
Hello Games ei selvästikään aio hidastaa tahtia. Yhdeksän vuotta alkuperäisen julkaisun jälkeen No Man's Sky saa jälleen massiivisen päivityksen nimeltä Voyagers, joka vie pelin suoraan versioon 6.0. Päivitys on niin iso, että kehittäjän mukaan lähes koko peliä on jouduttu muokkaamaan sen ominaisuuksien ympärille.
Suurin uutuus on Corvette-alukset, jättimäiset, täysin sisustettavat avaruuslaivat, joita voisi kutsua rakennuksiksi, joihin vain on lisätty siivet. Niistä löytyy kaikki med-baysta makuusaleihin, komentohuoneisiin ja teleporttereihin. Pelaajat voivat sisustaa ja muokata niitä omilla sci-fi-tyyleillään, yksin tai kavereiden kanssa. Toisin sanoen kyse on liikkuvasta tukikohdasta, joka kulkee mukanasi minne tahansa galaksissa.
Corvette ei ole vain koriste, siihen voi lisätä raskaampia aseita, miehistötiloja ja tehtäväradareita, jolloin se toimii täysiverisenä sotakoneena ja seikkailualustana. Sean Murrayn mukaan pelaajat voivat jopa avata luukun ja lähteä avaruuskävelylle tai hypätä aluksesta toiseen taivaalla.
Voyagers ei ole vain päivitys, vaan myös kurkistus tulevaan. Murray paljasti, että moni teknologia, joka kehitettiin tätä varten, näkyy myös Hello Gamesin seuraavassa projektissa Light No Fire, jossa pelaajat seikkailevat aidon kokoisella planeetalla valtamerineen ja miehistöineen.
No Man's Sky on kulkenut pitkän matkan kivikkoisesta julkaisustaan. Jos Voyagers on lupauksensa veroinen, se voi olla kehittäjän suurin harppaus sitten pelin alkuperäisen lanseerauksen.