Lelut, lautapelit ja nopat mukaan jenkkien kiinatariffiin Kommentit pois päältä artikkelissa Lelut, lautapelit ja nopat mukaan jenkkien kiinatariffiin

Lelut, lautapelit ja nopat ovat listattuna Presidentti Trumpin tariffiehdotukseen Kiinantuonneille. Näillekin tavaroille on ehdotettu jopa 25% lisäkustannuksia. Lista julkaistiin Office of the U.S. Trade Represantiven sivuilla.

Julkiset kuulemiset tätä ehdotusta koskien alkavat kesäkuun 17. päivänä, jolloin yrityksillä ja yksilöillä on mahdollisuus antaa palautetta tariffista. Myös pyyntöjä tiettyjen alaotsakkeiden poistoon kuunnellaan.

Tariffit voivat tulla voimaan minä aikana hyvänsä kesäkuun 24. päivän jälkeen.

SkyShowtimen syyskuun uutuudet julki Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtimen syyskuun uutuudet julki

SkyShowtime

Syksy käynnistyy SkyShowtimessa varsin vauhdikkaasti. Syyskuun ohjelmistoon saapuu uusia elokuvia ja sarjoja, joiden joukosta löytyy rikosdraamaa, kostotarinaa, musiikkia ja hieman kevyempääkin katsottavaa. Eli jos syksyn pimenevät illat kaipaavat seuraa, suoratoistopalvelulla on ainakin muutama ässä hihassaan.

Kuukauden kiinnostavimpiin uutuuksiin kuuluu 21. syyskuuta ensi-iltansa saava , jossa Tom Hardyn esittämä Harry Da Souza joutuu jälleen keskelle Harriganin perheen kaoottista elämää. Luvassa on rikoksia, valtataisteluita ja ongelmia sen verran, ettei tavallinen toimistopäivä taida enää kuulostaa kovin pahalta.

Syyskuun 18. päivä ohjelmistoon saapuu palkittu , joka kertoo rakkaudesta ja menetyksestä sekä Shakespearen elämään liittyvästä tarinasta. Syyskuun 3. päivänä vuorossa on puolestaan M.I.A., jossa nuori nainen lähtee kostamaan perheensä murhanneet henkilöt yksi kerrallaan. Rauhallista iltapäiväkävelyä ei siis kannata tältä tarinalta odottaa.

Myös musiikin ystäville on luvassa herkkua, kun saapuu palveluun 15. syyskuuta. Dokumentissa Elvis nähdään jälleen Las Vegasin lavalla aiemmin kadonneiksi luultujen, ennennäkemättömien taltiointien kautta.

Näiden lisäksi syyskuun tarjontaan kuuluvat 1. syyskuuta toimintatrilleri , jossa Bob Odenkirk esittää perheellistä miestä, jonka väkivaltainen menneisyys tekee paluun. 3. syyskuuta vuorossa on Daniel Day-Lewisin paluu valkokankaalle elokuvassa , kun taas tenniksen ystäville tarjoaa katsauksen maailman huipulle yltäneisiin pelaajiin. Kuukauden loppupuolella ensi-iltansa saavat vielä Possession sekä suosittu komediasarja . SkyShowtimen syyskuu näyttääkin varsin kattavalta paketilta, josta löytyy jokaiselle jotakin ainakin teoriassa.

Disney+:n syyskuu tuo Star Warsia, kauhua ja pohjoismaisia elokuvia Kommentit pois päältä artikkelissa Disney+:n syyskuu tuo Star Warsia, kauhua ja pohjoismaisia elokuvia

Disney+

Syksy saapuu, illat pimenevät ja sohva alkaa jälleen näyttää yllättävän houkuttelevalta. Disney+ tarjoaa syyskuussa katsottavaa laidasta laitaan, mutta kuukauden suurimpia tapauksia on ehdottomasti , joka saapuu palveluun 2. syyskuuta. Jon Favreaun ohjaama elokuva jatkaa Din Djarinin ja Grogun seikkailuja ja tuo kaksikon ensimmäistä kertaa pitkän elokuvan päärooliin. Elokuvan rinnalla Disney+ saa samana päivänä myös -animaatioerikoisjakson.

Seuraavana päivänä on vuorossa Chad Powersin toinen kausi. Glen Powellin tähdittämä komediasarja jatkaa entisen yliopistojalkapalloilijan Russ Hollidayn kommelluksia, kun hänen tekaistu henkilöllisyytensä alkaa herättää epäilyksiä ympärillä olevissa ihmisissä. Koko kausi julkaistaan kerralla, joten maratonille ei tarvitse edes odottaa seuraavaa viikkoa.

Kauhusta pitäville syyskuu tarjoaa puolestaan ison annoksen American Horror Storya. FX:n : 13 saa ensi-iltansa Disney+:ssa 25. syyskuuta. Uusi kausi koostuu 13 jaksosta, ja julkaisu alkaa kolmella jaksolla. Tämän jälkeen tarina jatkuu viikoittain aina lokakuun lopulle saakka juuri sopivasti Halloweenin alla.

Myös pohjoismainen sisältö saa kuukauden aikana runsaasti tilaa. Disney+ tuo palveluun muun muassa elokuvat , ja 7. syyskuuta. Krakenissa meribiologi joutuu tutkimaan Norjan syvissä vuonoissa tapahtuvia outoja kuolemia ja huomaa pian, ettei kyse ole aivan tavallisesta ympäristöongelmasta. Ikivanha merihirviö on herännyt, eikä se vaikuta erityisen kiinnostuneelta keskustelemaan asiasta.