Mahdollisten Cyberpunk lisäosien nimet paljastuivat tietovuodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Mahdollisten Cyberpunk lisäosien nimet paljastuivat tietovuodossa

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 sai kauan odotetun 1.20 päivityksen tällä viikolla paikkamaan peliä riivanneita bugeja. Kehittäjä ilmoitti myös hiljattain tulevien pelien kuten Witcher- sekä -pelien kehityksestä.

Nyt huhut kertovat mahdollisista lisäosista -peliin liittyen, sillä Reddit-käyttäjä ”PricklyAssassin” uskoo löytäneensä kymmenen lisäosan nimet Epic Game Storen tiedostoista. Kirjoituksen mukaan vielä helmikuussa sivustolla oli listattuna kahdeksantoista eri lisäosaa ja nyt määrä on ilmeisesti tiivistetty kymmeneen.

Tällä viikolla listaan on päivitetty myös kolme oletettavasti maksullista lisäosaa. Tarkempia tietoja tai nimiä maksullisille lisäosille ei ole vielä määritelty. Kyseessä on siis ilmaisten lisäosien lista, jotka on tarkoitus julkistaa lähitulevaisuudessa. Lista on nähtävissä täältä.

Internetissä alkoi heti kiivas spekulaatio siitä, mitä lisäosat voivat mahdollisesti sisältää. Lisäosat kuten ”Ripperdocs Expansion”, ”Body Shops Expansion”, ”Fashion Forward Expansion” luultavasti tuovat peliin lähinnä kosmeettista sisältöä, kuten uusia tapoja muokata pelihahmoa sekä ajoneuvoja. ”Gangs of Night City” ja ”Neck Deep” ovat oletettavasti tarinaan liittyviä lisäosia. ”Rides of the Dark Future” tuo peliin uusia autoja, kun taas ”Night City Expansion” enteilee nimellään uudesta laajennuksesta pelikarttaan.

Varmistusta listan tiedoille ei ole vielä saatu, mutta todisteet vaikuttavat tällä hetkellä hyvinkin uskottavilta. Ilmaisten lisäosien on suunnitelmien mukaan tarkoitus saapua pelaajille vielä vuoden ensimmäisellä puoliskolla.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , Xbox Series X|S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 : War in the North on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , Xbox Series X|S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.