Näin syntyi kotimaisen Noita -pelin ääniraita – dokumentin toinen osa katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Näin syntyi kotimaisen Noita -pelin ääniraita – dokumentin toinen osa katsottavissa

Noita

Kotimaisen Nolla Games -pelikollektiivin Noita ilmestyi viime vuoden syyskuussa ja nyt pelin ääniraidan tuotannosta kertova dokumentti on saanut toisen osansa. Maineikkaan pelin ääniraidan tuotannosta on vastannut From Grotto yhtye ja tuottaja Niilo Takalainen.

Pelin musiikki syntyi Sipoossa E-Studiolla, jossa ääniraitaa hiottiin improvisoiden ja jamitellen 19 studiopäivän ajan. Ääniraita elää pelin tilanteiden mukaan, yltyen vihollisten läsnäollessa ja rauhoittuen vaaran ollessa ohi. Monitasoinen musiikki vaihtelee myös tyyleiltään pelin tasojen mukaan. Ääniraidan toisen osan voit kuunnella alta:

Dokumentin ensimmäinen osa ja ääniraidan ensimmäinen osa on julkaistu aiemmin.

Sivulta kuvatussa pelissä seikkaillaan velholla erilaisissa luolastoissa. Vihollisia vastaan taistellaan erilaisten loitsujen avulla ja hyödyksi voi myös käyttää pelimaailmassa olevia nesteitä, kaasuja ja tulta. Jokainen pikseli on simuloitu ja pelimaailma reagoi esimerkiksi räjähdyksiin varsin vaikuttavasti. Pelialueet ovat myös proseduraalisesti luotuja joten jokainen pelikerta on erilainen.

Noita on saatavilla PC:lle , ja -palveluiden kautta.

Black Ops 7 floppaa pelaajien silmissä – Activision kiittelee faneja silti Kommentit pois päältä artikkelissa Black Ops 7 floppaa pelaajien silmissä – Activision kiittelee faneja silti

Call of Duty -sarjan uusin osa, Black Ops 7, on epäonnistunut kovasti fanien arvioissa, vaikka Activision yrittää maalata toisenlaista kuvaa. Yhtiö kiitteli sosiaalisessa mediassa pelaajia positiivisesta palautteesta, koskien pelin syvyyttä ja laatua.

Kritiikki kohdistuu erityisesti kampanjatilaan, joka on monien mielestä muuttunut parodiaksi aiemmista sotapelien klassikoista. Erityisen huomiota herättää Skibidi-wc-pomo, joka ei sovi uskottavan sotapelin imagoon. Lisäksi pelissä on havaittu tekoälyn liiallista käyttöä, mikä on herättänyt närkästystä isosta budjetista huolimatta.

Pelaajien luottamus on koetuksella. Day One -pelaajamäärät Steamissa ovat pudonneet 70 prosenttia edeltäjään verrattuna. Activisionin PR-viestit eivät kuitenkaan ole onnistuneet muuttamaan fanien käsitystä, ja monet vaativat muutosta sarjan tulevaisuuteen.

Lopputulos on karu muistutus siitä, että isot nimet eivät takaa automaattisesti menestystä, ja pelaajien odotukset sotapeleissä ovat korkealla.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.