Logitechin Astro A30 -pelikuulokkeet tarjoavat räätälöitävyyttä ja vapautta Kommentit pois päältä artikkelissa Logitechin Astro A30 -pelikuulokkeet tarjoavat räätälöitävyyttä ja vapautta

Logitech G Astro A30

G Astro A30 -pelikuulokkeet ovat nykyaikaiset pelikuulokkeet nykyaikaiselle pelaajalle. Kuulokkeiden 40 millimetrin elementit, irrotettava sankamikrofoni ja Logitechin kehittynyt 2,4 gigahertsin langaton LIGHTSPEED-tiedonsiirtotekniikka tekevät pelikuulokkeista monipuolisen kumppanin pelikonsoleille ja -tietokoneille. Bluetooth-yhteystekniikan ansiosta kuulokkeet voidaan helposti liittää langattomasti myös älypuhelimeen ja muihin mobiililaitteisiin.

Kattavan ja vaivattoman liitettävyyden ohella kuulokkeet ovat monipuolisesti säädettävissä käytettävän äänilähteen mukaan. Näin eri laitteilla voi olla toisistaan poikkeavat asetukset käyttäjän tarpeen mukaisesti. Kuulokkeet voidaan liittää yhtäaikaisesti vaikkapa pelikonsoliin ja puhelimeen. Sen ansiosta kuulokkeilla voidaan nauttia sekä peliäänistä että vaikkapa Spotifyn soittamasta musiikista rinnakkain.

Kun sekä langattomat LIGHTSPEED- ja Bluetooth-yhteydet että johdollinen 3,5 millimetrin stereokuulokeliitäntä voivat olla käytössä yhtäaikaisesti, voi pelaaja vaivattomasti nauttia peleistä, musiikista ja keskusteluista monipuolisesti yhtä aikaa. Tämä onnistuu kolmen eri pelilaitteen välillä vaihdellen ottamatta kuulokkeita pois päästä lainkaan. Täysin uudella Logitech G -mobiilisovelluksella peli- ja puheäänien määrittely sujuu laitekohtaisesti nopeasti ja vaivatta.

”Ajatuksemme siitä, että A30-pelikuulokkeilla voi pelata missä vain ja missä vain, syntyi halusta vastata kahteen eri tarpeeseen käytettävyys etusijalla. Halusimme luoda mahdollisimman suorituskykyiset ja miellyttävät pelikuulokkeet, jotka olisivat sekä kevyet että helposti räätälöitävät. Lisäksi halusimme ratkaista monen eri pelilaitteen haasteen eli luoda pelikuulokkeet, joita voisi käyttää mahdollisimman monen eri pelilaitteen kanssa riippumatta siitä onko kyseessä tietokone, pelikonsoli vai mobiililaite. A30-pelikuulokkeet mahdollistavat monipuolisen ja helpon käytön näyttävällä tyylillä ja mukavalla tuntumalla.”

kommentoi kehityspäällikkö Tiffany Beers

Muistivaahdolla pehmustetut kuulokekupit kääntyvät miellyttävästi korvien ympärille. Joustava pääpanta tarjoaa sekä tarvittavaa jämäkkyyttä että pehmeää joustavuutta. Kevytrakenteisissa pelikuulokkeissa on sekä korkeatasoinen irrotettava sankamikrofoni että yhdysrakenteinen mikrofoni puheyhteyksiä varten. Näiden ansiosta äänipuhelut onnistuvat helposti sekä kotona että liikkuessa. Isot 40 millimetrin kuuloke-elementit toistavat peliäänet ja musiikin tarkasti ja erottelukykyisesti. Langattomien pelikuulokkeiden akusta riittää virtaa yhdellä latauksella jopa yli 27 tunniksi.

Logitech G Astro A30 -pelikuulokkeet ovat saatavana erillisinä PlayStation/PC- ja Xbox/PC-versioina sekä väritykseltään merellisen sinisenä ja valkoisena. Lisäksi kuulokkeiden erilaisia kosmeettisia tuunaus- ja lisätarvikkeita on saatavana Astron omasta verkkokaupasta.

Pelikuulokkeet ovat yhteensopivat sekä -, /S-, -, – ja Nintendo Switch-pelikonsolien, PC-tietokoneiden että – ja -mobiililaitteiden kanssa.

Hinta ja saatavuus

Logitech G ASTRO A30 -pelikuulokkeet tulevat myyntiin lokakuussa 249 euron kuluttajahintaan. Hinta sisältää 24 prosentin arvonlisäveron.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.