Maatilasimulaatio Farming Simulator 22 -ilmestyi – katso julkaisuvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Maatilasimulaatio Farming Simulator 22 -ilmestyi – katso julkaisuvideo

Farming Simulator 22

Valtavan suosituksi pelisarjaksi kasvanut ja kilpapelaamisenkin puolelle laajentunut Farming Simulator -pelisarja on viihdyttänyt pelaajiaan jo vuosia. Pelisarja on voittanut pelaajien sydämet puolelleen tarjoamalla elähdyttävän ja virkistävän pelikokemuksen täynnä mukavaa tekemistä ja rentouttavaa puuhastelua. :n myötä on pelissä koettavan tekemisen määrä jälleen kerran monipuolistunut ja samalla pelaajalle annetaan entistä enemmän virikkeitä ja ideoita oman maatilansa kasvattamiseen.

Farming Simulator -pelisarjan keskiössä on aina ollut oman maatilan luominen, kultivointi ja kasvattaminen. Menestyvää maatilaa on voitu laajentaa uusin kulkuneuvoin, työkonein, viljelykasvein ja eläimin sekä metsänhoidon keinoin. Farming Simulator 22 onkin pelisarjan laajin kokemus ja sisältää täysin uusia peliominaisuuksia, kuten tuotantoketjut, dynaamiset vuodenajat ja alustojen välisen moninpelin. Lisäksi peli on laajentunut uusin kotieläimin ja viljelykasvein.

Täysin uudenlainen hahmonluonti mahdollistaa entistä monipuolisemmat mahdollisuudet pelaajahahmolle, jota pelaaja ohjastaa oman maatilan hallinnassa. Valtavia pelialueita on kolme erilaista ja ne käsittävät toisistaan poikkeavat ympäristöt. Näitä ovat Etelä-Ranskan vehreät viljelysmaat, Yhdysvaltojen keskilännen alavat alueet ja Keski-Euroopan maisemiin sijoittuvat vuoristoympäristöt.

Eri pelialueiden ja näiden viljelykasvien lisäksi mukana on monipuolinen kattaus erilaisia kotieläimiä. Muun muassa lehmät, lampaat, kanat, porsaat, hevoset ja mehiläiset elähdyttävät omaa maatilaa ilahduttavalla tavalla. Lisäksi eläimistä saadaan myytäviä tuotteita, kuten maitoa ja hunajaa.

Oman maatilan ylläpitämiseen vaaditaan muutakin kuin ihmisvoimaa, joten erilaiset kulkuneuvot, työkoneet ja laitteet ovat tarpeen. Peliin on tarkasti mallinnettu yli 400 erilaista ajoneuvoa ja konetta tunnetuilta valmistajilta, kuten IH, CLAAS, Fendt, John Deere, Massey Ferguson ja New Holland sekä kotimainen Valtra.

Pelisarjan jo entuudestaan monipuolisten viljelykasvien valikoimaa on laajennettu rypäleillä, oliiveilla ja durralla. Nämä mahdollistavat entistä monipuolisemmat viljelyvaihtoehdot sekä uudenlaiset tuotantoketjut tuotteiden jatkojalostukseen, kuten rypälemehuun ja oliiviöljyyn.

Upea pelikokemus on täydentynyt entistä näyttävämmällä peligrafiikalla, vaikuttavalla äänimaailmalla ja upealla vuodenaikojen vaihtelulla. Lisäksi eri peliformaattien välinen moninpeli mahdollistaa pelin yhdessä pelaamisen entistäkin monipuolisemmin. Tämän ansiosta maatilaa voi hoitaa ja kasvattaa kavereiden kanssa, vaikka peliä pelattaisiin eri pelikonsoleilla tai tietokoneella. Yhteistyössä on voimaa ja eri työrooleja voi jakaa vapaasti eri pelaajien kesken.

Lisäksi pelin tietokoneversio hyödyntää uusia graafisia ominaisuuksia. Näitä ovat DirectX 12- ja NVIDIA DLSS -tuki sekä entistä parempi suorituskyky NVIDIA RTX -näytönohjaimilla. Pelin tietokoneversiossa voidaan myös hyödyntää pelaajayhteisön tekemiä modauksia käyttämällä pelin omaa ModHub-alustaa. Pelijulkaisijan oma Farming Simulator -akatemia puolestaan antaa käytännön vinkkejä ja ohjeita pelin pelaamiseen.

Farming Simulator 22 on saatavilla , ja S, sekä -konsoleilla että :llä ja :llä.

The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä

Day 2026 toi faneille uutta sisältöä, mutta ehkä hieman eri muodossa kuin moni odotti. ei nimittäin paljastanut , vaan juhlapäivän suurin pelijulkistus on yhteistyö Ghost of Yōtein kanssa.

Lokakuun 1. päivästä alkaen Ghost of Yōtein Most Wanted -tilassa voi hankkia The Last of Us:ista inspiraationsa saaneen Clicker-haarniskan. Kun varuste on avattu, sitä voi käyttää myös pelin päätilassa sekä uudessa Echoes of Sekigahara -lisäsisällössä. Ainakin Clickerit saavat siis jatkaa elämäänsä, vaikka kolmatta The Last of Us -peliä ei vieläkään näy.

Juhlapäivän yhteydessä julkistettiin lisäksi Bloody Clicker -keräilyhahmo yhteistyössä Youtoozin kanssa sekä uusia The Last of Us -teemaisia avataria PlayStationille ja Steamille. -pelaajille ja -käyttäjille on luvassa myös alennuksia sarjan peleistä. Kaupan päälle Naughty Dog julkaisi tunnin mittaisen metroaseman äänimaiseman, jos Cordyceps-maailman tunnelmaa on sattunut tulemaan ikävä.

Faneille tärkein kysymys jäi kuitenkin edelleen ilman vastausta. The Last of Us Part 3 ei ole vahvistettu, eikä Naughty Dog ole kertonut, että peli olisi edes parhaillaan kehityksessä. Viimeisin varsinainen pelijulkaisu oli The Last of Us Part 2 yli kuusi vuotta sitten, ja vuonna 2023 peruttu moninpeli sulki samalla yhden mahdollisen suunnan sarjan tulevaisuudelle.

Naughty Dogilla katse on tällä hetkellä vahvasti myös uuden -pelin suunnassa. Studio on luvannut kertoa siitä huomattavasti enemmän vuonna 2027. The Last of Us -fanit joutuvat siis vielä odottamaan, josko Naughty Dogilla olisi kolmannen osan suhteen jotain kerrottavaa. Toistaiseksi Clickerit ovat saaneet enemmän huomiota kuin Ellie.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.