Odotettu suomalais-ruotsalainen uutuussarja Koodinimi: Annika sai tänään ensi-iltansa Kommentit pois päältä artikkelissa Odotettu suomalais-ruotsalainen uutuussarja Koodinimi: Annika sai tänään ensi-iltansa

Koodinimi: Annika

Helsinki-filmin Mia Ylösen ja Aleksi Bardyn luoma ja AJ Annilan ohjaama odotettu kuusiosainen rikostrilleri käynnistyy yksinoikeudella SkyShowtime-suoratoistopalvelussa tänään lauantaina 30. syyskuuta. Suomalais-ruotsalaisen sarjan yksi pääosan esittäjistä, suomalaispoliisi Raimo Korpea esittävä Pekka Strang, suosittelee uutuussarjaa erityisesti vakoojaviihteen ystäville. Strang paljasti SkyShowtimelle myös kaikkien aikojen suosikkinäyttelijänsä ja -elokuvansa.

Pekka Strang ja Sannah Nedergård näyttelevät Miro Lopperin ohella suomalaispääosia uudessa Koodinimi: Annika -jännityssarjassa, jonka ensimmäinen jakso on nyt katsottavissa -suoratoistopalvelussa. Pekka Strangin mukaan Koodinimi: Annika sopii erityisen hyvin vakoojasarjojen ystäville.

Tämä muistuttaa paljon vakoojasarjoja ja -elokuvia. Tunnelma on hyvin samanlainen. Kuvasimme rantakohtausta, joka piti kuvata tiettynä päivänä. Aloitimme hyvin aikaisin aamulla, kuvasimme kohtauksen, ja lopetimme kuvauspäivän siihen, koska muuta ei voinut sinä päivänä tehdä. Kello oli kahdeksan aamulla, ja päivä oli pulkassa. Hyvin harvinaislaatuinen päivä perinteisiin kuvauksiin verrattuna, Strang naurahtaa.

Sarjassa kahta eri hahmoa esittävä Sannah Nedergård tekee Koodinimi: Annikassa ensimmäisen kansainvälisen pääosaroolinsa. 

Sarja pureutuu siihen kiehtovaan tilanteeseen, kun ihmisen identiteetti alkaa halkeilla, suomalaista Emmaa ja ruotsalaista peitehahmoa Annikaa esittävä Nedergård kertoo. 

Sarjan suomalainen näyttelijäkaksikko paljasti ensi-illan alla myös suosikkinäyttelijänsä ja -elokuvansa. Strangin elokuvasuosikiksi valikoituu klassikko 70-luvulta.

Näyttelijöistä Christopher Walken, ehdottomasti. Ja suosikkielokuva on Günter Grassin romaaniin pohjautuva Peltirumpu, Strang kertoo.

Suosikkinäyttelijäni on Olivia Colman. Ja suosikkielokuva Moulin Rouge!, Nedergård paljastaa.

AJ Annila sai kuvauksissa ohjattavakseen kansainvälisen näyttelijäryhmän, jossa ei ollut hänen tuotannoistaan entuudestaan tuttuja näyttelijöitä.

Sarjassa ei ollut minulle entuudestaan tuttuja näyttelijöitä, mutta oli mahtava päästä tutustumaan heihin. Esimerkiksi ruotsalaistähti Eva Melanderin roolisuoritus Raja-elokuvassa on suorastaan veret seisauttava, ja oli todella miellyttävä päästä tekemään hänen kanssaan töitä, Annila kertoo.

Taideväärennösten maailmaan sijoittuva nordic noir -trilleri

Nordic noir -suurtuotannon ensimmäinen jakso on nyt katsottavissa SkyShowtimella. Jatkossa kuusiosaisesta sarjasta tulee saataville uusi jakso viikoittain.

Trillerisarja vie katsojat korkean tason taideväärennösten kätkettyyn maailmaan ja tutkii kaksoiselämän haasteita. Suomalainen rikostutkija Emma Haka on yhä kouluttautumassa peitetehtäviin, kun hänet lähetetään soluttautumaan Tukholman korruptoituneeseen taidekauppamaailmaan. Hän valitsee peitehahmokseen villin ja tulisen Annika Stormaren. Kun tutkimus vie Emmaa yhä syvemmälle alamaailmaan, hänen oma persoonallisuutensa alkaa sekoittua Annikaan, oikeaan mutta edesmenneeseen henkilöön, joka jätti jälkeensä sotkuisen mysteerien verkon.

Sarjan pääosaa näyttelee vaasalaislähtöinen Sannah Nedergård (Rikinkeltainen taivas) suomalaisen taidepetostutkijan Emman/Annikan roolissa. Tämä on hänen ensimmäinen pääosaroolinsa kansainvälisessä rikosdraamasarjassa. Sarjassa nähdään suomalaisnäyttelijöistä myös Pekka Strang (Tom of Finland) Raimo Korpena ja Miro Lopperi (Aikuiset, Munkkivuori) Sampo Raiviona.

Muissa rooleissa nähdään Ardalan Esmaili (Snabba Cash) Rasmus Ståhlgrenina, Eva Melander (Border) Rina Olanderina ja Helena Bergström (House of Angels) Agatha Torstenssonina, Clarisse Lhoni-Botte (Rolling to You) Béatrice Jolyna ja Charles Martins (Emily in Paris) Denver Carpentierina.

Koodinimi: Annika on saanut tukea Suomen elokuvasäätiöltä ja EU:n Creative Europe Programme – MEDIA -ohjelmalta. Lisäksi tuotanto on saanut Business Finlandin AV-tuotantokannustimen rahoitusta.

Matalista ennakko-odotuksista viihdyttäväksi nostalgiatripiksi – arvostelussa Dexter: Original Sin Kommentit pois päältä artikkelissa Matalista ennakko-odotuksista viihdyttäväksi nostalgiatripiksi – arvostelussa Dexter: Original Sin

Dexter: Original Sin

Loputtomien uusintaversioiden ja brändin henkiinherätysten aikakaudella tekee yllättävänkin viihdyttävän paluun Original Sin -esiosasarjallaan. Sarja sijoittuu Miamiin vuoteen 1991 ja keskittyy nuoreen Dexteriin (Patrick Gibson), joka kehittyy opiskelijasta sarjamurhaajaksi. Sarjassa seurataan Dexterin matkaa hänen oppiessaan hallitsemaan verenhimoaan isänsä Harryn (Christian Slater) opastuksella.

Sarjan kerronta on oivaltava ja tässä kohtaa : aikuisen Dexterin (Michael C. Hall) kuolemanrajakokemus toimii kehyskertomuksena, jonka kautta hän itse valottaa tarinaa nuoresta itsestään opettelemassa kelmutuksen alkeita. Ratkaisu tuo sarjaan syvyyttä ja tarjoaa pitkän linjan faneille nostalgisen yhteyden hahmoon samalla, kun uudet katsojat pääsevät tutustumaan Dexterin vähintäänkin monimutkaiseen ja synkkään taustaan.

Patrick Gibson esittää nuorta Dexter Morgania, lääketieteen opiskelijaa, joka kamppailee hallitakseen murhanhimoisia impulssejaan. Mukana on myös nuoremmat versiot monista alkuperäisen sarjan rakastetuista hahmoista, kuten Christian Slater Harrynä, Molly Brown Debinä ja Alex Shimizu Vince Masukana.

Trailerin perusteella roolitukset vaikuttivat ehkä vähän liiankin karikatyyrimäisiltä, ja odotettavissa olikin, että tässä mennään samalla tavalla lava-autolla metsään, kuin parjatussa Sopranos esiosassa konsanaan. Onneksi kerrankin katsoja sai tämän suhteen olla väärässä, eikä lopputulos ollutkaan kuin kuuluisasta Kummelin vahakabinetti -sketsistä. Näyttelijävalinnat nimittäin oikeastikin toimivat ja tästä eniten hattua nousee juurikin Patrick Gibsonin tulkitsemalle nuorelle Dexter Morganille.

Sarja kunnioittaa edeltäjäänsä paitsi hahmojen myös musiikin kautta: alkuperäisen sarjan soundtrackin elementit ja kunnianosoitukset edesmenneelle säveltäjälle Daniel Lichtille rakentavat siltaa vanhan ja uuden välille. Sarja hyödyntää muutenkin 90-luvun ajankuvaa melko taitavasti: mukana on aikakauden ikonista musiikkia, kuten Vanilla Ice ja Naughty By Nature, sekä huolellisesti rakennettuja visuaalisia yksityiskohtia, jotka tuntuvat aidosti luonnollisilta.

Vaikka Original Sin saattaa vaikuttaa osalta Hollywoodin taipumusta kierrättää vanhoja konsepteja vähän turhankin aikaisin, se onnistuu todella matalista ennakko-odotuksista huolimatta tuntumaan tuoreelta. Sarja tasapainottelee taitavasti nostalgian ja uuden tarinankerronnan välillä, tuoden samalla takaisin alkuperäisen Dexterin tunnusomaisen mustan huumorin ja moraalisen monimutkaisuuden.

Ensimmäiset 3 jaksoa jättää katsojalle positiivisen vaikutelman. Se on kuin tervetullut kotiinpaluu faneille ja samalla houkutteleva alku uusille katsojille. Aika näyttää, pystyykö sarja ylläpitämään tasapainonsa nostalgian ja tuoreiden ideoiden välillä, mutta alku on ehdottomasti lupaava, joskaan ei kuitenkaan Dexterin tuotantokausien terävimmästä päästä.

Dexter: Original Sin alkaa 30. tammikuuta -suoratoistopalvelussa. Ensimmäisen kauden kymmenen jakson mittainen tarina julkaistaan viikoittain niin, että kolme ensimmäistä jaksoa tulevat katsottavaksi heti avauspäivänä.

Kiitoksia Paramountille, että esititte sarjan kolme ensimmäistä jaksoa meille!

Dexter: Original Sin

7 / 10
Yhteenveto Vaikka Original Sin saattaa vaikuttaa osalta Hollywoodin taipumusta kierrättää vanhoja konsepteja vähän turhankin aikaisin, se onnistuu todella matalista ennakko-odotuksista huolimatta tuntumaan tuoreelta. Sarja tasapainottelee taitavasti nostalgian ja uuden tarinankerronnan välillä, tuoden samalla takaisin alkuperäisen Dexterin tunnusomaisen mustan huumorin ja moraalisen monimutkaisuuden.

Dexter-sarjan suosio kasvaa uuden esiosan myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Dexter-sarjan suosio kasvaa uuden esiosan myötä

Dexter: Original Sin

Showtime julkaisi joulukuussa -sarjaan perustuvan -esisarjan, joka on herättänyt fanien kiinnostuksen myös alkuperäistä, vuonna 2006 alkanutta sarjaa kohtaan. Alkuperäinen Dexter on noussut Paramount+-suoratoistopalvelun kymmenen katsotuimman sarjan joukkoon.

Michael C. Hallin tähdittämä Dexter kertoo Miamin poliisilaitoksella työskentelevästä sarjamurhaajasta. Kahdeksan tuotantokauden mittainen sarja keräsi kiitosta erityisesti Hallin Emmy-ehdokkuuteen yltäneestä roolisuorituksesta sekä erinomaisesta näyttelijäkaartista. Hall jatkaa kertojan roolissa myös uudessa Original Sin -sarjassa.

Jeff Lindsayn romaanisarjaan perustuva ja James Manos Jr:n televisiosarjaksi sovittama Dexter on saanut Rotten Tomatoes -arvostelusivustolla 71 prosentin kokonaisarvion. Sarjan parhaimpina pidetään toista ja neljättä tuotantokautta, jossa Dexter kohtaa vastustajansa Trinity Killerin (John Lithgow) ja tulee isäksi.

Sarjan päätösjakso on kuitenkin usein listattu television huonoimpien sarjapäätösten joukkoon. Jaksossa Dexterin vihjattiin kuolleen hurrikaanissa, mutta myöhemmin paljastettiin hänen vaihtaneen henkilöllisyyttään ja muuttaneen Oregoniin. Fanien pettymystä yritettiin korjata jatkosarjassa Dexter: New Blood.

Dexter: Original Sin alkaa meillä kylmässä pohjolassa 30. tammikuuta -suoratoistopalvelussa. Ensimmäisen kauden kymmenen jakson mittainen tarina julkaistaan viikoittain niin, että kolme ensimmäistä jaksoa tulevat katsottavaksi heti avauspäivänä.