Metallica esiintyi Blizzconissa – esitys jouduttiin striimeissä peittämään kellon plimputuksilla Kommentit pois päältä artikkelissa Metallica esiintyi Blizzconissa – esitys jouduttiin striimeissä peittämään kellon plimputuksilla

BlizzCon

Vallitsevän koronapandemian takia World of Warcraftista tunnettu Blizzard piti vuotuisen Blizzcon tapahtumansa täysin verkossa.

Osana avajaispäivän ohjelmaa Metallica esitti For Whom The Bell Tolls -kappaleen, jota pystyi kuuntelemaan ongelmitta Blizzardin virallisilta kanavilta. Vähemmän onnekkaat olivat tosin Twitchin virallisen pelikanavan lähetyksen seuraajat, jotka joutuivat DMCA:ta vältelläkseen peittämään yhtyeen musiikkia soittokellojen helinällä.

Blizzconissa kuultiin pelien saralta uutta infoa Diablo 2 -remasteroinnista sekä nähtiin tuoretta pelikuvaa Overwatch 2:sta.

Predator-faneille lupaava toive: uusi videopeli avoimessa maailmassa Kommentit pois päältä artikkelissa Predator-faneille lupaava toive: uusi videopeli avoimessa maailmassa

Predator-pelien ystävät voivat haaveilla uudesta seikkailusta ja ohjaaja Dan Trachtenberg on aivan yhtä innoissaan asiasta. Trachtenberg, joka ohjaa tulevaa Predator: Badlands -elokuvaa, paljasti IGN Fall Fan Fest 2025 -tapahtumassa toivovansa avointa maailmaa hyödyntävää Predator-videopeliä tyyliin Uncharted tai Assassin’s Creed.

Viimeisin Predator-peli, Predator: Hunting Grounds, julkaistiin yli viisi vuotta sitten, eikä uusia pelejä ole toistaiseksi ilmoitettu olevan kehitteillä. Trachtenbergin mukaan avoimen maailman toimintaseikkailu Predatorin näkökulmasta olisi paitsi hauskaa myös pitkäaikainen unelma.

Trachtenberg kertoi myös, että hänen kiinnostuksensa Predator-peleihin juontaa lapsuuteen, hän suunnitteli kilpailuun tason Predator-peliin, mutta ei päässyt mukaan julkaistuun versioon. Elokuvien kautta hänen visioistaan tuli kuitenkin totta ja nyt hän toivoo samaa videopelien parissa.

Trachtenberg mainitsi myös inspiraationsa: Shadow of the Colossus vaikutti Predator: Badlandsin tunnelmaan, ja World of Warcraft antoi mallia elokuvan laser-miekalle. Hän haluaisi peleissä samanlaista strategista ja taktiikkaa vaativaa toimintaa, joka yhdistää seikkailun ja vaarallisen saalistuksen.

Elokuva Predator: Badlands saapuu teattereihin 7. marraskuuta 2025. Trachtenbergin toive uudesta Predator-pelistä pitää fanit varpaillaan, ehkäpä tulevaisuudessa kolmisilmäinen saalistaja ilmestyy myös konsolien ja PC:n ruuduille.

World of Warcraft lupaa vihdoin tarttua jättimäiseen Sargeras-miekkaan Kommentit pois päältä artikkelissa World of Warcraft lupaa vihdoin tarttua jättimäiseen Sargeras-miekkaan

World of Warcraftin faneille tuttu jättiläismäinen ongelma ei ole kadonnut minnekään: Sargerasin miekka. Tämä Titanin jättimäinen ase, joka tökättiin planeettaan jo Legion-laajennuksessa, on istunut Silithuksen keskellä tekemättä juuri mitään tai ainakin niin pelihahmot ja pelaajat toivovat.

Blizzardin johtajat vakuuttavat, että ongelma tulee vihdoin ratkaistuksi Worldsoul-sagan aikana. Pelin johtaja Ion Hazzikostas muistuttaa, että vaikka Midnight-laajennuksessa miekkaa ei vielä nähdä, lopullinen ratkaisu odottaa trilogian viimeisessä osassa The Last Titan.

Metzen lupasi, eikä Metzen valehtele. – Hazzikostas sanoi.

Sword of Sargeras ei ole mikään pieni koriste, se on niin suuri, että sen näkee useasta pelialueesta käsin. Pelaajat ovat vuosien ajan kyselleet, tullaanko miekkaan puuttumaan, ja vaikka Legionin aarteilla planeettaa suojattiin, miekka on sittemmin lähinnä istunut paikallaan.

BlizzCon 2023:ssa tapahtumassa näkyi miekasta jopa jättimäinen patsas, ja sen ympärille luotiin huumoripitoinen ”What sword?” -ilme. Tapahtuma sai pelaajat toiveikkaina, että lopulta tämä jättiläinen saataisiin pois planeetalta tai ainakin käsiteltyä kunnolla.

Joten WoW-fanit, kärsivällisyyttänne tarvitaan vielä hetki. Worldsoul-saga lupaa viimein tarttua tähän ikoniseen aseeseen, ja The Last Titan tulee tuomaan lopullisen ratkaisun. Väistämättä miekka on yksi pelisarjan pitkäaikaisimmista kysymysmerkeistä, mutta luvassa on ainakin vakuutus, että se ei jää ikuisesti paikoilleen.