Microsoftin tekoälykiihdytys voi tarkoittaa uusia potkuja Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoftin tekoälykiihdytys voi tarkoittaa uusia potkuja Xboxille

Tekoäly oli vuoden 2025 muotisana, eikä sen ote näytä hellittävän vuonna 2026. Microsoft, yksi teknologian suurimmista puolestapuhujista ja Xboxin omistaja, on panostanut tekoälyyn valtavia summia ja samalla työntekijöiden hermot ovat alkaneet kiristyä. Uusien raporttien mukaan yhtiö saattaa olla jälleen valmistelemassa mittavia irtisanomisia, jotka voivat osua myös Xboxin suuntaan.

Microsoft on viime vuosina karsinut väkeä tasaiseen tahtiin. Vuonna 2023 lähti 10 000 työntekijää, Activision Blizzard -kaupan jälkeen alkuvuodesta 2024 vielä noin 1 900 pelialan työntekijää, ja vuonna 2025 peräti 15 000 työpaikkaa katosi, kun rahaa siirrettiin yhä voimakkaammin tekoälyhankkeisiin. Nyt sijoitussivusto TipRanks arvioi, että tammikuussa 2026 Microsoft saattaa irtisanoa vielä 11 000–22 000 työntekijää lisää.

Analyytikoiden mukaan Microsoft ohjaa varoja pois palkkakuluista ja kohti pitkäaikaisia teknologiasijoituksia. Suurimmassa vaarassa ovat keskijohto ja vanhemmat tuote- ja kehitystiimit, kun taas tekoälytutkimukseen ja pilvipalveluihin liittyviä rooleja pidetään toistaiseksi turvassa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että AI on yhtiön silmäterä ja kaikki muu on enemmän tai vähemmän neuvoteltavissa.

Virallista vahvistusta uusista irtisanomisista ei vielä ole, ja on mahdollista, että puheet ovat osin spekulaatiota. Toisaalta Microsoft on irtisanonut väkeä kahtena edellisenäkin tammikuuna, joten ajankohta herättää huomiota. Jos historia toistaa itseään, Xboxin työntekijöillä voi olla edessään alkuvuosi, joka tuntuu vähemmän Game Passilta ja enemmän selviytymispeliltä.

Kun tekoäly alkaa v*tuttamaan – näin ihmiset palaavat analogiseen elämään Kommentit pois päältä artikkelissa Kun tekoäly alkaa v*tuttamaan – näin ihmiset palaavat analogiseen elämään

Kun tekoäly hiipii koteihin, taskuihin ja työpäiviin, osa ihmisistä tekee täyskäännöksen: ruudut kiinni ja kädet saveen, lankaan tai kirjaan. Ilmiötä kutsutaan analogiseksi elämäntyyliksi, eikä kyse ole pikaisesta digipaastosta vaan tietoisesta hidastamisesta maailmassa, jossa algoritmi ajattelee puolestamme.

Trendin kasvua on vaikea mitata tarkasti, mutta merkit ovat selviä. Yhdysvaltalaisen askarteluketju Michael’sin mukaan “analogisiin harrastuksiin” liittyvät haut ovat kasvaneet puolessa vuodessa 136 prosenttia. Ohjatut askartelupaketit myivät vuonna 2025 peräti 86 prosenttia enemmän, ja erityisesti niin sanotut mummoharrastukset, kuten neulominen, ovat räjähtäneet suosioon. Lankapaketit nousivat haussa huimat 1 200 prosenttia yhdessä vuodessa.

Monille analogisuus on vastalääke doomscrollaukselle ja tekoälyn tuottamalle sisällölle, joka tuntuu toistavalta ja sieluttomalta. 25-vuotias Shaughnessy Barker Kanadasta on vienyt ajatuksen pitkälle: hänellä on lankapuhelin, kasettikokoelma ja käsin kirjoitettuja kirjeitä. “Internetissä kaikki on nykyään tehty voittoa varten, ei iloksi”, Barker tiivistää ja kutsuu itseään suoraan tekoälyn vastustajaksi.

Myös CNN:n toimittaja Ramishah Maruf testasi analogista elämää palaamalla kahdeksi päiväksi 1990-luvulle: ei älypuhelimia, ei Alexaa, ei tekoälyä. Tilalle tulivat kirjat, neulominen ja filmikamera. Kokemus paljasti, ettei analogisuus tarkoita teknologian vihaamista, vaan sen rajaamista – päätöstä siitä, kuka kerää tietoa kenestä ja milloin.

Analoginen trendi ei todennäköisesti syrjäytä tekoälyä, mutta se muistuttaa yhdestä asiasta: joskus merkityksellisintä ei ole tehokkuus tai älykkyys, vaan se, että saa tehdä jotain hitaasti, käsin ja ilman kirkkaan sinistä ruutua.

Microsoft ykkösenä tietojenkalastelun suosikkibrändinä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft ykkösenä tietojenkalastelun suosikkibrändinä

Microsoft on ollut vuoden 2025 lopulla tietojenkalastelun eli niin sanotun phishingin suosituin brändi. Check Point Researchin Brand Phishing -raportin mukaan rikolliset jäljittelivät Microsoftia 22 prosentissa kaikista havaitusta huijausyrityksistä. Google ja Amazon seuraavat listoilla 13 ja 9 prosentin osuudella, ja myös Facebook (Meta) on palannut viidenneksi suosituimpien joukkoon.

Huijarit eivät ainoastaan yritä napata aikuisten salasanoja, vaan myös lapset ovat kohteena. Esimerkiksi Roblox-pelin nimissä levitettiin väärennettyjä sivuja, joilla tarjottiin muka-uusia pelejä kuten ”SKIBIDI Steal a Brainrot”. Sivut näyttivät aidolta, mutta taustalla kerättiin käyttäjätunnuksia, ilman että uhrilla oli aavistustakaan vaarasta.

Myös Netflixiä ja Facebookia jäljittelevät sivustot ovat olleet aktiivisia. Tavoitteena on kerätä sähköpostiosoitteita, salasanoja ja puhelinnumeroita, joita voidaan käyttää tilien kaappaamiseen, myymiseen tai jatkohuijauksiin. Huijauksissa hyödynnetään esimerkiksi verkkotunnusten pieniä kirjainmuutoksia ja aitoja näyttäviä sivuja, jotka saavat käyttäjän luottamaan sisältöön.

Asiantuntijat korostavat ennaltaehkäisyn merkitystä. Tekoälypohjainen havainnointi, vahvat tunnistautumiset ja jatkuva tietoturvakoulutus ovat keinoja suojautua. Check Point Researchin mukaan huijarit sopeutuvat nopeasti uusiin alustoihin ja käyttävät tunnettuja brändejä hyväkseen vetoamalla kiireeseen, palkintoihin ja tuttuuteen.

Raportti muistuttaa, että tutut digipalvelut voivat olla sekä arkea helpottavia työkaluja että houkutuksia rikollisille, joten valppaana kannattaa pysyä niin työssä kuin peleissäkin.