Legendaarinen peliohjaaja jättää Capcomin 30 vuoden uran jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen peliohjaaja jättää Capcomin 30 vuoden uran jälkeen

Capcomin pitkäaikainen ja arvostettu pelikehittäjä Hideaki Itsuno, joka tunnetaan muun muassa Dragon’s Dogma 2 ja Devil May Cry 5 ohjaajana, on jättänyt yhtiön yli 30 vuoden palveluksen jälkeen.

Itsuno ilmoitti lähdöstään X/Twitterissä ja vakuutti samalla faneille, ettei hän ole luopumassa pelien kehittämisestä. Hän lähti Capcomilta elokuussa ja aloittaa uuden projektin uudessa ympäristössä syyskuun aikana.

”Elokuun 2024 lopussa jätän Capcomin 30 vuoden ja viiden kuukauden jälkeen,” Itsuno kertoi. ”Kiitos pitkäaikaisesta tuestanne peleille ja hahmoille, joista olen ollut vastuussa. Toivon, että jatkatte Capcomin pelien ja hahmojen tukemista.”

Syyskuusta alkaen Itsuno aikoo kehittää uutta peliä uudessa ympäristössä. Hän pyrkii luomaan hauskoja ja kauniita pelejä, jotka jäävät pelaajien mieleen yhtä vahvasti kuin hänen aikaisemmat teoksensa.

”Pysykää kuulolla seuraavan luomukseni suhteen,” hän lisäsi.

Itsuno aloitti uransa Capcomilla vuonna 1994 ja eteni nopeasti merkittäviin tehtäviin, kuten Street Fighter Alpha -pelien suunnittelusta Power Stone -pelin ohjaamiseen. Hän sai erityistä mainetta Devil May Cry -sarjan parissa, jossa hän toimi ohjaajana kolmannessa ja neljännessä osassa sekä alkuperäisessä Dragon’s Dogmassa.

Resident Evil Requiem paljastaa uutta pelikuvaa – Showcase jo tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem paljastaa uutta pelikuvaa – Showcase jo tällä viikolla

Capcom nostaa kauhun jännitystä jälleen uudelle tasolle. Resident Evil Requiem -pelistä nähdään uutta pelikuvaa ja kuullaan viimeisimpiä uutisia tulevassa Showcase-tapahtumassa, joka striimataan verkossa torstaina 15. tammikuuta klo 12:00 Suomen aikaa. Esityksen jälkeen luvassa on vielä keskustelustrimmi Capcomin YouTube-kanavalla, joten analysoitavaa ja spekulointia riittää varmasti.

Vaikka Leon S. Kennedy on jo vahvistettu pelin hahmokaartiin, fanien kysymyksiä riittää yhä. Onko peli todellakin osittain avoin maailma, ja mitä muita yllätyksiä Capcom on vielä kätkenyt? Showcase lupaa vastauksia ja vihjeitä vain kuusi viikkoa ennen pelin helmikuun 27. päivän julkaisua.

Tapahtuma on erinomainen tilaisuus kaikille kauhun ystäville kurkistaa, mitä Resident Evil Requiem tuo tullessaan. Lupaus jännitystä, selviytymistä ja pelottavia yllätyksiä pysyy korkealla. Fanit voivat valmistautua keskustelemaan, spekuloimaan ja ehkä vähän pelkäämään yhdessä Capcomin kanssa.

Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä

Capcom paljasti The Game Awards 2025 -tapahtumassa, että tulevassa Resident Evil Requiemissa nähdään kaksi pelattavaa päähenkilöä: uusi tulokas Grace sekä fanien kestosuosikki Leon S. Kennedy. Pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi ja tuottaja Masato Kumazawa kertovat, että tarina on yksi yhtenäinen kokonaisuus, jossa pelaaja vuorottelee hahmojen välillä juonen edetessä ja välillä heidän tiensä myös risteävät.

Kaksikon roolit on rakennettu tietoisesti vastakohdiksi. Grace on kehittäjien sanoin Resident Evil -historian suurin pelkuri, ja hänen osionsa nojaavat raskaasti puhtaaseen selviytymiskauhuun. Leon taas on kokenut veteraani, jonka luvut painottuvat intensiiviseen toimintaan.

Pelikokemus tuntuu kuin hyppäisi kylmään altaaseen kuuman saunan jälkeen. – Nakanishi kuvailee pelin rytmiä osuvasti.

Tarkoitus on, että jännitys purkautuu toiminnassa ja palaa entistä voimakkaampana kauhujaksoissa.

Leonin hahmoa on lähestytty uudesta kulmasta. Pelaajien ei tarvitse tuntea sarjan aiempia osia, vaan riittää, että tietää Leonin olleen mukana Raccoon Cityn tapahtumissa. Nyt huomio on siinä, millainen mies hän on vuosien jälkeen. Kehittäjien mukaan Leon ei ole vain karismaattinen toimintasankari, vaan myös itsekriittinen ja kuivaa huumoria viljelevä hahmo, jonka kokemus näkyy sekä asenteessa että taistelutaidoissa.

Pelimekaniikan osalta Leonin osuudet ammentavat vahvasti Resident Evil 4:stä. Mukana on lähitaistelua, kamppailulajeja ja aiempaa dynaamisempaa toimintaa, kun taas Gracen pelaaminen muistuttaa enemmän Resident Evil 2:n hidasta ja ahdistavaa selviytymistä. Yhdistelmän tavoitteena on luoda tunne, jossa pelaaja on välillä turvassa ja välillä täysin aseeton ja juuri tämä kontrasti tekee Requiemista kehittäjien mukaan erilaisen kuin aiemmat osat.

Pienempänä, mutta huomiota herättävänä yksityiskohtana Leon huristelee pelissä Porsche Cayenne Turbo GT:llä, joka on Capcomin ja Porschen yhteistyönä räätälöity juuri Requiemia varten. Kehittäjät tosin vihjaavat pilke silmäkulmassa, että ajoneuvojen kohtalo Resident Evil -sarjassa ei ole perinteisesti kovin ruusuinen.

Resident Evil Requiem julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Jos kehittäjien lupaukset pitävät, luvassa on yhtä aikaa sarjan kauhistuttavin ja vapauttavin pelikokemus.