Marvel Rivals rikkoo ennätyksiä – 10 miljoonaa pelaajaa kolmessa päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel Rivals rikkoo ennätyksiä – 10 miljoonaa pelaajaa kolmessa päivässä

NetEasen uusin hittipeli on saavuttanut huikean virstanpylvään: vain kolme päivää julkaisunsa jälkeen peli on houkutellut peräti 10 miljoonaa pelaajaa. Tämä ilmainen PvP-sankariräiskintä lanseerattiin 6. joulukuuta :lle, :lle ja :lle, ja se on saanut osakseen valtavan vastaanoton erityisesti Steamin pelaajayhteisöltä.

Ennennäkemätön suosio

Marvel Rivals saavutti julkaisun jälkeisenä viikonloppuna huippunsa Steamin käyttäjätilastoissa, jossa peli keräsi jopa 480 990 samanaikaista pelaajaa. Tämä toi sen Steamin viiden pelatuimman pelin joukkoon ja teki siitä historian 20. suurimman yhtäaikaisen pelaajamäärän saavuttaneen pelin. Tämä suoritus ohitti jopa suursuosikit kuten ja .

Steamin arvostelut ovat olleet pääosin positiivisia: 76 % yli 35 000 arvostelusta on antanut pelille myönteisen palautteen. Lisäksi Marvel Rivals on onnistunut sijoittumaan toiseksi Steamin eniten tuottavien pelien listalla, aivan :n jälkeen.

Mitä Marvel Rivals tarjoaa?

Pelin avauskausi, Season 0: Doom’s Rise, tuo mukanaan monipuolista sisältöä:

  • 33 sankaria, jotka kaikki ovat aluksi pelattavissa ilmaiseksi.
  • Kahdeksan karttaa pikapeleille ja kilpailullisille otteluille.
  • Erikoistapahtumat kuten Entangled Moments, joissa voi ansaita spray-kuvia, galleriatehosteita ja tarinapalkintoja.

Pelaajia hemmotellaan myös Twitch Drops -tapahtumilla ja maailmanlaajuisella lanseerauslahjalla, johon sisältyy ilmainen Iron Man -puku.

Haasteena pysyvä menestys

Vaikka pelin alku on ollut räjähtävä, tähtää pitkäaikaiseen menestykseen. Marvel Rivalsin liiketoimintamalli perustuu taistelupassien ja premium-ulkoasujen myyntiin. Varhaiset merkit viittaavat siihen, että pelaajat ovat valmiita panostamaan peliin, mutta live-pelipalvelujen ylläpitäminen korkealla tasolla on tunnetusti haastavaa.

Marvel Rivals on osoittanut, että supersankarit voivat edelleen valloittaa pelimaailman. On mielenkiintoista nähdä, pystyykö peli säilyttämään suosiotaan pitkällä aikavälillä.

Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia Kommentit pois päältä artikkelissa Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia

Corporationin on saanut uuden erikoisen tapauksen, joka herättää enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia. Kyseessä on peli nimeltä , jonka hinta on lähes 1 000 dollaria (noin 920 euroa), mutta “peliaika” on vain noin kymmenen minuuttia.

Pelissä ei oikeastaan pelata perinteisessä mielessä lainkaan. Pelaaja kävelee punaisen maton läpi ja jättää nimensä seinälle, jonka muut ostajat näkevät myöhemmin. Kehittäjän mukaan hinta ei ole virhe vaan koko kokemuksen ydin. Hänen mukaansa kyse on enemmänkin “kokeellisesta taideteoksesta” kuin itse pelistä.

Pelikuvaus korostaa, ettei mukana ole taistelua, tehtäviä tai etenemistä, vain kävely, katselu ja oman nimen jättämisen hetki. Taustalla oleva idea onkin kyseenalaistaa, mitä “arvo” peleissä oikeastaan tarkoittaa, kun hinta ja sisältö eivät enää seuraa perinteisiä sääntöjä.

ei ole toistaiseksi kommentoinut, aikooko se puuttua tilanteeseen. Steamissa tällaiset tapaukset eivät ole täysin ennenkuulumattomia, sillä alusta on tunnettu melko vapaasta julkaisupolitiikastaan, jossa yhteisö ja algoritmit tekevät suuren osan suodatuksesta.

Pelaajien reaktiot ovat olleet odotetun jakautuneita, kun osa pitää teosta huijauksena ja osa taas “ironisena taideprojektina”. Yksi asia on kuitenkin varma, harva peli on onnistunut herättämään näin paljon keskustelua näin pienellä sisällöllä ja näin suurella hintalapulla.

Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen

Peliala sai jälleen yhden ikävän uutisen, kun -toimintapelin koko kehitystiimi on irtisanottu vain noin kuukausi pelin julkaisun jälkeen. Asiasta kertoi Kwalee Labsin toimitusjohtaja Hollie Emery LinkedInissä. Emeryn mukaan päätös ei ollut studion omissa käsissä.

Tapaus on erityisen yllättävä, sillä Luna Abyss sai kriitikoilta varsin lämpimän vastaanoton. Pelin Metacritic-keskiarvo on 81 pistettä, mutta positiiviset arvostelut eivät tällä kertaa riittäneet takaamaan kaupallista menestystä. Steamissa peli saavutti parhaimmillaan vain 317 samanaikaista pelaajaa, mikä viittaa melko pieneen yleisöön.

Yhdeksän hengen kehitystiimi työskenteli pelin parissa seitsemän vuoden ajan. Synkkä ja haastava räiskintäpeli ehti kerätä huomiota näyttävällä visuaalisella ilmeellään sekä nopeatempoisella pelattavuudellaan, mutta lopulta markkinoilla menestyminen osoittautui huomattavasti vaikeammaksi tehtäväksi.

Uutinen liittyy osaksi laajempaa pelialan vaikeaa vuotta. Alan yritykset ovat ilmoittaneet irtisanomisista tasaiseen tahtiin, ja myös useiden tunnettujen studioiden tulevaisuuden ympärillä liikkuu parhaillaan epävarmuutta. Luna Abyssin kohtalo muistuttaa karulla tavalla siitä, että hyvät arvostelut eivät aina riitä pitämään studiota hengissä.

Luna Abyss on edelleen myynnissä :lle, :lle ja :lle. Pelin hinta on noin 26 euroa.