Maailmalla suosittu Honor of Kings MOBA saa avoimen maailman jatkoaKommentit pois päältä artikkelissa Maailmalla suosittu Honor of Kings MOBA saa avoimen maailman jatkoa
Maailman suosituimpiin peleihin kuuluva mobiili MOBA Honor of Kings on saamassa AAA-tason avoimen maailman jatkoa Honor of Kings: World -pelin muodossa useammalle alustalle.
Pelin käsikirjoittana tulee toimaan sci-fi kirjailija Liu Cixin, joka tunnetaan mm. The Three-Body Problem -teoksesta. Honor of Kings: World -pelillä ei vielä toistaiseksi ole julkaisuajankohtaa.
Vuonna 2015 iOS ja Android -laitteille Kiinassa ilmestynyt Honor of Kings ylitti 100 miljoonan päivittäisen pelaajan rajan viime vuonna.
Minecraftin tutuista pikselimaisista kuoseista tulee nyt hieman kirkkaammat ja elävämmät, kun Mojangjulkaisee uuden Vibrant Visuals -päivityksen. Tämä visuaalinen uudistus on saatavilla PC:lle, PlayStation 4:lle ja 5:lle sekä Xbox One:lle ja Series X/S:lle, sekä tietyille Android- ja iOS-laitteille. Harmi vain, että Nintendo Switchin pelaajat jäävät tällä kertaa ilman päivitystä.
Vibrant Visuals kuuluu laajempaan Chase the Skies -päivitykseen, joka tuo peliin myös uusia eläimiä kuten ratsastettavat Happy Ghast -hirviöt ja kamelien vetämiä karavaaneja. Lisäksi pelaajat voivat nyt seurata kavereitaan HUD-näytöllä, mikä helpottaa yhteydenpitoa pelimaailmassa.
Vanhemmilla konsoleilla päivityksen saa päälle manuaalisesti pelin asetuksista, mutta suorituskyky voi hieman heikentyä. PC:llä ja mobiililaitteilla tarvitaan myös melko uusia laitteistoja, kuten Android-puolella Adreno 640 tai uudempi, iOS:llä vähintään A12-siru tai M1, ja PC:llä DirectX 12 -tuki.
Vaikka päivitys on tervetullut piristys Minecraftin visuaaliseen ilmeeseen, kaikki perinteiset ominaisuudet kuten splitscreen-moninpeli tai omat tekstuuripaketit eivät vielä toimi uuden ulkoasun kanssa. Toisaalta, päivitys tuo viimein kunnollisen Xbox Series X/S -optimoinnin peliin, viisi vuotta nykykonsolin julkaisun jälkeen.
Jos sydämesi sykkii 90-luvun pelihallitunnelmalle ja nostalgiselle pikseligrafiikalle, nyt on hyvä aika tarttua puhelimeen. Sega on julkaissut yhdeksän klassikkopeliään ilmaiseksi Android- ja iPhone-käyttäjille. Tarjous on voimassa vain rajoitetun ajan, ja pelit jäävät pelattaviksi myös tuen loputtua – joten kannattaa toimia nopeasti.
Mukana on tunnettuja nimiä, kuten Crazy Taxi, Sonic CD, Streets of Rage ja Virtua Tennis Challenge. Aiemmin pelit maksoivat noin 2 euroa kappaleelta, ja mainosten poistaminen toi lisäkuluja. Nyt ne ovat kokonaan ilmaisia – mainokset mukaan lukien poistettu.
Pelit toimivat offline-tilassa jatkossakin, vaikka Sega lopettaakin virallisen tuen. Tarjous on viimeinen kunnianosoitus Sega Forever -ohjelmalle, jonka kautta yhtiö toi rakastetut pelinsä mobiilialustoille. Tämä on siis viimeinen mahdollisuus napata mukaan taskullinen retropelihistoriaa – veloituksetta.