OpenAI julkistaa uuden tekoälytyökalun syvätutkimukseen Kommentit pois päältä artikkelissa OpenAI julkistaa uuden tekoälytyökalun syvätutkimukseen

OpenAI on julkistanut uuden -”agentin”, joka on suunniteltu auttamaan ihmisiä tekemään syvällistä ja monimutkaista tutkimusta -alustalla. Uusi ominaisuus on nimetty osuvasti nimellä ”deep research” (syvätutkimus).

Yhtiön sunnuntaina julkaisemassa blogikirjoituksessa kerrottiin, että tämä uusi ominaisuus on suunniteltu ”ihmisille, jotka tekevät intensiivistä tietotyötä rahoituksen, tieteen, politiikan ja tekniikan aloilla ja tarvitsevat perusteellista, tarkkaa ja luotettavaa tutkimusta.” Yrityksen mukaan työkalusta voi olla hyötyä myös kuluttajille, jotka tekevät huolellista tutkimusta vaativia hankintoja, kuten autoja, kodinkoneita tai huonekaluja.

ChatGPT deep research on tarkoitettu tilanteisiin, joissa käyttäjä ei halua vain nopeaa vastausta tai yhteenvetoa, vaan tarvitsee perusteellista tiedon analysointia useista verkkosivustoista ja muista lähteistä.

Saatavuus ja rajoitukset

OpenAI tuo ominaisuuden välittömästi ChatGPT Pro -käyttäjien saataville 100 kuukausittaisella kyselyllä. Plus- ja Team-käyttäjät saavat ominaisuuden käyttöönsä seuraavaksi, minkä jälkeen se tulee Enterprise-asiakkaiden saataville. Plus-version julkaisu on suunniteltu noin kuukauden päähän, ja maksaville käyttäjille asetettujen kyselyrajoitusten luvataan olevan ”merkittävästi korkeampia” lähitulevaisuudessa.

Palvelu ei ole vielä saatavilla Isossa-Britanniassa, Sveitsissä eikä Euroopan talousalueella.

Toiminnallisuus ja kehityssuunnitelmat

Deep research -toiminto on tällä hetkellä käytettävissä vain verkkoselaimen kautta, ja mobiili- sekä työpöytäsovellusintegraatiot ovat tulossa myöhemmin tässä kuussa. Käyttäjät voivat liittää kyselyihinsä tiedostoja ja taulukoita. Vastauksen saaminen voi kestää 5-30 minuuttia.

Tällä hetkellä tulokset ovat vain tekstimuodossa, mutta OpenAI suunnittelee lisäävänsä pian upotettuja kuvia, datavisualisointeja ja muita analyyttisia tuotoksia. Suunnitelmissa on myös mahdollisuus yhdistää ”erikoistuneempia tietolähteitä”, mukaan lukien tilauspohjaiset ja sisäiset resurssit.

Tarkkuus ja rajoitukset

OpenAI myöntää, että ChatGPT deep research -työkalulla on rajoituksensa. Se voi tehdä virheitä ja vääriä päätelmiä, ja sillä voi olla vaikeuksia erottaa luotettavaa tietoa huhuista. Työkalu ei myöskään aina ilmaise epävarmuuttaan asioista ja voi tehdä muotoiluvirheitä raporteissa ja lähdeviitteissä.

Parantaakseen tarkkuutta OpenAI käyttää erityisversiota uudesta o3-”päättely”-tekoälymallista, joka on koulutettu vahvistusoppimisen avulla. Malli saavutti 26,6 prosentin tarkkuuden Humanity's Last Exam -arvioinnissa, mikä on huomattavasti parempi tulos kuin kilpailijoilla, kuten Gemini Thinking (6,2 %) ja Grok-2 (3,8 %).

Mielenkiintoista on, että Google julkisti vastaavanlaisen tekoälyominaisuuden samalla nimellä alle kaksi kuukautta sitten.

Tutkimus: Kolmasosa suomalaisista epätietoisia puhelimensa tekoälyominaisuuksista Kommentit pois päältä artikkelissa Tutkimus: Kolmasosa suomalaisista epätietoisia puhelimensa tekoälyominaisuuksista

Samsungin teettämän tuoreen kyselytutkimuksen mukaan kolmasosa suomalaisista ei tiedä, onko heidän puhelimessaan tekoälyominaisuuksia. Samaan aikaan kun 41 prosenttia suomalaisista omistaa tekoälyllä varustetun puhelimen, heistä 35 prosenttia ei ole vielä hyödyntänyt näitä ominaisuuksia.

Tekoälyn käyttö keskittyy arkisiin toimintoihin

Tutkimus paljastaa, että ä hyödynnetään puhelimissa eniten hakutoimintoihin (58%), kuvanmuokkaukseen (56%) sekä valo- ja videokuvaukseen (51%).

”Tekoälyn suosio tiedonhaussa on kasvanut viime vuosina valtavasti, sillä se tarjoaa tietoa nopeasti ja helposti omaksuttavassa muodossa. Mobiililaitteisiin integroidut -hakutoiminnot myös avaavat uusia mahdollisuuksia, kuten hakujen tekeminen ruudulla näkyvän kuvan tai videon perusteella”, kertoo Samsungin maajohtaja Mika Engblom.

Kiinnostus tekoälyominaisuuksiin kasvussa

Tutkimuksen mukaan yli puolet (53%) suomalaisista haluaisi tekoälyominaisuuksia puhelimeensa tulevaisuudessa. Tekoälyltä toivotaan erityisesti apua:

  • Reaaliaikaisiin käännöksiin (31%)
  • Kuvaamiseen ja kuvankäsittelyyn (30%)
  • Tiedonhakuun ja nopeaan sisäistämiseen (29%)

”Uudessa Galaxy S25 -sarjassamme vuorovaikutus puhelimen kanssa on aiempaa sujuvampaa ja luonnollisempaa, mikä madaltaa kynnystä hyödyntää tekoälyä. Ihmiset ovat jo pitkään toivoneet, että puhelimelle voisi kertoa, mitä haluaa sen tekevän – ja nyt se on mahdollista”, Engblom toteaa.

Asiantuntijan vinkit tekoälypuhelimen käyttöön

Maajohtaja Engblom rohkaisee käyttäjiä tutustumaan tekoälyominaisuuksiin aktiivisesti:

  1. Kokeile eri ominaisuuksia rohkeasti arkisissa tilanteissa
  2. Aseta pikavalintoja useimmin käytetyille tekoälytoiminnoille
  3. Jaa kokemuksia muiden käyttäjien kanssa
  4. Varmista tietoturva ja tutustu tietojen käsittelytapoihin
  5. Mukauta asetukset omien tarpeiden mukaan

”Tekoälyn käytön osaaminen ja hyödyntäminen on juuri nyt ajankohtaisempaa kuin koskaan. Päivittäinen luonnollinen käyttö lisää ymmärrystä ja tuo oivalluksia tekoälyn laajempaakin hyödyntämistä varten”, Engblom muistuttaa.

Kyselytutkimuksen toteutti Syno International Omnibus-tutkimuksena 12.–17. joulukuuta 2024. Tutkimukseen vastasi 1000 täysi-ikäistä suomalaista, ja otos on väestöä demografisesti edustava.

Applen toimitusjohtaja kehuu DeepSeekin tekoälymalleja – avoimet kysymykset varjostavat yhtiön tekoälystrategiaa Kommentit pois päältä artikkelissa Applen toimitusjohtaja kehuu DeepSeekin tekoälymalleja – avoimet kysymykset varjostavat yhtiön tekoälystrategiaa

Applen toimitusjohtaja Tim Cook kommentoi torstaisessa tulosjulkistuksessa DeepSeekin tekoälymallien merkitystä yhtiölle. Analyytikkojen kysyessä Applen tekoälysuunnitelmista Cook totesi mallien edustavan ”tehokkuutta edistävää innovaatiota”.

”Yleisesti ottaen uskon, että tehokkuutta edistävä innovaatio on hyvä asia. Ja sitä tässä mallissa nähdään”, Cook vastasi kysymykseen DeepSeekin tekoälymallien vaikutuksesta Applen katteisiin.

Cook painotti Applen hyödyntävän hybridimallia tekoälyratkaisuissaan. Yksinkertaisemmat tehtävät suoritetaan paikallisesti laitteiden omilla piireillä ja tekoälymalleilla, kun taas monimutkaisemmat toiminnot toteutetaan pilvessä yhteistyökumppaneiden mallien avulla.

Kumppanuudet ja haasteet

Tällä hetkellä Applella on vain yksi tekoälykumppanuus: OpenAI:n kanssa solmittu yhteistyö, joka mahdollistaa :n käytön iPhone-käyttäjien monimutkaisten kysymysten käsittelyyn yksityisessä pilvessä.

OpenAI väitti tällä viikolla löytäneensä todisteita siitä, että olisi käyttänyt OpenAI:n malleja omien malliensa kouluttamiseen niin kutsutun tislausmenetelmän avulla. Jos väite pitää paikkansa, toiminta rikkoisi OpenAI:n käyttöehtoja ja kyseenalaistaisi DeepSeekin saavutukset.

Tämä ei kuitenkaan estänyt Cookia kehumasta DeepSeekiä. on myös ilmaissut, ettei sen kumppanuus OpenAI:n kanssa ole yksinoikeudellinen, ja yhtiö saattaa tulevaisuudessa integroida iPhoneen muidenkin yritysten, kuten Googlen Geminin tai Anthropicin Clauden, tekoälymalleja. Cook ei kuitenkaan viitannut mahdolliseen yhteistyöhön DeepSeekin kanssa.

Teknisiä epäselvyyksiä ja myynnin haasteita

OpenAI:n tekemien syytösten lisäksi useat teknologia-analyytikot ovat esittäneet, että DeepSeekin tekoälymallien koulutukseen olisi käytetty huomattavasti enemmän grafiikkaprosessoreita ja laskentatehoa kuin yhtiö on ilmoittanut. Tämä tarkoittaisi, etteivät DeepSeekin mallit olisi niin tehokkaita kuin on oletettu. Siitä huolimatta kiinalainen tekoälylaboratorio myy pääsyä malleihinsa huomattavasti edullisemmin kuin amerikkalaiset kilpailijansa.

Sijoittajat tiedustelivat Cookilta myös Apple Intelligence -tekoälyominaisuuksien menestyksestä. Vaiheittainen julkaisu ei näytä tuoneen odotettua piristystä iPhone-myyntiin, joka itse asiassa laski hieman viime vuoden vastaavaan neljännekseen verrattuna. Cook pyrki esittämään laskun myönteisemmässä valossa toteamalla myynnin olleen vahvempaa alueilla, joilla Apple Intelligence oli käytössä.

Apple on kohdannut myös muita haasteita tekoälyominaisuuksiensa kanssa. Yhtiö keskeytti tässä kuussa uutisartikkeleiden tekoälytiivistelmien tarjoamisen harhaanjohtavien otsikoiden vuoksi. Eräässä tapauksessa Apple Intelligence hallusinoi ja muutti BBC:n uutisotsikkoa virheellisesti väittäen UnitedHealthcaren toimitusjohtajan Brian Thompsonin murhasta syytetyn Luigi Mangionen ampuneen itsensä, mikä ei pitänyt paikkaansa.