Luovilla aloilla heräsi huoli – Japanissa sallitaan tekijänoikeuksien alaisen materiaalin käyttämistä tekoälyn kouluttamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Luovilla aloilla heräsi huoli – Japanissa sallitaan tekijänoikeuksien alaisen materiaalin käyttämistä tekoälyn kouluttamiseen

Kun yhä useammat yritykset ottavat käyttöön tekoälyominaisuuksia liiketoiminnassaan, työntekijät ovat yhä huolissaan tekoälyn uhasta työpaikkojensa korvaajana. Fortune-lehti raportoi tiistaina, että eräs Adoben johtaja ei kuitenkaan ole aivan vakuuttunut tästä uhasta, vertaillen tekoälyn kehitystä kameran keksimiseen.

Japanin tekijänoikeuslait sallivat tekijänoikeuksien alaisen materiaalin käytön tekoälymallien kouluttamiseen suhteellisen vapaasti. Tämä löyhä lähestymistapa herättää kuitenkin huolta luovilla ihmisillä, jotka pelkäävät töidensä joutuvan luvattoman hyödyntämisen kohteeksi ilman korvausta.

Helppo pääsy tekijänoikeudelliseen dataan on merkittävä houkutin -yrityksille, kun taas Japani pyrkii vauhdittamaan tekoälykehitystä työvo shortagesta ja väestön ikääntymisestä johtuvien haasteiden taklaamiseksi. Tämä on ristiriidassa tiukempien tekijänoikeussääntöjen kanssa, joita noudatetaan esimerkiksi Yhdysvalloissa, EU:ssa ja Kiinassa.

Japanin luovat alat vastustavat tätä tilannetta ja väittävät, että nykyiset lait eivät suojele heidän töitään. Hallitus on julkaissut joitakin ohjeita, mutta ei ole ryhtynyt lainsäädännöllisiin muutoksiin.

Vaikka keskustelu jatkuu, Japani on edelleen houkutteleva markkina tekoäly-startupeille tekijänoikeussääntöjen ulkopuolisista syistä, kuten hallituksen tuesta ja mahdollisuudesta erottua joukosta kilpailuilla markkinoilla.

Ozzy Osbourne saa ”uuden elämän” tekoälyn avulla Kommentit pois päältä artikkelissa Ozzy Osbourne saa ”uuden elämän” tekoälyn avulla

Legendaarisen ääni ei välttämättä hiljene vielä pitkään aikaan. Ozzylle kehitetään parhaillaan hyperrealistista tekoälyavataria, joka voisi ilmestyä ensimmäisen kerran juuri hänen kotikaupunkiinsa Birminghamiin.

Projektin takana ovat digiyhtiöt Hyperreal ja Proto Hologram, jotka lupaavat avatarin pystyvän esiintymään, keskustelemaan fanien kanssa ja jopa reagoimaan kuin itse Ozzy. Kyse ei siis ole mistään elottomasta kopiosta, vaan melkein sci-fi-elokuvasta karanneesta versiosta metallilegendasta.

Ozzy Osbournen vaimo Sharon Osbourne kertoi BBC:lle nähneensä testiversioita avatarista, ja niiden yksityiskohtaisuus oli hänen mukaansa hämmästyttävä. Jokainen ihohuokonen ja partakarva näkyi tarkasti. Poika Jack Osbourne puolestaan vakuutti, että projekti tehdään “hyvällä maulla”, eikä tarkoitus ole tehdä mitään outoa zombikiertuetta.

Avatarin tarkkaa käyttötapaa ei ole vielä paljastettu, mutta sitä suunnitellaan mahdollisesti näyttelyihin, konsertteihin, elokuviin ja mainoksiin. Sharonin mukaan -Ozzy voisi tehdä “ihan mitä tahansa”. Ajatus siitä, että fanit voisivat jutella Ozzylle vielä hänen kuolemansa jälkeen, on yhtä aikaa vähän hämmentävä ja teknologisesti aika hurja.

Ozzy Osbourne menehtyi heinäkuussa 76-vuotiaana vain muutama viikko viimeisen Black Sabbath -esiintymisen jälkeen. Nyt näyttää siltä, että “Pimeyden ruhtinas” saattaa saada vielä yhden encore-esityksen ja tällä kertaa tekoälyn voimin.

Lähde: BBC

Samsung ja Google jakoivat ensikatsauksen uusiin älylaseihin Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung ja Google jakoivat ensikatsauksen uusiin älylaseihin

Electronics ja julkistivat tänään uudet . Google I/O 2026 -tapahtumassa ja tarjosivat ensikatsauksen kahteen – ja -silmälasimerkkien kanssa yhteistyössä kehitettyyn huippuluokan malliin. Uudet lasit on suunniteltu matkapuhelimen kanssa käytettäväksi lisälaitteeksi. Niiden avulla käyttäjät voivat pyytää apua äänikomennoilla ja yhdistää laitteen saumattomasti puhelimeensa – kaiken tutussa muodossa.

Kahdet huippuluokan älylasimallit ovat suunnitelleet Gentle Monster ja Warby Parker.

Silmälasimerkkien kanssa yhteistyössä kehitetyt älylasit yhdistävät käänteentekevät tekoälyominaisuudet mukavuuteen ja tyyliin, sulauttaen Samsungin johtajuuden laitteistosuunnittelussa sekä Googlen tekoälyteknologian huippuluokan silmälasimuotoiluun. Kumpikin silmälasimerkki tuo laitteeseen omanlaisen muotoilunsa. Gentle Monster, joka tunnetaan muotilaseistaan, esittelee malleja, joiden estetiikka on paitsi mullistavaa myös hienostunutta, kun taas Warby Parker tarjoaa tyylikkäitä ja ajattomia malleja.

Uudet älylasit on suunniteltu ymmärtämään ympäröivää maailmaa reaaliajassa käyttäjän rinnalla. Lasit tarjoavat arjen tukea pitäen samalla käyttäjän kädet vapaina ja katseen ympäristössä. Käyttäjät voivat saada navigointiapua yksinkertaisesti puhumalla Geminille, vastaanottaa personoituja ehdotuksia, kuten lähellä sijaitsevan kahvilan kävelyreitin varrella, tai tehdä noutotilauksen. Käyttäjät voivat myös saada yhteenvedot tärkeistä viesteistä ja lisätä tapahtumia kalenteriinsa. Lisäominaisuuksiin kuuluvat reaaliaikaiset käännökset puhujan ääntä vastaavan äänen kanssa sekä mahdollisuus kääntää käyttäjän näkökentässä näkyvää tekstiä esimerkiksi ruokalistoista tai kylteistä. Samsung Galaxy -ekosysteemin kanssa saumattomasti toimiva laite auttaa käyttäjiä hallitsemaan arjen tehtäviä ja ottamaan kuvia vaivattomasti ilman, että puhelinta tarvitsee ottaa esille.

Lasien muotoilu heijastaa Gentle Monsterin mullistavaa mutta hienostunutta estetiikkaa sekä Warby Parkerin tyylikästä ja ajatonta suunnittelua.

Älylasien ensimmäinen mallisto on määrä julkaista tulevana syksynä valituilla markkinoilla. Lisätietoa julkistetaan tulevien kuukausien aikana.