League of Legends: Wild Rift sai Lunar Beasts -tapahtuman Kommentit pois päältä artikkelissa League of Legends: Wild Rift sai Lunar Beasts -tapahtuman

League of Legends: Wild RIft

-pelin mobiiliversio Wild Rift on saanut Lunar Beasts -tapahtuman, joka tarjoilee pelaajille rajoitettuja kosmeettisia kilkkeitä.

Tapahtumalla juhlistetaan kiinalaisen horoskoopin härän vuotta ja tapahtuma tarjoilee pelaajille kuusi eri skiniä Miss Fortune, Alistar, Annie, Fiora, Jarvan IV ja Darius -hahmoille. Näistä Miss Fortunen skini on saatavilla ainostaan pelin mobiiliversiossa.

Skinien lisäksi peliin tulee rajoitetun ajan tapahtuma jolloin pelaajat voivat ansaita erityisiä palkintoja kuten loottia ja emoteja.

Lunar Beasts -tapahtuma kestää aina maaliskuun 10. päivään asti. Peli on saatavilla -mobiililaitteille.

Heinäkuun uudet ja päivittyneet suomalaispelit Kommentit pois päältä artikkelissa Heinäkuun uudet ja päivittyneet suomalaispelit

Angry Birds Bounce

Heinäkuu 2025 toi mukanaan nipun uusia ja päivittyneitä suomalaispelejä, jotka kattavat laajan kirjon genrejä ja alustoja. Mukana on kaikkea rytmipohjaisista räiskinnöistä ja -toimintapeleistä mobiiliroolipeleihin ja retrohenkisiin tasoloikkiin. Tässä katsaus kuukauden kiinnostavimpiin pelijulkaisuihin ja -uutisiin kotimaiselta pelirintamalta.

Angry Birds Bounce tuo uudenlaista ilmettä Apple Arcadeen

Rovion Toronton-studio julkaisi -pelin Apple Arcadeen 3. heinäkuuta. Peli yhdistää tutut -hahmot tiilten murskaukseen muistuttavassa pysty‑scrollaavassa toimintapulmapelissä. Tuloksena on virkistävä versiointi klassikkokonseptista, jossa lintujen viskely saa uuden ulottuvuuden brick breaker -tyylisestä toteutuksesta.

Quantum Threshold julkaistiin Steamissa ja Meta Questilla

Vaki Gamesin kehittämä on nyt saatavilla PC VR:lle () ja Meta Quest 2 & 3 -laitteille. Yksinpelattava VR-ammuskelu yhdistelee roguelike-elementtejä ja pyörätuolilla liikkumista, joka toimii pelimekaniikan keskiössä. Kehittäjät korostavat esteettömyyttä, mutta samalla pelissä liikkuminen saa toimintaleffamaisen twistin futuristisessa ympäristössä.

Riftbusters ennakkorekisteröitävissä, julkaisu syyskuussa

Phantom Gamelabsin tuleva mobiilipeli on nyt ennakkorekisteröitävissä Androidille ja iOS:lle. Peli julkaistaan maailmanlaajuisesti 3. syyskuuta 2025. Yhteistyöhön pohjautuvassa toimintaroolipelissä pelaajat taistelevat rinnakkain sulkeutuakseen ulottuvuuksia rikkovia repeämiä ja torjuakseen niistä tulevia muukalaisolentoja – aseilla, looteilla ja erikoiskyvyillä höystettynä.

Longtail!! tekee paluun retrohenkiseen tasohyppelyyn

Indiekehittäjä Hologram Monster julkaisi heinäkuussa Steam-sivun ja uuden trailerin tulevasta tasoloikastaan . Peli ammentaa vaikutteita Playstation 2- ja GameCube-aikakauden klassikoista, ja sen pääosassa on liskohahmo Longtail, joka ratkoo pulmia, löytää uusia kykyjä ja tutustuu monipuoliseen hahmogalleriaan nostalgisessa 3D-seikkailussa.

KILLBEAT yhdistää rytmin ja räiskinnän

Kalma Gamesin KILLBEAT on nopeatempoinen roguelike-räiskintä, jossa kaikki tapahtuu musiikin tahdissa – ammu, lataa ja väistä rytmin mukana. Heinäkuun 21. julkaistu pelidemo esittelee ensimmäisen biome-alueen, erilaisia aseita ja pelin brutaalin intensiivisen tempon. Pelissä jokainen liike lasketaan – jos missaat rytmin, voi tulla nopeasti noutaja.

Astro Protocol on nopearytminen 4X-avaruusstrategia

julkaisi heinäkuussa Astro Protocolin Steam-sivun ja pelidemon, jossa pääsee kokeilemaan vuoropohjaista 4X-strategiaa nopeassa muodossa. Jokainen peli kestää vain noin 1–2 tuntia, mutta sisältää tutut elementit resurssien hallinnasta, planeettojen kolonisoinnista ja avaruustaisteluista. Koko versio on tulossa loppuvuodesta 2025.

Hack-n-slash-roolipeli Willow Guard lisätty Humble Bundleen

MiTalen tarinavetoinen hack-n-slash-roolipeli julkaistiin keväällä Steamissa, ja nyt se on mukana myös Humble Bundlessa. Pelaaja ohjaa vartija Ghwerosia eläinten asuttamassa Tersan maailmassa, jossa suojellaan kyliä hyökkäyksiltä ja rakennetaan omaa tarinaa korttipohjaisen taistelujärjestelmän kautta.

Strategiaa ja ralliseikkaulua – Desert Race Adventures -demo ilmestyi

Black Smoke Studios julkaisi Desert Race Adventures -pelin demon 22. heinäkuuta. Peli yhdistelee strategiaa ja ralliseikkailua, jossa johdetaan omaa tiimiä läpi vaarallisen aavikon – vähän kuin Oregon Trail, mutta Dakar-rallin hengessä. Jokainen pelikerta on erilainen, ja roguelike-elementit tuovat mukaan vaihtelua ja uudelleenpelattavuutta.

Avaruus kohtaa pelinkehityksen Spaceship Game Jamissa

Finnish Game Jam ja Euroopan avaruusjärjestö ESA järjestävät yhteistyössä Spaceship Game Jam -tapahtuman 29.–31. elokuuta. Tapahtuma kannustaa kehittäjiä ideoimaan pelejä avaruustutkimuksen haasteista – samalla kun ihmiskunta suunnittelee paluuta Kuuhun. Jamit ovat maksuttomat, avoimet kaikille ja järjestetään sekä livenä että verkossa.

Habbo juhlii 25-vuotista taivaltaan koko elokuun

Virtuaalimaailmojen veteraani Habbo täyttää tänä vuonna 25 vuotta. Juhlakuukauden aikana järjestetään tapahtumia, kilpailuja ja erikoissisältöä, joilla ilahdutetaan niin vanhoja kuin uusia käyttäjiä. Mukana on nostalgisia elementtejä, keräilyesineitä ja arvontoja sosiaalisessa mediassa tunnisteella #Habbo25.

Windpunk tarjoaa toivoa ekokatastrofin keskellä

Kluk Digitalin tuleva on lempeä selviytymispeli, jossa pelaaja kunnostaa tuhoutunutta maailmaa ekosysteemin ehdoilla. Pasifistinen pelaaminen, yhteistyö ja empatian korostaminen tekevät pelistä poikkeuksen genressään. Kehittäjän mukaan pelissä ei vain taistella, vaan pyritään parantamaan ympäristöä – tuuli- ja aurinkoenergia ovat keskeisiä teemoja.

Vi lyö tiskiin – Arcane-tähti liittyy 2XKO:n taistelijajoukkoon Kommentit pois päältä artikkelissa Vi lyö tiskiin – Arcane-tähti liittyy 2XKO:n taistelijajoukkoon

on paljastanut odotetun yllätyksen: -sarjasta tuttu Vi liittyy :n hahmokaartiin kahdeksantena taistelijana. Ensimmäisen kerran Vi:hin pääsee käsiksi jo ensi kuussa, kun massiivinen Evo-taistelupelitapahtuma pyörähtää käyntiin.

Samalla Riot vahvisti, että 2XKO:n suljettu beta starttaa 9. syyskuuta. Kaikki, jotka ovat aiemmin päässeet pelin Alpha Lab -testeihin, pääsevät automaattisesti mukaan myös tähän vaiheeseen. Ja mikä parasta, tämä beta ei ole vain testailua, vaan se jatkuu aina pelin viralliseen julkaisuun saakka.

Vi tuo peliin juuri sitä, mitä fanit ovat odottaneet, aggressiivista lähitaistelua ja kunnon nyrkkimeininkiä. Uudessa pelitrailerissa hän repii vastustajia pitkin kenttää, nostelee heitä ilmaan ja jatkaa kombosarjojaan taukoamatta. Jos etsit nopeaa ja hyökkäyspainotteista hahmoa, Vi näyttää olevan täydellinen valinta.

2XKO tähtää yhä vuoden 2025 julkaisuun ja lopulliseen kymmenen hahmon aloitusrosteriin, joten loppuvuodesta on luvassa vielä kaksi uutta paljastusta. Vi on ollut pitkään spekulaatioiden kohteena, eikä ihme, sillä Arcane ja -fanit rakastavat häntä, ja nyrkkityyli sopii täydellisesti pelin henkeen.

Oletko valmis antamaan Vi:lle mahdollisuuden? Jos et malta odottaa, Evo tarjoaa ensimmäisen tilaisuuden kokeilla häntä tositoimissa, muuten syyskuun beta kutsuu.