Monster Hunter Stories -klassikkopelit nyt saatavana PlayStationille remasteroituna Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Stories -klassikkopelit nyt saatavana PlayStationille remasteroituna

Monster Hunter Stories

PAN Visionin jakelema ja Capcomin julkaisema Monster Hunter Stories ja Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin ovat nyt saatavilla PlayStation 4:lle remasteroituna yhdessä ja samassa paketissa.

Monster Hunter Stories vie pelaajan värikkääseen maailmaan, jossa ratsastajahahmot muodostavat yhteyden villiin Monsties-hirviöihin metsästämisen sijaan. Tämä ensimmäinen Monster Hunter -pelimaailmaan sijoittuva roolipeli on nyt paranneltu uusilla jännittävillä ominaisuuksilla, jotka takaavat entistä jännittävämmän ja mukaansatempaavamman seikkailun.

Pelaajat voivat nyt uppoutua klassiseen toimintaan päivitetyillä grafiikoilla, jotka sisältävät parannettuja mallinnuksia, tekstuureja ja valaistuksia suuremmilla näytöillä. Tarinasta voi nauttia uudella tavalla uusien englannin- ja japaninkielisten ääninäyttelijöiden ansiosta. Mukana on myös museotila, jossa voi tutustua yli 200 konseptitaideteokseen, taustamusiikkiin ja erityisiin kehittäjäpiirroksiin. Pelaajat saavat myös pääsyn aiemmin yksinomaan Japanissa saatavilla olleeseen sisältöön, kuten versiopäivitykset 1.20 ja 1.30.

Tarinaa voi jatkaa Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin -jatko-osan parissa. Pelaaja seuraa legendaarisen Redin perintöä ja liittyy Ena-nimisen Wyverian-tytön kanssa suojelemaan Rathalosin munaa, josta voi kuoriutua valtavan voiman omaava hirviö. Tässä jatko-osassa pelaajat voivat tutkia entistä laajempaa ja dynaamisempaa maailmaa uusien Monsties-hirviöiden ystävinä. Mukaansatempaava vuoropohjainen taistelu mahdollistaa tutustumisen kiehtovaan tarinaan, joka syventyy muinaisiin legendoihin.

Monster Hunter Stories ja Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin ovat nyt saatavilla PlayStation 4:lle yhdessä ja samassa paketissa. Monster Hunter Stories toimitetaan levynä ja Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin on mukana latauskoodina. Pelien ikäraja on PEGI 7.

Halo testiohjelma laajenee Kommentit pois päältä artikkelissa Halo testiohjelma laajenee

Halo-fanit saavat hieraista silmiään! Legendaarinen Microsoftin pelisarja näyttää olevan matkalla myös PlayStationille. Datakaivaja gruntdotapi paljasti, että PlayStation 4-, 4 Pro-, 5- ja 5 Pro -konsolit on lisätty Halo-pelien julkiseen testiohjelmaan, jota kutsutaan nimellä Insider Console Flighting. Aiemmin ohjelma oli varattu vain Xboxin eri versioille.

Tämä lisäys ei todennäköisesti ole sattumaa. Pian Halo: Combat Evolved -uudelleenjulkaisun julkistamisen jälkeen tehty muutos vihjaa, että PlayStation-pelaajat saattavat pian päästä kokeilemaan sarjan klassikkoa, ehkä jo tulevassa betassa.

Datakaivajien mukaan Xboxin rajapinnasta löytyi jo aiemmin merkintöjä kahdesta Halo-pelistä, joilla on PlayStation-yhteensopivuus. Toinen niistä on nyt tunnistettu Combat Evolvediksi, mutta toinen saattaa liittyä huhuttuun moninpeliprojektiin nimeltä Project Eker.

Halo-studiot ovat myös kommentoineet huhuja tekoälyn käytöstä kehitystyössä. Tiimin mukaan tekoälyä hyödynnetään vain pienissä tuotannon apuvaiheissa, sillä ihmisten luovuus on edelleen se, mikä tekee Halosta Haloa.

Jos tämä kehitys jatkuu, PlayStationin ohjaimet saattavat pian lämmetä tutun sinivihreän haarniskan tahtiin ensimmäistä kertaa koskaan.

Resident Evil 0 saa virallisesti remaken – tarina laajenee ja näyttelijät uusitaan Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil 0 saa virallisesti remaken – tarina laajenee ja näyttelijät uusitaan

Resident Evil -fanit voivat alkaa virittäytyä kauhujännitykseen! Capcom työstää virallisesti Resident Evil 0:n remakea, työnimellä Project Chamber. Lähteiden mukaan peli on ollut kehitteillä jo useita vuosia, ja sen luvataan tuovan mukanaan päivitetyt grafiikat, laajennetun tarinan sekä kokonaan uudistetun näyttelijäkaartin.

Uuden version keskiössä ovat tuttu STARS-lääkäri Rebecca ja vankilasta paennut Billy Coen, jotka kamppailevat selviytymisestä virusepidemian jälkimainingeissa. Tarinaan lisätään uusia hahmoja ja syventäviä juonikuvioita, kuten laajennettu kohtaus Ecliptic Express -junalla ja uusi sivujuoni junan konduktöörin kanssa.

Näyttelijäkaartiin kuuluu muun muassa Jon McLaren, joka tunnetaan Star-Lordin roolista Marvelin Guardians of the Galaxy -elokuvassa ja Far Cry 5:ssä. Hän ottaa todennäköisesti pääroolin Billy Coenina. Suorituskaappauksen hoitaa Beyond Capture Studios, joka oli mukana myös Resident Evil 4 Remaken ja Street Fighter 6:n tuotannossa.

Vaikka Resident Evil 0 Remake on vielä matkan päässä, lähteiden mukaan ensin julkaistaan Resident Evil: Code Veronica -remake, joka voi ilmestyä jo alkuvuonna 2027. Code Veronica seuraa Claire Redfieldin yritystä löytää veljensä Chris Rockfort Islandilta ja Etelämantereelta, ja sen luvataan tarjoavan elokuvamaisia kohtauksia ja monipuolista pelattavuutta eri hahmojen näkökulmasta, mahdollisesti myös Albert Weskerin roolissa.

Resident Evil 0:n remake seuraa todennäköisesti vuonna 2028, tarjoten siltaa Requiem-pelin ja uudistetun klassikkosarjan välillä. Capcomin tavoitteena on näin jatkaa Resident Evil -franchisen modernia renessanssia ja tuoda klassikko uuteen, visuaalisesti ja tarinallisesti laajennettuun elämään.