Logitechin Astro A30 -pelikuulokkeet tarjoavat räätälöitävyyttä ja vapautta Kommentit pois päältä artikkelissa Logitechin Astro A30 -pelikuulokkeet tarjoavat räätälöitävyyttä ja vapautta

Logitech G Astro A30

Logitech G Astro A30 -pelikuulokkeet ovat nykyaikaiset pelikuulokkeet nykyaikaiselle pelaajalle. Kuulokkeiden 40 millimetrin elementit, irrotettava sankamikrofoni ja Logitechin kehittynyt 2,4 gigahertsin langaton LIGHTSPEED-tiedonsiirtotekniikka tekevät pelikuulokkeista monipuolisen kumppanin pelikonsoleille ja pc-tietokoneille. Bluetooth-yhteystekniikan ansiosta kuulokkeet voidaan helposti liittää langattomasti myös älypuhelimeen ja muihin mobiililaitteisiin.

Kattavan ja vaivattoman liitettävyyden ohella kuulokkeet ovat monipuolisesti säädettävissä käytettävän äänilähteen mukaan. Näin eri laitteilla voi olla toisistaan poikkeavat asetukset käyttäjän tarpeen mukaisesti. Kuulokkeet voidaan liittää yhtäaikaisesti vaikkapa pelikonsoliin ja puhelimeen. Sen ansiosta kuulokkeilla voidaan nauttia sekä peliäänistä että vaikkapa Spotifyn soittamasta musiikista rinnakkain.

Kun sekä langattomat LIGHTSPEED- ja Bluetooth-yhteydet että johdollinen 3,5 millimetrin stereokuulokeliitäntä voivat olla käytössä yhtäaikaisesti, voi pelaaja vaivattomasti nauttia peleistä, musiikista ja keskusteluista monipuolisesti yhtä aikaa. Tämä onnistuu kolmen eri pelilaitteen välillä vaihdellen ottamatta kuulokkeita pois päästä lainkaan. Täysin uudella Logitech G -mobiilisovelluksella peli- ja puheäänien määrittely sujuu laitekohtaisesti nopeasti ja vaivatta.

”Ajatuksemme siitä, että A30-pelikuulokkeilla voi pelata missä vain ja missä vain, syntyi halusta vastata kahteen eri tarpeeseen käytettävyys etusijalla. Halusimme luoda mahdollisimman suorituskykyiset ja miellyttävät pelikuulokkeet, jotka olisivat sekä kevyet että helposti räätälöitävät. Lisäksi halusimme ratkaista monen eri pelilaitteen haasteen eli luoda pelikuulokkeet, joita voisi käyttää mahdollisimman monen eri pelilaitteen kanssa riippumatta siitä onko kyseessä tietokone, pelikonsoli vai mobiililaite. A30-pelikuulokkeet mahdollistavat monipuolisen ja helpon käytön näyttävällä tyylillä ja mukavalla tuntumalla.”

kommentoi kehityspäällikkö Tiffany Beers

Muistivaahdolla pehmustetut kuulokekupit kääntyvät miellyttävästi korvien ympärille. Joustava pääpanta tarjoaa sekä tarvittavaa jämäkkyyttä että pehmeää joustavuutta. Kevytrakenteisissa pelikuulokkeissa on sekä korkeatasoinen irrotettava sankamikrofoni että yhdysrakenteinen mikrofoni puheyhteyksiä varten. Näiden ansiosta äänipuhelut onnistuvat helposti sekä kotona että liikkuessa. Isot 40 millimetrin kuuloke-elementit toistavat peliäänet ja musiikin tarkasti ja erottelukykyisesti. Langattomien pelikuulokkeiden akusta riittää virtaa yhdellä latauksella jopa yli 27 tunniksi.

Logitech G Astro A30 -pelikuulokkeet ovat saatavana erillisinä PlayStation/PC- ja Xbox/PC-versioina sekä väritykseltään merellisen sinisenä ja valkoisena. Lisäksi kuulokkeiden erilaisia kosmeettisia tuunaus- ja lisätarvikkeita on saatavana Astron omasta verkkokaupasta.

Pelikuulokkeet ovat yhteensopivat sekä PlayStation 5-, Xbox Series X/S-, PlayStation 4-, Xbox One- ja Nintendo Switch-pelikonsolien, PC-tietokoneiden että iOS- ja Android-mobiililaitteiden kanssa.

Hinta ja saatavuus

Logitech G ASTRO A30 -pelikuulokkeet tulevat myyntiin lokakuussa 249 euron kuluttajahintaan. Hinta sisältää 24 prosentin arvonlisäveron.

Arc Raiders testaa palvelimiaan – ilmainen Server Slam alkaa 17. lokakuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders testaa palvelimiaan – ilmainen Server Slam alkaa 17. lokakuuta

Embark Studios valmistautuu syksyn odotettuun julkaisuunsa järjestämällä Arc Raiders -pelille kolmipäiväisen “Server Slam” -testitapahtuman 17.–19. lokakuuta. Testi on avoin kaikille pelaajille kaikilla alustoilla, eikä erillistä ilmoittautumista tarvita, mutta kehittäjät varoittavat, että palvelimille pääsy voi aluksi olla ruuhkaista, koska ennakkolatausmahdollisuutta ei ole.

Tapahtuma käynnistyy perjantaina 17. lokakuuta kello 16 Suomen aikaa ja jatkuu sunnuntaihin saakka. Pelaajat pääsevät kokeilemaan moninpelattavaa selviytymis- ja keräilypeliä, jossa taistellaan tuhoutuneen tulevaisuuden Maassa koneellista ARC-uhkaa vastaan.

Testijakson aikana saavutettu edistyminen ei siirry pelin täysversioon, mutta se tarjoaa mahdollisuuden tutustua pelin maailmaan ja testata, kuinka hyvin Embarkin palvelimet kestävät todellisen pelaajaryntäyksen.

Varsinainen Arc Raiders julkaistaan 30. lokakuuta Xbox Series X/S:lle, PlayStation 5:lle ja PC:lle. Ennakkotilaukset ovat jo avoinna, ja varhaisille ostajille on luvassa myös eksklusiivisia kosmeettisia palkintoja.

Battlefield 6 myynyt hurjat 6,5 miljoonaa kappaletta ensimmäisinä päivinään Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 myynyt hurjat 6,5 miljoonaa kappaletta ensimmäisinä päivinään

Electronic Artsin tuorein räiskintäpeli Battlefield 6 on saanut lentävän lähdön. Analyytikko Rhys Elliottin (Alinea Analytics) mukaan peliä on myyty ensimmäisten päivien aikana peräti 6,5 miljoonaa kappaletta – lähes Call of Duty -luokan julkaisulukemia. Myynti vastaa noin 350 miljoonan euron tuloja.

Steam-versio on ollut erityisen suosittu, se vastaa yli puolta kokonaismyynnistä, noin 3,5 miljoonaa kopiota ja 220 miljoonan euron liikevaihtoa. PS5-versiota myytiin 1,5 miljoonaa ja Xbox Series X|S -versiota 1,2 miljoonaa kappaletta. Pelin yhtäaikainen pelaajamäärä Steamissa on rikkonut jopa 747 000 pelaajan rajan, eli enemmän kuin EA:n aiemmassa menestyspelissä Apex Legendsissä.

Elliottin mukaan julkaisu on EA:n historian menestynein premium-ampujapelin lanseeraus, mutta todellinen haaste on vielä edessä: pystyykö Battlefield 6 säilyttämään momenttinsa pitkällä aikavälillä?

Pelin ensimmäinen kausi alkaa 28. lokakuuta, jolloin sen odotettu battle royale -tila on myös huhujen mukaan tulossa julki. Marraskuussa ja joulukuussa julkaistavat lisäosat tuovat mukanaan uusia karttoja, aseita ja pelimuotoja, EA:n toki toivoessa, että räiskintähitti pysyy pinnalla yhtä pitkään kuin sen pahin kilpailija.