Microsoft tuo Copilot-tekoälyn Xboxiin Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft tuo Copilot-tekoälyn Xboxiin

Microsoft jatkaa tekoälyn integroimista kaikkiin tuotteisiinsa, ja seuraavana vuorossa on Xbox. Yhtiön AI-avustaja Copilot saapuu osaksi Xbox-kokemusta tarjoten pelaajille neuvoja, pelihistorian muistutuksia ja muita käytännöllisiä toimintoja.

Copilot saapuu ensin Xbox Insiders -ohjelmaan

Copilot for Gaming -ominaisuus julkaistaan ensimmäisenä testattavaksi Xbox Insiders -jäsenille Xboxin mobiilisovelluksessa. Microsoftin jo Windowsiin integroitu Copilot korvasi Cortanan vuonna 2023, ja nyt sen peliversio tuo mukanaan useita uusia ominaisuuksia. Pelaajat voivat pyytää Copilotia asentamaan pelejä, tarkistamaan saavutuksia, suosittelemaan uusia pelejä tai kertomaan, mihin edellinen pelikerta jäi. Copilot toimii myös keskusteluavustajana sovelluksessa pelisession aikana.

Pelien sisäinen avustaja

Copilotin suurin uutuus on sen rooli pelikokemuksen tukena. PC:llä Copilot voi jo nyt vastata kysymyksiin pelien läpipeluuohjeista ja strategioista Bingin avulla. Pian sama toiminto tulee saataville myös Xbox-sovelluksessa. Microsoft tekee yhteistyötä pelistudioiden kanssa varmistaakseen, että tekoälyn tarjoama tieto on tarkkaa ja vastaa kehittäjien näkemystä.

Tulevaisuudessa entistä syvempi integraatio

Microsoft ei aio rajoittaa Copilotia pelkästään näihin toimintoihin. Tulevaisuudessa tekoäly voi toimia pelinsisäisenä oppaana, auttaa muistamaan pelimaailmaan jätetyt esineet tai tarjota strategisia vinkkejä kilpailullisissa peleissä. Microsoft aikoo myös laajentaa Copilotin käyttöä ensimmäisen osapuolen studioista myös kolmansien osapuolten kehittäjille.

Tietosuoja ja käyttäjän valinnat

Xbox Insiders -testivaiheessa pelaajat voivat päättää, kuinka ja milloin he haluavat käyttää Copilotia sekä mihin tekoälyllä on pääsy. Tulevaisuudessa voi kuitenkin olla mahdollista, että Copilotin käyttö muuttuu pakolliseksi. Microsoft lupaa olla avoin siitä, mitä tietoja se kerää ja kuinka ne käytetään.

Microsoft aikoo esitellä tarkempia suunnitelmia myös kehittäjäkäyttöä varten tulevassa Game Developers Conference -tapahtumassa. On selvää, että yhtiö haluaa tuoda tekoälyn kiinteäksi osaksi Xbox-kokemusta ja muuttaa pelaamisen entistä sujuvammaksi ja personoidummaksi.

Assassin’s Creed Mirage saa ilmaisen lisäosan Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage saa ilmaisen lisäosan

Ubisoft hemmottelee pelaajia marraskuussa, kun Assassin’s Creed Mirage saa maksuttoman Valley of Memory -lisäosan. Uusi tarinalaajennus julkaistaan 18. marraskuuta ja tarjoaa noin kuusi tuntia tuoretta seikkailtavaa.

Lisäosa sijoittuu 800-luvun AlUlaan, jossa päähenkilö Basim saa kuulla huhuja isänsä mahdollisesta hengissä selviämisestä. Pelaajan edessä on uusi kartta täynnä tutkittavaa, muinainen kaupunki, vaikuttavat linnoitukset ja Hegran nekropoli houkuttelevat tutkimusretkelle, mutta tietenkin rosvojoukon varjo lankeaa alueen ylle.

Mukana on myös paranneltua parkouria, uusia taitoja ja erikoishaasteita, joiden avulla pelin tarina saa entistä enemmän syvyyttä. Assassin’s Creedille tuttu hiippailu, salamurhat ja yllätykselliset juonenkäänteet eivät ole kadonneet mihinkään – päinvastoin, niitä on tarjolla lisää ja täysin ilmaiseksi.

Valley of Memory julkaistaan kaikille pelin alustoille, joten olitpa sitten Xboxilla, PlayStationilla, PC:llä tai mobiilissa, Basimin seuraava luku odottaa vain yhtä latausta. Ubisoft näyttää jälleen, että ikivanhoista valtakunnista löytyy vielä runsaasti uusia tarinoita kerrottavaksi.

Rock Band 4 poistuu digikaupoista – 10-vuotisjuhla maistuu karvaalta Kommentit pois päältä artikkelissa Rock Band 4 poistuu digikaupoista – 10-vuotisjuhla maistuu karvaalta

Rock Band 4 täyttää 5. lokakuuta 2025, pyöreät kymmenen vuotta, mutta juhlan sijaan fanit saavat karvaan yllätyksen. Peli poistuu PlayStationin ja Xboxin digikaupoista, kun sen alkuperäisten kappaleiden lisenssit päättyvät.

Epic Gamesin tuottaja Kyle Wynn kertoo, että kaikki, jotka ovat jo ostaneet Rock Band 4:n ja sen lisäsisällöt (DLC), voivat edelleen käyttää peliä ja ladata sen uudelleen yhteensopiville laitteille. Toisin sanoen, digikaupoista katoaa uusi ostomahdollisuus, mutta jo hankittu sisältö pysyy tallessa.

Rock Band 4 on ollut viimeisen vuosikymmenen aikana rytmipelien kuningas, tarjoten esimerkiksi Nine Inch Nailsin ja Hoobastankin kappaleita. Nyt fanit ryntäävät viime hetkellä ostamaan DLC:tä, ennen kuin mahdollisuus katoaa, jotta voi edelleen soittaa muovikitaralla kaikkien suosikkibiisien tahtiin.

Uutinen on aiheuttanut fanien keskuudessa tunteita. Redditissä eräs pelaaja kuvaili poistumista jopa “rikokseksi pelihistoriaa vastaan”. Kymmenen vuoden klassikko saa siis digitaalisessa muodossa arvoisensa jäähyväiset, ainakin kaupoista katsottuna.