Just Dance VR: Welcome to Dancity vie tanssimisen virtuaaliselle tasolle Kommentit pois päältä artikkelissa Just Dance VR: Welcome to Dancity vie tanssimisen virtuaaliselle tasolle

Just Dance VR: Welcome to Dancity

Huippusuosittu tanssipelisarja Just Dance saa uuden ulottuvuuden, kun Just Dance : Welcome to Dancity julkaistaan 15. lokakuuta , ja -virtuaalilaseille.

Pelin julkaisun yhteydessä pelaajat voivat tanssia 25 hittikappaleen ja alkuperäisen biisin tahdissa. Näitä ovat muun muassa Queenin “Don't Stop Me Now”, Selena Gomezin “Bad Liar”, Nicki Minajn “Starships”, Ellie Gouldingin “Lights”, Carly Rae Jepsenin “Call Me Maybe”, Fergie Ft. Q-tip & GoonRockin “A Little Party Never Killed Nobody (All We Got)” ja Lele Pons ft. Susan Diaz & Victor Cardenasin “Volar”.

Jopa kuusi pelaajaa voi tanssia yhdessä 360 asteen virtuaalimaailmoissa, jotka ovat peräisin ikonisista Just Dance -kappaleista. Just Dance VR sisältää myös täysin uutta pelattavuutta kahden käden pisteytyksellä. Mukana on myös sosiaalinen Dancity-keskus, jossa pelaajat voivat tavata muita ympäri maailmaa. Dancityssä pelaajilla on oma asunto, jossa he voivat tanssia ja touhuta jopa kuuden pelaajan kanssa.

Pelin ominaisuudet:

  • 25 hittikappaletta ja alkuperäistä biisiä
  • Tanssi jopa kuuden pelaajan kanssa 360 asteen virtuaalimaailmoissa
  • Uusi kahden käden pisteytysjärjestelmä
  • Sosiaalinen Dancity-keskus, jossa voi tavata muita pelaajia
  • Oma asunto, jossa voi tanssia ja touhuta ystävien kanssa

julkaistaan 15. lokakuuta Meta Quest 2-, Meta Quest Pro- ja Meta Quest 3 -virtuaalilaseille.

Riders Republicin kesäkausi starttaa vauhdilla – mukana lentävää kalustoa ja skeittifiilistä Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republicin kesäkausi starttaa vauhdilla – mukana lentävää kalustoa ja skeittifiilistä

Ubisoftin vauhtipeli käynnistää 15. pelikautensa, joka tuo mukanaan uutta sisältöä ja kesäistä meininkiä. Tarjolla on uusia kulkuvälineitä, erikoistapahtumia ja päivitettyjä pelitoimintoja – juuri sopivasti kesälomien kunniaksi.

Taskukokoisia kulkuvälineitä ja uutta kisattavaa

Kauden keskiössä on kaksi uutta Pockett-kulkuvälinettä: taskulentokone ja taskuilmatyynyalus. Lentokoneella voi liidellä, hurjastella maata pitkin ja temppuilla ilmassa. Ilmatyynyalus taas sopii vesille, mutta liikkuu myös tiellä, soralla ja lumella – monikäyttöisyys on valttia. Molemmille löytyy kolme erilaista skiniä, jos haluat laitteillesi lisää tyyliä.

Lisäksi mukana on kuusi livetapahtumaa, viikoittaisia haasteita kahdella uudella alueella sekä lisää Mass Race -kisoja. Karttaeditori saa päivityksen, ja mukana on myös uusi ”massaratakokemus”, josta ei toistaiseksi paljastettu tarkemmin.

Erikoisviikko skeittimeiningillä

Kesän huipentaa Special Summer -erikoisviikko 9.–16. heinäkuuta, jossa keskitytään skeittaukseen. Tarjolla on kolme skeittitapahtumaa sekä kaksi kisaa longboardeille ja mountainboardeille. Samalla peliin lisätään kaksi skeittialuetta ja tarjouksia skeittivarusteista. Pelaajat pääsevät myös kokeilemaan toistensa tekemiä skeittipuistoja, joihin on haettu vaikutteita muista skeittipeleistä.

Kesäkausi tuo mukanaan lisää palkintoja ja parannuksia

Kaudella voi ansaita muun muassa uusia päähineitä, varusteita ja skinejä. Pelikauppaan tulee myös kesäteemaisia asuja ja esineitä. Lisäksi käyttäjien luomiin tapahtumiin on tehty pelillisiä parannuksia, joiden on tarkoitus tehdä osallistumisesta sujuvampaa.

Mikä Riders Republic?

Riders Republic yhdistää extreme-lajit yhdeksi avoimeksi pelikentäksi, jossa pääsee laskettelemaan, pyöräilemään, lumilautailemaan ja lentopuvulla suihkimaan – joko raketeilla tai ilman. Peli kannustaa kilpailemaan muita pelaajia vastaan tai parantamaan omia ennätyksiä.

Pelimaailma koostuu aidosti mallinnetuista Yhdysvaltojen kansallispuistoista, kuten Bryce Canyonista, Zionista ja Yosemitesta. Ristiinpelaaminen eri alustojen välillä on tuettua, joten pelikavereita löytyy helposti.

Riders Republic on saatavilla ja 5:lle, |S:lle, Xbox Onelle ja :lle (Epic Games ja Store). Peli sisältyy myös Ubisoft+ -tilaukseen. Ikäraja on PEGI 12.

Rainbow Six Siege X nyt saatavilla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege X nyt saatavilla

on julkaissut 10. kesäkuuta laajan uudistuksen -peliinsä, joka kantaa jatkossa nimeä . Suurin muutos on se, että peli on nyt “ilmaiseksi pelattavissa” – Ubisoftin termi ilmaiseksi pelattavalle, jossa kuitenkin osa sisällöstä on maksullista. Siege on ollut pitkään yksi parhaista taktisen ammuskelun peleistä, jossa tiimityö ja strategia ovat kaiken keskiössä.

Pelin taustalla on tositapahtumiin perustuva 1980-luvun iranilaisen suurlähetystön sieppaus Lontoossa, jossa SAS-erikoisjoukot suorittivat kuuluisan pelastustehtävän. Tämä aito tapahtuma näkyy pelissä ja tekee siitä autenttisen ja intensiivisen kokemuksen. Nyt kuka tahansa voi hypätä mukaan kokeilemaan peliä, mutta uusien ominaisuuksien mukana tulee myös uusia maksutapoja.

Rainbow Six Siege X tuo mukanaan muun muassa uuden “dual front” -pelimuodon, jossa kaksi kuuden pelaajan joukkuetta taistelee suurimmalla kartalla koskaan ja yrittää vallata vastustajan alueita. Pelissä on myös neutraali sektori, jossa voi suorittaa tehtäviä ja ansaita bonuksia, sekä mahdollisuus vaihtaa operaattoria kuolemasta elpyessään.

Vaikka perusversio on ilmainen, kilpapelaamiseen suunnattu Ranked-tila on edelleen maksullinen. Elite Edition -paketti maksaa noin 18 euroa ja antaa pääsyn Ranked-tilaan sekä muuhun lisäsisältöön. Ultimate Edition puolestaan avaa kaikki pelin 52 operaattoria ja sisältää lisäksi ekstra-asuja.

Pelin uudistuksen myötä myös laitteistovaatimukset ovat hieman kasvaneet, mutta minimivaatimukset pysyvät suhteellisen kevyinä. Rainbow Six Siege X pyrkii yhdistämään uusien pelaajien matalan kynnyksen sekä kokeneiden pelaajien kilpailullisuuden, tarjoten monipuolisen ja syvällisen taktisen ammuskeluelämyksen.