Logitech selvitti mitä suomalaispelaajat odottavat eniten Counter-Strike 2 -toimintapeliltä Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech selvitti mitä suomalaispelaajat odottavat eniten Counter-Strike 2 -toimintapeliltä

Counter-Strike 2

Maaliskuussa 2023 tehdyssä sosiaalisen median kyselyssä kysyttiin yksinkertaisesti yhtä asiaa eli mitä pelaajat odottavat uutuuspeliltä eniten. Kyselyyn saatiin vajaassa viikossa kaikkiaan 649 vastausta ja niiden perusteella viisi eniten odotettavaa asiaa nousivat selkeästi esiin.

Eniten pelaajat odottavat 31 prosentin äänimäärällä Counter-Strike 2 -pelin graafisia uudistuksia, jotka on luvattu olevan aiempaa upeampia ja realistisempia. Toiselle sijalle nousi 17 prosentin osuudellaan aiempaa parempi pelattavuus. Kolmanneksi jäi 16 prosentin osuudellaan uudet savuefektit.

Neljäs ja viides sija menivät 14 ja 8 prosentin osuuksilla hieman teknisemmille pelaamiseen vaikuttaville asioille eli tick-taajuudelle ja huijauksenestolle. Aiemmin CS-palvelimet tulkitsivat pelin tapahtumat vain erillisinä aikajaksoina (ticks). Counter-Strike 2:ssa palvelimet tulevat rekisteröimään tarkan liikehetken eikä siten merkittäviä viiveitä enää synny. Counter-Strike on maailman suosituin kilpapeliturnauksissa käytettävä peli, joten huijauksenesto on myös tärkeä osa pelin sujuvuutta.

Viiden tärkeimmän asian ulkopuolelle jäi vain 14 prosenttia äänistä ja ne jakautuivat monien pienten odotusten kesken. Tällaisia asioita olivat muun muassa palvelimien kehittyminen, uudistetut kartat, oman peliosaamisen paraneminen ja jopa oman pelionnen kehittyminen. Myös vähemmän peliä häiritseviä bugeja ja ”vauhtia ja vaarallisia tilanteita” toivottiin muutaman äänestäjän voimin. Kaikesta päätellen tulevalta Counter-Strike 2 -peliltä odotetaan paljon erilaisia asioita.

Logitech kysyi myös Suomen kovimmalta kilpapelitiimiltä ENCEltä mitä he odottavat tulevalta peliltä eniten. ENCE-peliorganisaation CS:GO-tiimin päävalmentaja Eetu ”sAw” Saha kommentoi asiaa seuraavasti:

”Uskon, että CS2 uutena pelinä kasvattaa pelaajakuntaa ja sitä kautta tuo lisää näkyvyyttä ja jatkuvuutta CS:lle. Toivon, että uusi tickrate saadaan toimimaan paremmin pelin sisäisessä matchmakingissä kuin mitä CSGO:ssa. Myös anticheat voisi olla parempi. Yleisesti toivon, että pelimekaniikat pysyisivät pääosin samana, koska CSGO toimi pääpiirteittäin erittäin hyvin.”

Loot box -kritiikki kiihtyy: Dean Hall haastaa Valven uhkapelimekanismien takia Kommentit pois päältä artikkelissa Loot box -kritiikki kiihtyy: Dean Hall haastaa Valven uhkapelimekanismien takia

Counter-Strike 2

DayZ:n ja Icarus-pelien luoja Dean Hall on ottanut jyrkästi kantaa Valven tapaan rahastaa pelejään uhkapeliä muistuttavilla mekaniikoilla. Eurogamerin haastattelussa Hall totesi suoraan, että Valve ei saa läheskään tarpeeksi kritiikkiä sen tavasta hyödyntää vedonlyöntiä muistuttavia järjestelmiä.

Hall viittasi erityisesti Counter-Strike 2:n loot box -mekaniikkaan, jossa pelaajat maksavat ase- ja varusteskinien avaamisesta. Näitä voi jälleenmyydä pelaajien kesken, mikä on synnyttänyt miljardiluokan markkinan ja samalla kasvattanut peliin kytkeytyvää vedonlyöntiä.

Monet maat ovat jo tutkineet loot boxien vaikutuksia nuoriin, ja useat peliyhtiöt ovat luopuneet niistä. Valve kuitenkin kiersi sääntelyn muuttamalla järjestelmän muotoon, jossa pelaaja maksaa suoraan laatikon sisällöstä, ei itse laatikosta. Hallin mielestä tämä on silti uhkapelin kiiltäväksi kiillotettu versio.

Jos kehittäjät todella uskovat, ettei tässä ole ongelmaa, heidän pitäisi julkaista data yliopistojen tutkittavaksi. – Hall haastoi.

Samaan aikaan Hallin oma studio RocketWerkz etsii vaihtoehtoista rahastusmallia tulevan Kitten Space Agency -pelin kautta. Hän aikoo tarjota sen ilmaiseksi, jättäen maksun pelaajan harkittavaksi.

Pelit voivat inspiroida, ja inspiraation pitäisi olla ilmaista. – Hall tiivisti.

Ei johtoja, ei latausta – Logitechin uusi Solar K980 saa virtansa auringosta Kommentit pois päältä artikkelissa Ei johtoja, ei latausta – Logitechin uusi Solar K980 saa virtansa auringosta

Uusi Logitech Signature Slim Solar+ K980 toimii LightCharge-teknologialla, mikä tarkoittaa, että se muuntaa sekä auringonvalon että keinovalon sähköksi. Kiinteä akku lupaa toimia täydellä latauksella jopa neljä kuukautta täydellisessä pimeydessäkin.

Tässä ei ole USB-portteja latausta varten – idea on, että käyttäjän ei tarvitse koskaan liittää laitetta virtalähteeseen. Logitech mainitsee akun kestävän jopa kymmenen vuotta, ja akku on myös käyttäjän vaihdettavissa iFixit-yhteistyön avulla.

”Jo pelkkä ajatus lataamisesta voi tuntua häiriötekijältä, joten suunnittelimme näppäimistön vailla tarvetta moiselle. Näppäimistö saa virtansa mistä tahansa valosta, mikä vapauttaa työpöydän ylimääräisistä johdoista. Samalla näppäimistö tuo näyttävyyttä ja mukavuutta työtilaan.”

Kommentoi Logitechin tuotepäällikkö Art O’Gnimh.

Käyttöominaisuudet ja muotoilu

Näppäimistö on täysikokoinen, sisältäen numeronäppäimistön, ja siinä on matalaprofiilinen muotoilu, joka muistuttaa kannettavien näppäimistöä. Kytkinmekanismi perustuu saksikytkimiin, jotka tarjoavat hiljaisen painallustuntuman.

Mukautettavat pikatoiminnot hoidetaan Logi Options+ -sovelluksella. Käyttäjä voi määrittää näppäinyhdistelmiä, AI Launch -näppäimen (esim. Copilot, ChatGPT, Gemini) ja muita älytoimintoja.

K980 tukee yhteyttä jopa kolmelle laitteelle, ja laitteiden välillä voi vaihtaa näppäimellä. Lisäksi on mahdollisuus käyttää Logi Bolt -vastaanotinta (USB-C), mikä parantaa yhteensopivuutta.

Puutteena on, että näppäimistössä ei ole näppäinten taustavalaistusta. Toisaalta Logitech on pyrkinyt minimoimaan energiankulutusta juuri valon avulla toimimista ajatellen.

Ympäristö ja kestävyys

Logitech kertoo, että näppäimistön muoviosista 70 % on kierrätysmuovia. Lisäksi yhtiö on raportoinut viime vuoden aikana onnistuneensa vähentämään arvoketjun päästöjä merkittävästi. Näppäimistön akku on suunniteltu kestämään pitkään, mikä tukee laitteen elinkaariajattelua.

Hintatieto ja saatavuus

Laite on parhaillaan saatavilla grafitin harmaassa värissä 119,99 euron hintaan.