Oscar Isaac on Metal Gear -elokuvan Solid Snake Kommentit pois päältä artikkelissa Oscar Isaac on Metal Gear -elokuvan Solid Snake

Pitkään tuotannossa ollut Metal Gear -pelisarjan elokuvasovitus on nähnyt suuren edistysharppauksen Oscar Isaacin saatua Solid Snaken roolin.

Metal Gear -elokuvaa tuotetaan paraikaa Sony Picturesin studiolla ja sitä ohjaa Kong: Pääkallosaaren luotsinut Jordan Vogt-Roberts.

Ottaen huomioon Oscar Isaacin kiireisen aikataulun, kuvauksia tuskin voidaan aloittaa pitkään aikaan. Näyttelijä on seuraavina kuukausina kiinnitettynä HBO:n Scenes From A Marriage minisarjan sekä Marvelin Disney+ tuotantoon kuuluvan Moon Knightin kuvauksissa.

Baldur’s Gate 3 -johtaja tyrmää tekoälytaiteen Kommentit pois päältä artikkelissa Baldur’s Gate 3 -johtaja tyrmää tekoälytaiteen

Baldur's Gate 3

Pelialan kuuma peruna, generatiivinen tekoäly, nousi jälleen otsikoihin ja tällä kertaa Baldur’s Gate 3:n julkaisujohtaja Michael Douse ei peitellyt mielipidettään. X:ssä julkaisemassaan kannanotossa Douse ampuu suoraan ja kovaa: hänen mukaansa niin kutsutut AI-taiteilijat eivät ole kapinallisia visionäärejä, vaan ihmisiä, joiden ideat ovat LinkedIn- kopio-liitä tyyliä ilman mitään uutta.

Douse vertasi tekoälyhypettä satavuotiaisiin älyllisiin oivalluksiin ja totesi, että jos joku intoilisi vasarasta samalla energialla, hänet lähetettäisiin hoitokotiin. Larian Studios ei käytä generatiivista tekoälyä pelikehityksessään, ja Dousen kommenteista päätellen linja tuskin muuttuu lähiaikoina.

Kannanotto erottuu jyrkkyydellään pelialan muuten huomattavasti varovaisemmasta keskustelusta. Esimerkiksi Helldivers 2:n kehittäjän Arrowheadin toimitusjohtaja Shams Jorjani etsii teknologian käytöstä kultaisen keskitien, ja PUBG:n luoja Brendan Greene kertoo hyödyntävänsä tekoälyä harkiten tuotantoprosessissaan. Hideo Kojima taas näkee tekoälyn ystävänä, jolle voi delegoida pitkäveteiset työvaiheet.

Samaan aikaan monet suuret studiot kuten EA, ovat raportoidusti ottaneet tekoälysovelluksia käyttöön niin luovissa tehtävissä kuin johtamisessa. Toisaalla Arc Raiders ja Black Ops 7 ovat saaneet osakseen kritiikkiä epäillyistä tekoälyavusteisista sisällöistään.

Keskustelun taustalla kytee edelleen suuri kysymys, kuka omistaa tekoälymallien koulutuksessa käytetyn alkuperäisen taiteen, ja millä ehdoin sitä saa hyödyntää? Dousen mukaan vastaus on selvä, Larian pitää ihmisluovuuden etusijalla, eivätkä tekoälymallit saa heiltä vihreää valoa toistaiseksi lainkaan.

Zeldan ja Linkin elokuvaseikkailu alkaa – ensimmäiset viralliset kuvat julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa Zeldan ja Linkin elokuvaseikkailu alkaa – ensimmäiset viralliset kuvat julkaistu

The Legend of Zelda: Ocarina of Time x Unreal 5

Nintendo on vihdoin julkaissut ensimmäiset viralliset kuvat tulevasta The Legend of Zelda -näytelmäelokuvasta, ja fanit voivat nyt lakata tuijottamasta huonolaatuisia vuotokuvia kuin Deku Scrubeja ikkunan takana. Kuvat löytyivät Nintendo Today -sovelluksesta, ja niissä nähdään Bo Bragason Zeldana sekä Benjamin Evan Ainsworth Linkinä täysin valmiissa seikkailuvarustuksessa. Tämä vahvistaa samalla sen, että kuvaukset ovat virallisesti käynnissä.

Zeldan tyyli muistuttaa Breath of the Wild -pelin asua sinisine kaapuineen, kun taas Link näyttää saaneen inspiraationsa Twilight Princess -pelistä tummanvihreällä tunikallaan. Huhujen mukaan Succession-sarjasta tuttu Dichen Lachman saattaisi esittää Impaa, mutta Nintendo ei ole tätä vahvistanut. Gerudo-laakson juorut ovat siis toistaiseksi jäähyllä.

Elokuvaa ohjaa Wes Ball ja käsikirjoituksesta vastaa Jurassic World -elokuvien kirjoittaja Derek Connolly. Tuottajana toimii Shigeru Miyamoto, joten projektia ei ainakaan tehdä vasaralla Goronin vuorilla. Julkaisupäivä on merkitty kalenteriin 7. toukokuuta 2027, ja Nintendo vihjasi suunnittelevansa lisää videopelielokuvia lähivuosille.