta helpotetaan suljetuilla pelitesteillä, joita järjestetään vuoden 2026 aikana. Niiden avulla pelaajat pääsevät antamaan palautetta jo ennen varsinaista julkaisua. Vaikka viivästys kirpaisee, NACON vaikuttaa päättäneen tehdä mieluummin vähemmän – ja paremmin – kuin kiirehtiä puolivalmiin Terminatorin linjoille.

Terminator 2D: No Fate myöhästyy taas Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator 2D: No Fate myöhästyy taas

Terminator-fanit saavat vielä odottaa. Terminator 2D: No Fate on siirretty jo kolmannen kerran, ja uusi julkaisupäivä on nyt 12. joulukuuta 2025. Syynä ei ole Skynetin hyökkäys, vaan paljon arkisempi ongelma, nimittäin fyysisten peliversioiden kokoaminen vie odotettua enemmän aikaa.

Retrohenkinen toimintapeli yhdistää Terminator 2: Judgment Dayn ikonisia kohtauksia uusiin skenaarioihin ja useisiin loppuratkaisuihin. Pelaaja pääsee ohjaamaan Sarah Connoria ja T-800-robottia, jotka yrittävät pysäyttää Skynetin ennen ihmiskunnan tuhoa.

Julkaisua on lykätty jo kolmesti, ensin syyskuulta lokakuulle, sitten marraskuulle, ja nyt joulukuulle. Vaikka ongelmat koskevat ensisijaisesti fyysisiä keräilijäversioita, lykkäys vaikuttaa myös digitaalisiin julkaisuihin kaikilla alustoilla.

Tiedämme, että olette odottaneet kauan. Emme halua tuottaa pettymystä, vaan haluamme toimittaa pelin, jonka te ansaitsette. – Kehittäjä Reef Entertainment pahoittelee faneilleen toistuvia viivästyksiä ja vakuuttaa, että viimeistely on loppusuoralla.

Jos kaikki sujuu suunnitelmien mukaan, Sarah Connor palaa ruutuun juuri sopivasti ennen joulua ja ehkä Arnoldin puuttumisen korvaa pieni annos 90-luvun nostalgiaa ja pikselipuhdasta toimintaa.