Upea debyytti PC-maailmaan – Arvostelussa Horizon Forbidden West Complete Edition Kommentit pois päältä artikkelissa Upea debyytti PC-maailmaan – Arvostelussa Horizon Forbidden West Complete Edition

Horizon Forbidden West Complete Edition (PC)

8.5 / 10
Hyvää Grafiikat. Tarina. Taistelukosketus. Konehirviöt. Huonoa Keltaisen maalin syndrooma. Yhteenveto Uskomattoman hyvältä näyttävä ja tuntuva peli, joka valitettavasti kärsii keltaisen maalin syndroomasta. Kyseessä on silti varsin onnistunut käännös PC-maailmaan.

Guerrilla Gamesin ja PlayStationin arvostettu Horizon Forbidden West on vihdoin saapunut PC:lle. Otimme toimituksessa pelin testiin ERAZER Engineer X10 -pelitietokoneella, jonka arvostelimme myös aikaisemmin. Kyseinen Horizon Zero Dawnin jatko-osa heittää pelaajat jälleen värikkääseen post-apokalyptiseen maailmaan, joka on täynnä vaikuttavia robottiolentoja ja piilotettuja vaaroja. Aloy, sitkeä päähenkilömme, aloittaa uuden lännen suuntautuvan matkan selvittääkseen kuolemanvaaran, joka uhkaa ihmiskunnan tulevaisuutta.
 
Pääset tutkimaan Kaukomaita ja taistelemaan suurempia, uskomattomampia koneita vastaan. Kohtaa uusia heimoja, kun palaat Horizonin kaukaisen tulevaisuuden postapokalyptiseen maailmaan. 
Maa on kuolemassa. Myrskyt ja pysäyttämätön punainen vitsaus riepottelevat ihmiskunnan raunioita ja siellä selviytyviä. Uudet koneet ovat saapuneet saalistamaan heidän rajaseuduilleen ja elämä maapallolla on syöksymässä kohti uutta sukupuuttoa. 

Hieno maailma vetää puoleensa…

Peli tuntuu ensikosketukselta hyvältä ja näyttää vielä paremmalta. Hahmot ovat mielenkiintoisia ja mitään peliä rikkovaa bugia ei pelatessa näkynyt. 

Tekemistä löytyy päätehtävien lisäksi sivutehtävistä ja esineiden keräilystä, esimerkiksi aseiden ja haarniskan päivityksiä varten.  Erilaisia pulmia on myös tarjolla avainten etsimisestä hyppytaitoa vaativiin ongelmiin. 

Kontrollit ovat helposti opittavissa ja johdonmukaisia. Aserullasta pystyy nopeasti tekemään lisää ammuksia tarvittaessa, ja pelaaja pystyy varustautumaan usealla eri aseella. Taitoja pitää avata kuten roolipeleissä on tapana, ja niiden avaaminen antaa pelaajalle esimerkiksi lisää vahinkoa hyökkäyksiin tai puolustuselementtejä vastaan. Aseita pystyy päivittämään perusvahingon lisäksi erilaisilla käämeillä, jotka voivat lisätä aseeseen elementtivahinkoa tai parantaa aseen omaa vahinkoa.

Mutta mutta…

Grafiikoissa ei juurikaan ole moittimista, sillä kaikki näyttää upealta. Hahmot ja varusteet näyttävät upeilta, ja konehirviöt näyttävät hienoilta ja vaarallisilta. Erityiskehut saa pelin uskomattoman upea luonto ja tutkittava maailma, ne ovat aivan upeaa tuotantoa.

Miinuksena on tätäkin peliä riivaava keltaisen maalin syndrooma ja ylenpalttinen infotulva näytöllä: kiivettävät seinät ja kalliot on maalattu keltaisella maalilla ja kaikki poimittavissa olevat esineet näytetään ruudulla.

Tämä on turhauttavaa siinä mielessä, että pelaajalla on käytössään skanneri, joka skannaa Aloy’n ympäröivää maailmaa ja näyttää interaktiiviset kohteet. Tämä rikkoo, ainakin omasta näkökulmastani, pelin immersiota. Ajatuksen ymmärtäisi pelin alussa harjoitteluna, mutta tällainen pelaajan kädestä pitäminen syö pelin tutkimisen intoa.

Äänimaailmasta ei juurikaan ole moitittavaa – musiikki on hyvää ja ääninäyttely sekä efektit toimivat.

Horizon Forbidden West PC on vahva porttaus, joka tarjoaa visuaalisesti upean ja immersiivisen avoimen maailman kokemuksen. Vaikka joitain optimointiongelmia saattaa ilmetä, tehokkaat tietokoneet voivat todella näyttää pelin graafisen voiman. Jos olet avoimen maailman seikkailuiden fani, Horizon Forbidden West on ehdottomasti pelattava PC:llä.

Arvostelu: Pasi W.

Testattu: Erazer Engineer X10

Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa Kommentit pois päältä artikkelissa Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.

Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.

Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.

Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.

Borderlands 4:n PC-kiista kuumenee – Gearboxin pomo syyttää pelaajia, ei peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4:n PC-kiista kuumenee – Gearboxin pomo syyttää pelaajia, ei peliä

Borderlands 4 ehti olla markkinoilla vain muutaman päivän, kun PC-version suorituskyky nousi kuumaksi puheenaiheeksi. Pelaajat ovat valittaneet nykimisestä, kaatumisista ja korkeista laitevaatimuksista, mutta Gearboxin toimitusjohtaja Randy Pitchford ei niele kritiikkiä sellaisenaan.

Pitchfordin mukaan ongelma ei ole pelissä vaan pelaajien odotuksissa. Hän korosti somessa, että Borderlands 4 on jo ’todella optimoitu’ ja että PC-pelaajien on hyväksyttävä todellisuus, jos haluaa enemmän ruutuja sekunnissa, on tingittävä grafiikasta tai resoluutiosta. Erityisesti hän kehotti hyödyntämään DLSS-teknologiaa, jonka viiveongelmat hänen mukaansa on liioiteltu.

Gearboxin sisäisten tilastojen mukaan alle 0,01 % pelaajista on tehnyt virallisen tukipyynnön suorituskykyongelmista. Pitchfordin mielestä suurin osa keskustelusta paisuu yli nettipalstoilla, vaikka todellisuudessa ongelmat liittyvät useammin SHiFT-tileihin tai konsolien kuvakulmasäätöihin.

Kaikki eivät ole tyytyneet tähän selitykseen. Monet pelaajat huomauttavat, että tukipyynnön jättäminen on liian hankalaa, ja siksi palaute purkautuu negatiivisina Steam-arvosteluin, joissa suorituskyky on pääsyy kritiikkiin. Pitchford kuitenkin väittää auttaneensa henkilökohtaisesti pelaajia nostamaan FPS-lukuja 30:stä jopa 90:een asetuksia säätämällä.

Borderlands 4 julkaistiin 12. syyskuuta PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle. Switch 2 -versio seuraa perässä 3. lokakuuta.