Lies of P: Overture – Verinen prequel tuo lisää verta, aseita ja Bloodborne-fiilistä Kommentit pois päältä artikkelissa Lies of P: Overture – Verinen prequel tuo lisää verta, aseita ja Bloodborne-fiilistä

: Overture ei yritä keksiä pyörää uudelleen – eikä sen tarvitsekaan. Vuoden 2023 yllättävä soulslike-hitti Lies of P palaa lisäosassa, joka toimii samanaikaisesti sekä prequelina että viimeisenä silauksena peruspelille.

Overture vie pelaajan ajassa taaksepäin, aikaan ennen kuin kaupungin täyttivät kapinoivat nuket. Ensimmäinen kenttä sijoittuu lumen peittämälle eläintarha-alueelle, jonka painajaismaiset asukkaat – muun muassa raivokkaat kengurut ja Resident Evil -henkinen elefantti – nostavat kierroksia heti alusta.

Uusia aseita: Gunblade, jousi ja adamantium-kynnet

Uudet aseet vievät P:n arsenaalin uudelle tasolle. Demoesittelyssä nousi ylitse muiden The Pale Knight – ase, joka yhdistää suurimiekan ja haulikon. Raskas hyökkäys laukaisee aseen, ja sen potku voi jopa siirtää P:tä taistelussa. Vielä parempaa: sen voi ampua toiseen kertaan ja singahtaa takaisin vihollisen kimppuun.

Muita uusia aseita:

  • Jousi: Ensimmäinen täysin etätaisteluun suunniteltu ase, tehokas pikkurötöskiä vastaan.
  • Pitkät kynnet: Nopeat, repivät iskut – Wolverine olisi ylpeä.

Uusia Legion Arm -lisäkkeitä

Myös mekaanisiin käsivarsiin on lisätty uusia variaatioita:

  • Lähitaisteluun sopiva haulikko-käsi, joka stunnaa vihollisia täydellä latauksella.
  • Pyörivät terät, jotka voivat joko jäädä vihollisen ympärille tekemään vahinkoa tai pyöriä P:n ympärillä AOE-hyökkäyksenä.

Pomotaistelut uudelle tasolle: Battle Memories ja Death March

Samalla kun Overture julkaistaan, peruspeli saa kaksi uutta pelitilaa:

  • Death March: Pomorush-tila, jossa valitaan 3+ pomoa ja taistellaan ne putkeen.
  • Battle Memories: Mahdollisuus taistella vanhoja pomoja vastaan eri vaikeustasoilla (1–5). Jokainen taso lisää uniikkeja statseja, ja luvassa on salaperäisiä palkintoja.

Bloodborne-inspiraatio? Kyllä, kiitos.

On kunnia, että meitä verrataan FromSoftwareen. Se motivoi meitä ylittämään riman yhä uudelleen. – Ohjaaja Jiwon Choi ei välttele Bloodbornen varjoa – päinvastoin, hän sanoo sen olevan kunnia.

vaikuttaa olevan juuri sitä, mitä fanit toivovat: lisää aseita, lisää karismaattisia hirviöitä ja enemmän sitä lohdutonta viktoriaanista kurjuutta, joka teki alkuperäisestä pelistä erinomaisen. Se ei ehkä muuta kaavaa, mutta vahvistaa sen, mikä toimi jo valmiiksi.

Overture julkaistaan vielä vuonna 2025 – tarkkaa päivämäärää ei ole kerrottu.

Elden Ring Nightreign saa päivityksen 1.01.2 – korjauksia yöllisille lordeille ja aseille Kommentit pois päältä artikkelissa Elden Ring Nightreign saa päivityksen 1.01.2 – korjauksia yöllisille lordeille ja aseille

on julkaissut Nightreign -laajennuksen päivityksen 1.01.2, joka keskittyy useiden bugien korjauksiin. Päivitys on saatavilla :lle Steamissa sekä :lle, :lle, Xbox Onelle ja :lle. Viime viikolla julkaistu ensimmäinen päivitys teki yksinpelistä aiempaa helpompaa, ja nyt korjaukset parantavat erityisesti aseiden toimivuutta ja taisteluja yöllisiä lordeja vastaan.

Merkittävimpiä korjauksia ovat muun muassa jousiaseiden fyysisen hyökkäysvoiman korjaus, virheet aseiden taitojen vaikutuksissa ja demonikauppiaan esiintymisen palauttaminen tietyissä tehtävissä. Lisäksi korjattiin ongelmia, jotka liittyivät yöllisten luolien hahmojen toimintaan ja taistelun vakauteen erityisesti Adel, Baron of Night -pomotaistelussa. Myös pelaajan pelastaminen vaikeassa tilanteessa on nyt sujuvampaa.

FromSoftwaren mukaan päivitys ei poista kaikkia ongelmia, mutta kehittäjät jatkavat aktiivisesti bugien korjaamista ja pelin parantamista. Tulevaisuudessa pelin sisältöä laajennetaan asteittain, ja Nightlord-pomotaisteluihin on tulossa uusia haasteita.

Päivityksen versiotiedot näkyvät pelin aloitusruudun oikeassa alakulmassa App Ver. 1.01.2 ja Regulation Ver 1.01.3. tarjoaa haastetta niin uusille kuin kokeneillekin pelaajille, ja päivitykset tuovat mukanaan sujuvampaa pelikokemusta.

Elden Ring: Nightreign on myynyt 3,5 miljoonaa kappaletta Kommentit pois päältä artikkelissa Elden Ring: Nightreign on myynyt 3,5 miljoonaa kappaletta

on vahvistanut, että : Nightreign -moninpeliseikkailuun ollaan tuomassa kaksinpelimahdollisuus, mikä on helpotus monille pelaajille. Tähän saakka peli on ollut rakennettu kolmen hengen ryhmille – tai yksinpelaajille, joita on koeteltu armottomalla vaikeustasolla.

Nightreign on myynyt vaikuttavat 3,5 miljoonaa kappaletta viidessä päivässä, ja sen -arvostelut ovat parantuneet “mixedistä” “mostly positiveksi”. Alun kritiikki keskittyi erityisesti kaksinpelin puuttumiseen, kankeaan yksinpeliin ja puuttuvaan äänichattiin. Pelaajien oli pakko pelata yksin tai satunnaisten kolmen hengen ryhmissä.

FromSoftware julkaisi hiljattain päivityksen, joka helpotti yksinpelikokemusta huomattavasti. Lisäksi kehittäjät ovat luvanneet, että Nightlords-pomotaistelut saavat uusia variaatioita jo kesäkuun aikana, ja Duo Expeditions -pelitila julkaistaan myöhemmin. Tämä tarkoittaa, että jatkossa voi pelata kahden hengen tiimillä ilman kolmatta satunnaista pelaajaa.

Pelikehittäjä Junya Ishizaki myönsi haastattelussa, että kaksinpelimahdollisuuden puute oli yksinkertaisesti ”unohdus kehityksessä”. Vaikka peli on tasapainotettu kolmelle pelaajalle, kaksinpelikokemuksen puuttuminen nousi nopeasti esiin fanien toiveissa.

Mitä seuraavaksi?

  • Duo Expeditions -tila lisätään tulevissa päivityksissä.
  • Uusia pomovariaatioita ja lisäsisältöä luvassa myöhemmin tänä vuonna.
  • Laajennus-DLC julkaistaan vuoden lopulla.

Nightreign ei ehkä saavuta alkuperäisen Elden Ringin huikeaa 30 miljoonan kappaleen myyntiä, mutta sen omalaatuinen haaste ja pelimekaniikka ovat silti löytäneet yleisönsä.