Klassiset Elder Scrolls -pelit ladattavissa ilmaiseksi Steamistä Kommentit pois päältä artikkelissa Klassiset Elder Scrolls -pelit ladattavissa ilmaiseksi Steamistä

The Elder Scrolls Arena

on hylkäämässä oman käynnistysohjelmansa ja siirtyy takaisin -kauppapaikalle. Nyt yritys on tuonut liudan klassikkopelejä Steam valikoimaan ja osan niistä voi ladata ilmaiseksi.

  • The Elder Scrolls Arena
  • The Elder Scrolls II: Daggerfall
  • The Elder Scrolls Adventures: Redguard
  • An Elder Scrolls Legend: Battlespire
  • Wolfenstein: Enemy Territory

Ensimmäiset peleistä eli The Elder Scrolls Arena, The Elder Scrolls II: Daggerfall sekä Wolfenstein: Enemy Territory ovat ladattavissa täysin ilmaiseksi.

Bethesda Launcher -ohjelman tiedonsiirto alkaa tänään keskiviikkona 27. päivä huhtikuuta ja käyttäjät voivat siirtää pelinsä, tallennuksensa ja lompakkonsa Steamiin. Tarkemmat tiedot julkaistaan myöhemmin.

Tallennuksien osalta suurimman osan peleistä tallennukset siirtyvät normaalisti Steamiin, mutta -pelin tallennuksia ei pysty siirtämään. Suurin osa tallennuksista siirtyy automaattisesti, mutta jotkut joutuu siirtämään manuaalisesti.

Vaikka käynnistysohjelma poistuu, Bethesda tilin käyttö tulee jatkumaan peleissä kuten . Voit lukea lisätietoja Bethesdan julkaisemalta FAQ-sivulta.

MindsEye yrittää uutta nousua – päivitys ulkona ja hinta alas Kommentit pois päältä artikkelissa MindsEye yrittää uutta nousua – päivitys ulkona ja hinta alas

Viime vuoden flopiksi leimattu yrittää nyt paluuta parrasvaloihin. Kehittäjä on julkaissut uuden Blacklisted-päivityksen ja samalla laskenut pelin hintaa houkutellakseen pelaajia takaisin Redrock Cityyn.

Uusi päivitys tuo mukanaan lyhyen tarinatehtävän, jossa pelaaja astuu palkkamurhaaja Julia Blackin rooliin. Tehtävässä metsästetään rikollisverkostoa, joka repii yritystä hajalle, eikä piiloviesti jää kovin hienovaraiseksi. Alun perin -yhteistyöksi suunniteltu sisältö näkyy rakenteessa, jossa on avoimia lähestymistapoja, useita kohteita ja läpäisy alle tunnissa.

Samalla pelin hintaa on pudotettu pysyvästi. Standard-versio maksaa nyt noin 35.49 euroa ja Deluxe noin 48.99 euroa. Kehittäjän mukaan nyt olisi täydellinen hetki hypätä mukaan, sillä peliin on lisätty vuoden aikana parannuksia ja uutta sisältöä.

Keskeinen osa tulevaisuutta on Arcadia-tila, joka tarjoaa pelaajien itse tekemiä tehtäviä, haasteita ja muuta lisäsisältöä. Ideana on rakentaa pelille pitkäikäinen ekosysteemi, vähän samaan tapaan kuin jotkut muut pelit ovat onnistuneet tekemään.

Alku ei kuitenkaan lupaa vielä ihmeitä. Steamissa pelaajamäärät ovat pysyneet hyvin matalina, mikä kertoo, ettei kiinnostus ole ainakaan toistaiseksi räjähtänyt. Taustalla painavat edelleen pelin vaikea julkaisu, bugit ja vaisu vastaanotto.

MindsEye on Leslie Benziesin johtama projekti, ja sen vaikutteet -tyylistä näkyvät selvästi. Nyt katseet ovat siinä, onnistuuko peli tekemään samanlaisen nousun kuin aikoinaan vai jääkö tämä yritys vain laimeaksi uusinnaksi.

Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin Kommentit pois päältä artikkelissa Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin

on yksi vuoden puhutuimmista peleistä, mutta tuoreiden tilastojen perusteella pelaajat eivät tunnu kiirehtivän sen tarinan pariin. Vain noin 20–22 prosenttia pelaajista on edennyt pelin pääjuonessa puoliväliin asti ja se kertoo yhdestä asiasta: tekemistä riittää.

-saavutusten mukaan vain 22,1 % pelaajista on saavuttanut pelin seitsemänteen lukuun liittyvän merkkipaalun. :llä lukema on lähes sama, noin 20 %. Käytännössä tämä tarkoittaa, että valtaosa pelaajista harhailee yhä pelin alkupuolella, todennäköisesti ihan omasta tahdostaan.

Taustalla on pelin massiivinen avoin maailma, joka houkuttelee tutkimaan jokaista metsää, kylää ja sivupolkua. Kehittäjä onkin panostanut erityisesti tekemisen määrään. Esimerkiksi pelin parissa lähes 200 tuntia viettänyt pelaaja kertoi saavuttaneensa kaikki saavutukset, mutta silti sivutehtäviä jäi vielä kymmeniä tunteja jäljelle.

Kaikki eivät kuitenkaan pidä tätä pelkästään hyvänä asiana. Myös kehittäjän johto on myöntänyt, että pelin tarina olisi voinut olla vahvempi. Sama viesti kuuluu näyttelijäkaartista. Juoni ei ehkä loista, mutta maailma ja tekemisen vapaus paikkaavat puutteita.

Ilmiö ei ole täysin uusi. Monet avoimen maailman pelit, kuten ja , ovat aiemmin osoittaneet, että pelaajat viihtyvät usein paremmin tutkimassa kuin juoksemassa tarinaa läpi. Crimson Desert näyttää jatkavan tätä perinnettä ehkä jopa äärimmilleen asti.