Metallica esiintyi Blizzconissa – esitys jouduttiin striimeissä peittämään kellon plimputuksilla Kommentit pois päältä artikkelissa Metallica esiintyi Blizzconissa – esitys jouduttiin striimeissä peittämään kellon plimputuksilla

BlizzCon

Vallitsevän koronapandemian takia World of Warcraftista tunnettu piti vuotuisen tapahtumansa täysin verkossa.

Osana avajaispäivän ohjelmaa esitti For Whom The Bell Tolls -kappaleen, jota pystyi kuuntelemaan ongelmitta Blizzardin virallisilta kanavilta. Vähemmän onnekkaat olivat tosin Twitchin virallisen pelikanavan lähetyksen seuraajat, jotka joutuivat DMCA:ta vältelläkseen peittämään yhtyeen musiikkia soittokellojen helinällä.

Blizzconissa kuultiin pelien saralta uutta infoa Diablo 2 -remasteroinnista sekä nähtiin tuoretta pelikuvaa Overwatch 2:sta.

Microsoft tuo yli 50 klassikkopeliä Game Passiin – Retro Classics -sarja alkaa Activisionin kultakauden helmillä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft tuo yli 50 klassikkopeliä Game Passiin – Retro Classics -sarja alkaa Activisionin kultakauden helmillä

Microsoft on käynnistänyt uuden -palvelun, joka tuo yli 50 klassista peliä 1980- ja 1990-luvuilta Game Pass -tilaajien ulottuville. Yhteistyössä Antstream Arcaden kanssa toteutettu kokonaisuus kattaa pelejä alustoilta kuten , DOS ja , ja mukana on myös yksittäisiä nimikkeitä alkuperäiseltä PlayStationilta.

Pelihistoriaa pelaajien saataville

Julkaisun yhteydessä mukaan on saatu muun muassa seuraavat nimet:

Useat näistä peleistä ovat jopa 45 vuoden takaa. Nyt ne ovat ensimmäistä kertaa pelattavissa modernisti tallennus- ja jatkomahdollisuuksilla, mikä madaltaa kynnystä tarttua niihin uudelleen.

Panostus pelien säilyttämiseen

Microsoftin mukaan Retro Classics on osa sen pitkäaikaista sitoumusta pelien säilyttämiseen ja taaksepäinyhteensopivuuden edistämiseen. Palvelu on saatavilla kaikille Game Pass -jäsenille niissä maissa, joissa Game Pass toimii. Microsoft aikoo lisätä kokoelmaan uusia nimikkeitä kuukausittain, ja tavoitteena on kasvattaa pelimäärä yli sataan.

Pelattavissa lähes millä tahansa laitteella

Retro Classics -kokoelma toimii:

  • Xbox-konsoleilla
  • Xbox-sovelluksen kautta PC:llä
  • Pilvipelaamisena tuetuilla älytelevisioilla (, )
  • Amazon Fire TV -laitteilla
  • -laseilla

Näin klassikoita voi pelata käytännössä missä tahansa, ilman erillisiä laitteistoja.

Uutta klassikkopeleissä

Peleihin on lisätty moderneja ominaisuuksia, kuten:

  • Mahdollisuus tallentaa ja jatkaa myöhemmin
  • Uusia saavutuksia kerättäväksi
  • Haasteita kavereille tai globaalille pelaajayhteisölle

Retro Classics ei ole vain nostalgian varaan rakennettu kampanja. Se on myös osa Microsoftin strategista suunnitelmaa hyödyntää Activisionin ja Blizzardin valtavaa takakatalogia. Samalla se tarjoaa uuden väylän pelihistorian säilyttämiselle ja tekee klassikoista helpommin lähestyttäviä uudelle sukupolvelle.

Mitkä klassikkopelit aiot kokeilla ensimmäisenä?

Oblivion-remasterointi viimein virallisesti julki? Bethesda vihjaa isolla ilmoituksella Kommentit pois päältä artikkelissa Oblivion-remasterointi viimein virallisesti julki? Bethesda vihjaa isolla ilmoituksella

Vuosien huhut ja vuodot näyttävät viimein konkretisoituvan: on vihdoin valmis paljastamaan uudelleenjulkaisun – virallisesti.

Yhtiö julkaisi /X:ssä kuvan, jossa suuri roomalainen ”IV” hallitsee näkymää taustakuvalla, joka muistuttaa häkellyttävän paljon alkuperäisen Oblivionin promotaidetta. Ilmoituksen mukaan virallinen paljastus nähdään huomenna 22. huhtikuuta klo 18 Suomen aikaa, suorana YouTubessa ja Twitchissä.

Huhut -remasterista ovat kiertäneet jo vuosia, mutta varmistuksia alkoi tippua vasta viime kuukausina. Vuotanut Bethesda-aikataulu vuodelta 2020 mainitsi projektin, ja tuoreimmat vuodot – muun muassa kuvat Virtuos-studion verkkosivuilta – näyttivät jo pelimateriaalia tulevasta versiosta.

Mikäli vuodot pitävät paikkansa, julkaistaan :lle, Xboxille ja PlayStationille. Mukana on sekä perusversio että Deluxe Edition – kyllä, legendaarinen hevospanssari tekee paluun.

Nyt kysymys kuuluu: onko huomenna vihdoin se päivä, jolloin pääsemme virallisesti takaisin Cyrodiiliin?