Microsoft sulkee Mixerin ja aloittaa yhteistyön Facebook Gamingin kanssa: Striimaajien pohdittava siirtyvätkö mukana Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft sulkee Mixerin ja aloittaa yhteistyön Facebook Gamingin kanssa: Striimaajien pohdittava siirtyvätkö mukana

Microsoft ilmoitti, että sulkee Mixer-palvelun ja siirtää heinäkuun 22. päivä kaikki Mixerin sovellukset sekä striimaajien sivut Facecbook Gaming -palvelulle. Erillisen sopimuksen allekirjoittaneet striimaajat saavat valita siirtyvätkö -sivustolle vai palaavatko esimerkiksi Twitchiin.

Twitchin yksi suosituimmista striimaajista Tyler ”Ninja” Blevins siirtyi Mixeriin viime vuoden elokuussa. Pian hänen perässään seurasi Michael ”Shroud” Grzesiek. Ninjan ja Shroudin lähipiirin mukaan Facebook on pyrkinyt neuvoitteluissa saamaan suositut striimaajat alustalleen. Virallista tietoa pelaajien päätöksestä ei vielä ole tullut, joten neuvottelut jatkuvat mahdollisesti myös muiden palvelujen kanssa. Facebook Gaming on sanonut, että käyttäjillä on mahdollisuus itse päättää mihin siirtyy. Se ei kuitenkaan aio kirjoittaa mitään yksinomaista sopimusta edes Mixerin suosittujen striimaajien kanssa.

Cory ”King Gothalion” Michael twiittasi, että striimaa Facebook Gaming -alustalla huomisesta, kesäkuun 24. päivä alkaen.

Ninjan YouTube-kanava
Shroudin YouTube-kanava
King Gothalionin YouTube-kanava

Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle

on lähtenyt liikkeelle sellaisella vauhdilla, että moni ehtii hädin tuskin kiinnittää turvavyötä. Avoimen maailman ajopeli nousi heti Steamin viiden pelatuimman pelin joukkoon, kun samaan aikaan kaahasi yli 300 000 pelaajaa. Samalla se jätti taakseen jättipelejä kuten ja .

Sarjan resepti ei ole juuri muuttunut: nopeita autoja, valtava avoin maailma ja arcade-henkistä ajamista. Tällä kertaa mukaan on kuitenkin heitetty jättirobotteja, kei-autoja ja jopa Babymetal, joten täysin vanhaa uusintakierrosta peliä on vaikea kutsua. Pelin perusversio maksaa noin 65 euroa ja Premium Edition kipuaa noin 110 euroon.

Gamerin arviossa peliä kuvailtiin tutulla kaavalla eteneväksi jatko-osaksi, mutta siitä huolimatta pelaajat näyttävät olevan täysin mukana kyydissä. Jo ennen julkaisua peli rikkoi sarjan ennätyksiä PC:llä, eikä vuodot tai kohut juuri hidastaneet menoa. Pelaajien keskuudessa puhuttivat jopa hurjat 8 000 vuoden pelikiellot huijaamisesta ja siinä ainakin ehtii miettiä ajotapojaan uudelleen.

Menestys näyttää myös vahvistavan sitä, että Horizon-sarja on nykyään koko Forzan tärkein vetonaula. Perinteinen on jäänyt taka-alalle, etenkin sen jälkeen kun teki suuria irtisanomisia pelistudio Turn 10 Studiosssa. Horizonin rennompi ja helpommin lähestyttävä tyyli näyttää vetoavan yleisöön huomattavasti paremmin.

Kehittäjä on jo kertonut ensimmäisistä korjauksista, jotka liittyvät muun muassa tekoälyvastustajien vaikeustasoon, kaatumisbugeihin ja optimointiin. Sillä välin pelaajat voivat keskittyä tärkeimpään tehtävään, eli törmäilemään pelin 618 autolla kaikkeen mahdolliseen mahdollisimman näyttävästi.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta Horizon 6 -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut :n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.