Nyt se on varmaa – Red Dead Redemption 2 saapuu Steamiin ensi viikollaKommentit pois päältä artikkelissa Nyt se on varmaa – Red Dead Redemption 2 saapuu Steamiin ensi viikolla
PC pelaajat pääsivät huokaisemaan helpotuksesta kun Red Dead Redemption 2 -pelin PC versio vihdoin ilmestyi marraskuun alussa. Toki alku ei PC:llä ihan ruusuinen ollut ja osa jäi kaipaamaan Steam -versiota ilman tarkkaa julkaisuajankohtaa. Nyt tuo ajankohta on selvillä, peli saapuu Steam -palveluun joulukuun 5. päivä.
PC versio toi paljon uusia ominaisuuksia ja säädettävyyttä grafiikoihin kuten: paremman piirtoetäisyyden, paremmat varjot ja valaistuksen, täysin uuden ruohon ja turkin mallinnuksen sekä paljon muuta. Myös pelin tarina sai lisää sisältöä.
Kevät aurinko paistaa, mutta pelaajat kaipaavat selvästi pimeitä käytäviä ja murisevia zombeja. Capcomilmoitti, että Resident Evil Requiem on myynyt yli viisi miljoonaa kappaletta alle viikossa julkaisustaan. Tahti on poikkeuksellisen KOVA ja kertoo, että selviytymiskauhulle riittää yhä kysyntää.
Samalla Capcom muistutti sarjan kokonaismenestyksestä. Resident Evil -pelisarjaa on myyty jo yli 183 miljoonaa kappaletta vuoden 2025 loppuun mennessä. Se on melkoinen määrä kaadettuja epäkuolleita.
Yhtiön mukaan Requiem onnistuu nostamaan selviytymiskauhun ytimeen kuuluvan jännitteen uudelle tasolle yhdistämällä tiukan pelon ja toimintakohtaukset. Pelaajat pääsevät vuorottelemaan hermostuneen Gracen ja itsevarman Leonin välillä ja tunnelma vaihtuu hiipivästä kauhusta räjähtävään toimintaan hetkessä. Pelin Re Engine -pelimoottori mahdollistaa fotorealistiset yksityiskohdat aina hahmojen ihon sävyistä valon läpikuultavuuteen asti. Lisäksi useat vaikeustasot ja mahdollisuus vaihtaa reaaliaikaisesti ensimmäisen ja kolmannen persoonan kuvakulmien välillä tekevät kokemuksesta lähestyttävän niin konkareille kuin uusille tulokkaille.
Vertailu aiempiin osiin tekee saavutuksesta vieläkin vaikuttavamman. Resident Evil 4 -uusintaversiolta kului kolme kuukautta viiden miljoonan myyntiin, Resident Evil Village ylsi samaan viidessä kuukaudessa ja Resident Evil 3 –Remake tarvitsi peräti kaksi vuotta. Requiem puolestaan teki tempun alle viikossa.
Peli julkaistiin 27. helmikuuta ja ehti kerätä palkintoja messuilla, kuten Gamescom, jo ennen julkaisuaan. Steamissa nähtiin heti sarjan historian korkein yhtäaikainen pelaajamäärä. Kaiken perusteella näyttää siltä, että Resident Evil ei ole vain hengissä, vaan se voi paremmin kuin koskaan.
Ilmaispelattava räiskintäpeli Highguard ehtii olla markkinoilla hädin tuskin kuukauden, ennen kuin valot sammuvat. Kehittäjä Wildlight Entertainment vahvisti, että peli suljetaan pysyvästi 12. maaliskuuta 2026. Palvelimet pysyvät auki siihen asti, mutta sen jälkeen Highguard siirtyy pelihistoriaan.
Studion mukaan peli ei onnistunut rakentamaan kestävää pelaajakuntaa pitkällä aikavälillä, vaikka julkaisun jälkeen sitä kokeili yli kaksi miljoonaa pelaajaa. Se on paljon, mutta free-to-play-markkinassa pelkkä uteliaisuus ei riitä. Tarvitaan aktiivisia pelaajia, jotka palaavat linjoille ja käyttävät rahaa pelin sisällä. Juuri siinä Highguard kompastui.
Peli julkaistiin 26. tammikuuta 2026 näyttävän The Game Awards 2025 -julkistuksen jälkeen, mutta vastaanotto jäi vaisuksi. Steamissa käyttäjäarviot putosivat nopeasti Mostly Negative -tasolle, vaikka samanaikaisia pelaajia nähtiin parhaimmillaan noin 97 000. Hype ei siis kantanut kovin pitkälle.
Kulissien takana kuohui vielä enemmän. Bloombergin raportin mukaan pelin rahoittajana toiminut Tencent vetäytyi hankkeesta jo 11. helmikuuta, mikä johti mittaviin irtisanomisiin ja studion voimakkaaseen supistumiseen. Pienempi tiimi jatkoi pelin tukemista hetken, mutta lopulta päätös sulkemisesta oli väistämätön.
Ennen lopullista sammutusta peli saa vielä yhden päivityksen, joka tuo mukanaan uuden Warden-hahmon, uuden aseen sekä tilitason etenemisen ja taitopuut. Täydelliset päivitystiedot julkaistaan pian. Jos Highguard on jäänyt kokeilematta, aikaa on enää muutama päivä ja sen jälkeen tämä lupaavasti alkanut projekti on lopullisesti ohi.