Just Cause -elokuva tulossa – Blue Beetlen ohjaaja tarttuu toimeen Kommentit pois päältä artikkelissa Just Cause -elokuva tulossa – Blue Beetlen ohjaaja tarttuu toimeen

Just Cause

Pitkien huhujen jälkeen -elokuva on vihdoin toteutumassa.
ja yhdistävät voimansa luodakseen elokuvaversion Avalanche Studiosin räjähdysmäisestä avoimen maailman pelisarjasta Just Cause. The Hollywood Reporterin mukaan toimintakomedian ohjaa -elokuvan ohjaaja Ángel Manuel Soto. Elokuvan juonesta tai julkaisupäivämäärästä ei ole vielä tietoa.

Elokuvan tuottajina toimivat – ja -elokuvien tuottajapari Kelly McCormick ja David Leitch -tuotantoyhtiön kautta. Mukana on myös Story Kitchenin Dmitri M. Johnson, Mike Goldberg ja Timothy I. Stevenson. Dan Jevons toimii projektin vastaavana tuottajana.

87Northin Max Jacoby valvoo yhtiön puolesta tuotantoa. Yhtiön tuotantokehityksen johtaja Ryan Jones ja kehitysjohtaja Tony Ducret osallistuvat myös projektiin.

Just Cause

Jos Just Cause -elokuva on edes vähän samanlainen kuin Square Enixin ja Avalanchen pelisarja, faneja odottaa erityisen räväkkä adaptaatio. Saariympäristössä seikkaileva pelisarja keskittyy Rico Rodrigueziin, aseistautuneeseen palkkasoturiin, joka liikkuu käyttämällä laskuvarjoa ja rannekkeeseen kiinnitettyä kiipeilykoukkua. Vuoden 2006 ensimmäisestä Just Cause -pelistä, vuoden 2018 peliin asti sarja on tunnettu massiivisista toimintakohtauksistaan ja räjähdysmäisestä taistelusta.

Elokuvaa on kehitetty jo jonkin aikaa. Ensimmäiset huhut elokuvasta levisivät vuonna 2009, mutta sen jälkeen uutisia on tullut niukasti. Game of Thrones- ja Aquaman-tähti Jason Momoa oli aiemmin mukana projektissa, mutta ei ole varmaa, ketkä näyttelevät elokuvassa nyt.

Just Cause liittyy kasvavaan videopeleistä tehtyjen elokuvien joukkoon. Tuoreita lisäyksiä tähän listaan ovat esimerkiksi The Super Mario Bros. Movie, Sonic the Hedgehog ja Five Nights at Freddy’s. Koska fanit haluavat nähdä suosikkipelejään valkokankaalla, studiot ovat jo pyrkineet tekemään enemmän elokuvia ikonisiin pelisarjoihin perustuen. Esimerkiksi Sonic the Hedgehog 3 saapuu teattereihin vielä tänä vuonna, ja myös Five Nights at Freddy’s 2:n, The Legend of Zelda – ja Minecraft -elokuvien on määrä ilmestyä tulevaisuudessa.

Lähde: IGN

Final Fantasy 7 Revelationi tarjoilee taisteluiden vastapainoksi myös syvää rentoutumista Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy 7 Revelationi tarjoilee taisteluiden vastapainoksi myös syvää rentoutumista

7 Revelation tarjoaa tuttujen taisteluiden vastapainoksi myös rentoutumista. esitteli SDCC Málaga -tapahtumassa pelin kuumia lähteitä, joissa Cloud ja kumppanit voivat hengähtää seikkailunsa lomassa. Kyse ei ole pelkästä maisemien ihailusta, sillä kuumissa lähteissä vierailu kasvattaa pysyvästi ryhmän hahmojen enimmäisterveyttä.

Rentoutumishetkiin liittyy myös toinen kiinnostava yksityiskohta. Kuumissa lähteissä nähtävät asut voi avata pelattaviksi kosmeettisiksi asuiksi eli skineiksi. Julkaistuissa pelivideoissa nähdään uusia asuja muun muassa Cloudille, Barretille ja Cidille. Myös Red XIII pääsee nauttimaan lämpimistä vesistä, vaikka karvaisen kumppanin ulkoasu ei juuri vaatteita kaipaakaan. Vincent Valentine puolestaan pitää kiinni omasta tyylistään ja kylpee taisteluasussaan.

Ohjaaja Naoki Hamaguchin mukaan jokainen kuuma lähde tarjoaa erilaisen kurkistuksen hahmojen arkielämään. Pelaajat voivat löytää lähteitä pelimaailmasta ja tutustua samalla seurueen jäseniin tavallista rauhallisemmissa tilanteissa. Final Fantasy -sarjassa on ennenkin nähty lomailua ja kevyempiä hetkiä, mutta nyt niistä saa myös pysyvän pelillisen hyödyn.

päättää pelisarjan uusintaversion tarinakokonaisuuden. Hamaguchi on aiemmin kertonut, että tarinan läpäisyyn voi kulua yli 100 tuntia, ja pelaajille tarjotaan myös mahdollisuus nostaa hahmojen tasoja automaattisesti, jos kokemuspisteiden kerääminen alkaa kyllästyttää. Ohjaajan mukaan Platinum-pokaalin hankkimisen pitäisi lisäksi olla edeltäjää helpompaa.

Final Fantasy 7 Revelation julkaistaan , , ja 8. huhtikuuta 2027. Siihen asti pelaajat voivat pohtia, kumpi on tärkeämpää: maailman pelastaminen vai täydellisen kylpyläasustuksen kerääminen.

SkyShowtimen syyskuun uutuudet julki Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtimen syyskuun uutuudet julki

SkyShowtime

Syksy käynnistyy SkyShowtimessa varsin vauhdikkaasti. Syyskuun ohjelmistoon saapuu uusia elokuvia ja sarjoja, joiden joukosta löytyy rikosdraamaa, kostotarinaa, musiikkia ja hieman kevyempääkin katsottavaa. Eli jos syksyn pimenevät illat kaipaavat seuraa, suoratoistopalvelulla on ainakin muutama ässä hihassaan.

Kuukauden kiinnostavimpiin uutuuksiin kuuluu 21. syyskuuta ensi-iltansa saava , jossa Tom Hardyn esittämä Harry Da Souza joutuu jälleen keskelle Harriganin perheen kaoottista elämää. Luvassa on rikoksia, valtataisteluita ja ongelmia sen verran, ettei tavallinen toimistopäivä taida enää kuulostaa kovin pahalta.

Syyskuun 18. päivä ohjelmistoon saapuu palkittu , joka kertoo rakkaudesta ja menetyksestä sekä Shakespearen elämään liittyvästä tarinasta. Syyskuun 3. päivänä vuorossa on puolestaan M.I.A., jossa nuori nainen lähtee kostamaan perheensä murhanneet henkilöt yksi kerrallaan. Rauhallista iltapäiväkävelyä ei siis kannata tältä tarinalta odottaa.

Myös musiikin ystäville on luvassa herkkua, kun saapuu palveluun 15. syyskuuta. Dokumentissa Elvis nähdään jälleen Las Vegasin lavalla aiemmin kadonneiksi luultujen, ennennäkemättömien taltiointien kautta.

Näiden lisäksi syyskuun tarjontaan kuuluvat 1. syyskuuta toimintatrilleri , jossa Bob Odenkirk esittää perheellistä miestä, jonka väkivaltainen menneisyys tekee paluun. 3. syyskuuta vuorossa on Daniel Day-Lewisin paluu valkokankaalle elokuvassa , kun taas tenniksen ystäville tarjoaa katsauksen maailman huipulle yltäneisiin pelaajiin. Kuukauden loppupuolella ensi-iltansa saavat vielä Possession sekä suosittu komediasarja . SkyShowtimen syyskuu näyttääkin varsin kattavalta paketilta, josta löytyy jokaiselle jotakin ainakin teoriassa.