Noita on luolaseikkailu, jossa voi kirjaimellisesti laittaa paikat palamaan. Kommentit pois päältä artikkelissa Noita on luolaseikkailu, jossa voi kirjaimellisesti laittaa paikat palamaan.

Noita

Noita (PC/Steam)

7.6 / 10
Hyvää Oikeasti mielenkiintoinen pelimoottori, joka tarjoaa pikselifysiikallaan uusia ideoita ja työkaluja kehittäjille. Peli on myös erittäin hyvä. Huonoa Proseduraalisesti generoitu pelimaailma ei välttämättä riitä viihdyttämään pitkään. Arcadetyylin yhdellä elämällä mennään tekee pelistä enemmän semmoisen, jota pelataan muiden pelien välissä. Yleisesti Noita on kaksiulotteinen pikseli-roguelite, jossa kaiken voi tuhota ja joka mallintaa jokaisen ruudulla näkyvän pikselin fysiikan.

Luolaräiskintä ja luolalentely tulevat Suomesta, joten ei ole vaikeaa kuvitella että peli jossa jokaiseen pelialueen pikseliin pätevät pelimoottorin fysiikan lait tulee niinikään Suomesta. Noidasta on puhuttu paljon ja uskon, että Noidasta puhutaan paljon myös jatkossa. Suurin syy tähän on aidosti tuhoutuva pelikenttä ja tarkka nesteen mallinnus, joka tuo pelille pitkän elämän hyvänä pikselipelien 2D-pelimoottorina.

Pikseli- ja nestefysiikkaa on yritetty tietty ennenkin, mutta en ole itse nähnyt sitä toteutettavan näin hienostuneella ja kokonaisvaltaisella tavalla. Luolastoa valaisevan lyhdyn ja alla olevan öljykanisterin yhdistelmä on juuri niin kiehtova ja samaan aikaan kuumottava kuin sen pitääkin olla. Mitä suurempi ketjureaktio, sen suuremmalla tyytyväisyydellä sitä katselee leijaillessa pitkin käytäviä ja vähän harmitellessa sitä, että vihujen pudottaman kolikon hinta on kolmannen asteen palovamma.

Vihollisia on paljon eri kokoisia ja muotoisia. On säälittävästä nilkan pureksijasta dynamiittia heittelevään grunttiin, jättiläismadoista muihin velhoihin. Vihollisten lähelle ei halua mennä, sillä niiltä osuman ottaminen tuntuu. Peli ei varsinaisesti jakele parannuspaketteja, vaan ne pitää hoitaa taikajuomilla itse. Taikajuomia ei juoda, vaan ne kaadetaan jalkojen juurelle. Loitsut ladataan sauvoihin, joissa on jotain perusominaisuuksia kuten se, montako loitsua niihin saa ladattua, teholisät ja loihtimisajat.

Pelinä seuraa hyvin lajityyppinsä, joka on roguelike, konventioita proseduraalisesti generoitujen pelialueiden ja esineiden ja valmiiksi määriteltyjen vihollisten puolesta. Luolastoa mennään “syvemmälle”, mutta biomisiirtymät tapahtuvat teleporttien avulla. Grafiikka menee johonkin Environmental Station Alphan, jonka tekijä on ollut myös tätä peliä tekemässä ja Blackthornen väliin. Pelihahmon ohjaus lähenee kotimaiselle pelille tyypillisesti täydellistä ja äänimaailma toimii erinomaisesti.

Pelissä ei ole mitään vikaa, se on oikein hyvä, vaikka proseduraalisesti luodut graafiset kentät jättävät lopulta enemmän varaa pitkästymiselle kuin mielikuvitukselle. Minecraftin viehätys oli destruktiivisen puolen ohella nimenomaan se konstruktiivinen. Mahdollisuus rakentaa jotain omaa ja paljon samaa on esimerkiksi Monticellon tapaan orjatyöllä rakennetussa Starboundissa. Noidan suurin etu on myös sen puute, joka on itse pelin jääminen pelimoottorin varjoon. Itse uskon moottorin saavan kovan jalansijan indiekehittäjien keskuudessa jos tekijät onnistuvat jakamaan sitä eteenpäin samanaikaisesti kyllin hyödyllisellä ja houkuttelevalla tavalla. Noita on jo aika monella mittarilla menestys ja jos tekijät pelaavat korttinsa oikein, menestyksen hännälle ei ihan pian loppua näy.

Minecraftin Chaos Cubed avaa oven rikkiluoliin – uusi päivitys tuo kaaosta ja kokeilua peliin Kommentit pois päältä artikkelissa Minecraftin Chaos Cubed avaa oven rikkiluoliin – uusi päivitys tuo kaaosta ja kokeilua peliin

Minecraftin uusin Chaos Cubed -pelipäivitys vie pelaajat täysin uuteen ympäristöön: syvälle rikkiluoliin, joissa tuttu selviytymispeli saa yllättävän kemiallisen sävyn. Päivitys ei tyydy pelkkään maiseman päivittämiseen, vaan tuo mukanaan uusia biomeja, olentoja ja mekaniikkoja, jotka muuttavat luolaseikkailut entistä arvaamattomammiksi.

Rikkiluolissa pelaajia vastaan tulee rikkialtaita, värikkäitä mineraalikerrostumia sekä uusi olento, sulfur cube. Tämä erikoinen kuutio ei ole pelkkä koriste, vaan se reagoi aktiivisesti ympäristöönsä ja “imee” itseensä erilaisia palikoita. Sen käyttäytyminen voi muuttua tilanteen mukaan, mikä tekee siitä yhtä aikaa hyödyllisen ja hieman vaarallisen.

Uusi ympäristö ei ole pelkästään tutkittava vaan myös riskialtis. Sulfur -rakenteet ja rikkilähteet voivat päästää ilmaan kaasua, joka vaikuttaa pelaajaan negatiivisesti. Samalla samoja ominaisuuksia voi hyödyntää luovasti esimerkiksi geysireiden tai vesikuplamekanismien rakentamiseen, jotka tarjoavat yllättäviä liikkumismahdollisuuksia.

Rakentajille päivitys tuo mukanaan uusia sulfur- ja cinnabar-palikoita, joilla voi luoda entistä värikkäämpiä ja yksityiskohtaisempia rakenteita. Mukana on myös rikkipiikkejä sekä TNT-kokeiluja, joiden lopputulos voi olla joko hyödyllinen tai nopeasti hallitsematon.

Kaiken ytimessä Chaos Cubed jatkaa Minecraftin tuttua linjaa: antaa pelaajille enemmän vapautta, enemmän työkaluja ja samalla enemmän tilanteita, joissa suunnitelmat muuttuvat lennossa täysin toisiksi.

Ubisoftin oma ”Animal Crossing” jäi haaveeksi: Alterra on peruttu vähin äänin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoftin oma ”Animal Crossing” jäi haaveeksi: Alterra on peruttu vähin äänin

on vahvistanut rivien välistä sen, mitä huhut jo ehtivät kertoa niin kehitteillä ollut cozy-henkinen peli on peruttu ennen kuin sitä ehdittiin edes kunnolla esitellä. Yhtiö ei kommentoinut peliä suoraan nimeltä, mutta totesi arvioivansa projektejaan jatkuvasti ja lopettavansa ne, jotka eivät enää vastaa tavoitteita.

Tietojen mukaan Alterra oli yhdistelmä Animal Crossingin leppoisaa elämänsimulaatiota ja Minecraftin rakentelua. Pelaajat olisivat tutkineet erilaisia biomeja, keränneet materiaaleja ja kohdanneet erikoisia Matterling-hahmoja, joita kuvailtiin -figuurien kaltaisiksi. Projekti kuulostaa paperilla varsin houkuttelevalta, ehkä jopa liiankin tutulta.

Hyvä uutinen on, ettei peruminen ole johtanut irtisanomisiin. Kehitystiimin jäsenet siirretään muihin projekteihin, mikä on pelialalla usein paras mahdollinen lopputulos tällaisessa tilanteessa. Pelin luovaa johtoa veti Patrick Redding, joka tunnetaan muun muassa -pelistä ja -sarjasta.

Ubisoftin mukaan päätös liittyy laajempaan strategiaan, jossa projekteja tarkastellaan jatkuvasti laadun, markkinapotentiaalin ja pitkän aikavälin tavoitteiden näkökulmasta. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kaikki ideat eivät päädy maaliin asti, vaikka ne kuulostaisivat lupaavilta.

Samaan aikaan Ubisoftilla tapahtuu myös positiivisempia asioita. Yhtiö on juuri vahvistanut, että saa virallisen esittelynsä 23. huhtikuuta. Vaikka Alterra ei koskaan nähnyt päivänvaloa, Ubisoftin pelijuna jatkaa kulkuaan tällä kertaa vain kevyemmin kuormin.