NBA 2K20 kärsii arvostelupommituksesta – syynä mikromaksut Kommentit pois päältä artikkelissa NBA 2K20 kärsii arvostelupommituksesta – syynä mikromaksut

Hiljattain ilmestynyt koripallopeli on saanut lokaa niskaansa erityisesti käyttäjien arvosteluiden muodossa. Peli on saanut osakseen arvostelupommitusta (review bombing), erityisesti -palvelussa. Käyttäjät ottavat kantaa antamalla pelille huonoja arvosteluita, laskien näin pelin arvosanoja ja mahdollisesti myyntilukuja.

NBA 2K20 -pelillä on tällä hetkellä Steam palvelussa erittäin kielteiset arvosanat
NBA 2K20 -pelillä on tällä hetkellä Steam palvelussa erittäin kielteiset arvosanat

Syyksi tähän on peleissä yleistyvän trendin mukaan nähtävät mikromaksut. NBA 2K20 -pelissä mikrotransaktiot on kuitenkin viety pelisarjallekkin uudelle tasolle – fanien mukaan peli alkaa muistuttamaan enemmän kasinoa. Oikean maailman rahaa voi käyttää mm. korttipakkoihin ja ja itse pelissä pelattavaan pachinko -pelikoneeseen.

Tämä ei suinkaan ensimmäinen kerta ole kuin kyseinen pelisarja kohtaa arvostelupommitusta – myös ja -peleillä on ”Enimmäkseen kielteiset” -arvosanat Steam -palvelussa.

Nähtäväksi jää miten pelin julkaisija ja kehittäjä reagoi tähän fanien mielenosoitukseen, vai reagoiko ollenkaan. NBA 2K19 -pelistä poistettiin loot boxit Belgiassa maan asettamien lakien vuoksi. Samainen voi tapahtua myös Yhdysvalloissa, jossa ajetaan samantyyppistä lakia.

NBA 2K20 on parhaillaan saatavilla , ja Nintendo -konsoleille sekä :lle.

Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta

PlayStation Store

näyttää olevan tosissaan taistelussaan niin sanottuja ”slop”-pelejä vastaan. Yhtiö on poistanut vuoden 2026 aikana jo tuhansia heikkolaatuisiksi tai massatuotetuiksi arvioituja pelejä Storesta, ja toukokuussa siivous jatkui jälleen uudella suurella poistokierroksella.

Tuorein isku kohdistui erityisesti julkaisija Webneticiin, joka kuuluu PlayStation Storen aktiivisimpiin pelijulkaisijoihin. Yhtiön katalogista suuri osa koostuu peleistä, joita pelaajayhteisö on luonnehtinut nopeasti tuotetuksi, vähäistä sisältöä tarjoavaksi täytemateriaaliksi. on nyt yksi näkyvimmistä Sonyn poistotoimien kohteista.

Mielenkiintoista kyllä, samat pelit ja julkaisijat jatkavat toimintaansa lähes normaalisti kilpailevilla alustoilla. Monet PlayStationilta poistetut pelit ovat edelleen ostettavissa Microsoftin -kaupassa, Nintendon eShopissa sekä Valven -palvelussa. Tämä tarkoittaa, että julkaisijat voivat siirtää painopistettään muille alustoille, vaikka PlayStationin ovi sulkeutuisi.

Sony ei ole kommentoinut poistokampanjaa julkisesti, mutta yhtiön julkaisijasäännöt antavat vihjeitä toimien taustasta. Ohjeistuksissa varoitetaan kaupan ”spämmiämisestä” useilla lähes identtisillä tuotteilla, sillä niiden katsotaan heikentävän sekä asiakkaiden että muiden julkaisijoiden käyttökokemusta.

Kyse ei kuitenkaan vaikuta olevan tekoälystä itsestään. Sony on aiemmin kertonut hyödyntävänsä generatiivista tekoälyä omassa pelinkehityksessään esimerkiksi sisällöntuotannossa ja työnkulkujen tehostamisessa. Ongelmana näyttäisi olevan ennemmin tekoälyn avulla nopeasti tuotettu massasisältö kuin itse teknologia. Onkin selvää, että kauppapaikkaan halutaan vähemmän täytettä ja enemmän oikeita pelejä.

Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä

Kymmenen vuotta -julkaisunsa jälkeen yksi rakentelu- ja hallintapelien suurista klassikoista on saapumassa tärkeään käännekohtaan. ei enää saa merkittäviä sisältöpäivityksiä version 2.1 jälkeen, sillä kehittäjä aikoo lopettaa pelin aktiivisen kehityksen.

Studion mukaan päivitys 2.1 sisältää ennen kaikkea elämänlaatua parantavia uudistuksia ja pieniä lisäominaisuuksia, mutta sen suurin merkitys on symbolinen. Wube kuvailee sitä Factorion viimeiseksi suureksi päivitykseksi, minkä jälkeen kehitystiimi keskittyy pitkäaikaiseen tukeen, kuten bugikorjauksiin, yhteensopivuuspäivityksiin ja modityökalujen ylläpitoon.

Päätös tuntuu haikealta, mutta samalla varsin luonnolliselta. Factorion matka alkoi jo vuonna 2012, ja peli julkaistiin Steamissa vuonna 2016 ennen täyttä 1.0-versiotaan vuonna 2020. Vuosien varrella siitä kasvoi yksi -pelaamisen arvostetuimmista indiepeleistä, joka keräsi Steamissa poikkeuksellisen paljon ylistystä ja löysi tiensä myös esimerkiksi Nintendon -konsoleille.

Hyvä uutinen on, ettei Wube Software ole jäämässä toimettomaksi. Kehittäjät kertovat työskentelevänsä jo uusien peliprojektien ja kokeilujen parissa, vaikka niistä ei vielä olekaan mitään näytettävää. Osa tiimistä onkin siirtynyt vähitellen uusien ideoiden kehittämiseen, ja studio on palkannut lisää väkeä sekä Factorion ylläpitoon että tuleviin hankkeisiin.

Vaikka Factorion aktiivinen kehitys päättyy, peli ei ole katoamassa mihinkään. Päinvastoin, harva indiepeli voi sanoa rakentaneensa yhtä vaikuttavan tuotantolinjan kuin Factorio. Nyt tehdas jää pyörimään omillaan, kun sen rakentajat suuntaavat kohti seuraavaa projektiaan.