Näin Trophyt muuttuvat tulevan Playstation 5 -konsolin myötäKommentit pois päältä artikkelissa Näin Trophyt muuttuvat tulevan Playstation 5 -konsolin myötä
Sonyn tuleva seuraavan sukupolven PlayStation 5 ilmestyy marraskuussa ja nyt on paljastettu miten sen julkaisu muuttaa Trophy -järjestelmää.
Jatkossa nykyisen 100 Trophy-tason sijaan saavutettavana on 999 tasoa. Nykyinen Trophy-tasosi mitoitetaan uudestaan, joten jos nykyinen tasosi on esimerkiksi 12 on se lähemmäksi 200 uuden järjestelmän mukaan.
Trophy-tasojen ikonit tulevat uudistumaan.
Uuden järjestelmän myötä pelajaat etenevät tasoja nopeammin alhaisemmilla tasoilla. Platina Trophyt puolestaan nopeuttavat entisestään etenemistä. Myös Trophyjen ikonit tulevat uudistumaan.
Hiljattain Sonyvalotti mitä Playstation 5 -konsolin sisuksista löytyy. Mutta itse konsolin käyttöliittymä on vielä pimennossa. Konsoli ilmestyy Euroopassa marraskuun 19. päivä.
Battlefield 6 neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.
Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.
Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia Top Gun -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.
Battlefield 6 on saatavilla PlayStation 5, Xbox Series X|S ja PC. Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.
Sonyjärjestää 17. elokuuta Phantom Blade Zerolle oman State of Play -lähetyksen, jossa nähdään lähes 20 minuuttia uutta pelikuvaa. Suomessa lähetys alkaa 18. elokuuta kello 05.00. Luvassa on uusia hahmoja, taistelukohtauksia ja tarkempaa tietoa siitä, miten pelaajat voivat rakentaa oman pelityylinsä.
Innokkaiden pelaajien huomio ei kuitenkaan ole keskittynyt pelkästään itse peliin. Sonyn viimeaikainen päätös lopettaa uusien PlayStation-pelien fyysisten levyjen tuotanto vuodesta 2028 alkaen on synnyttänyt niin voimakkaan vastareaktion, että Phantom Blade Zeron State of Play -lähetyksen keskustelun pelätään täyttyvän levyihin liittyvistä kommenteista.
Sosiaalisen median ja PlayStation Blogin kommenteissa osa pelaajista on jo ilmoittanut jättävänsä pelin väliin, jos sitä ei julkaista fyysisenä versiona. Tilanne on hieman ironinen, sillä Phantom Blade Zeroa kehittävä S-Game ei ole päätöksestä vastuussa. Sonyn linjaus on kuitenkin saanut pelaajat kohdistamaan turhautumisensa yhtiön tuleviin pelijulkaisuihin.
Itse pelistä saadaan vihdoin kunnolla uutta materiaalia. Lähes 20 minuutin peliesittelyssä nähdään muun muassa uusia hahmoja ja taistelua. Mukana on myös kamppailulajielokuvien tähti Donnie Yen, joka esittää päähenkilön isää Mó Yuania ja on toiminut pelin taistelusuunnittelun luovana konsulttina vuodesta 2023 lähtien.
Lisäksi verkossa kiertää vahva huhu, jonka mukaan Phantom Blade Zero saisi State of Playn yhteydessä pelattavan demon. PlayStation Storeen ilmestynyt demon sivu bongattiin hetkellisesti ennen sen poistamista. Jos demo todella julkaistaan yllätyksenä, saattaa keskustelussa olla hetkeksi muutakin puhuttavaa kuin levyt, ainakin jos Sony ei tällä kertaa sammuta kommenttiosiota.