Oscar Isaac on Metal Gear -elokuvan Solid Snake Kommentit pois päältä artikkelissa Oscar Isaac on Metal Gear -elokuvan Solid Snake

Pitkään tuotannossa ollut Metal Gear -pelisarjan elokuvasovitus on nähnyt suuren edistysharppauksen Oscar Isaacin saatua Solid Snaken roolin.

Metal Gear -elokuvaa tuotetaan paraikaa Sony Picturesin studiolla ja sitä ohjaa Kong: Pääkallosaaren luotsinut Jordan Vogt-Roberts.

Ottaen huomioon Oscar Isaacin kiireisen aikataulun, kuvauksia tuskin voidaan aloittaa pitkään aikaan. Näyttelijä on seuraavina kuukausina kiinnitettynä HBO:n Scenes From A Marriage minisarjan sekä Marvelin Disney+ tuotantoon kuuluvan Moon Knightin kuvauksissa.

Odotus palkitaan: Wolverine palaa ensi vuonna synkempänä kuin koskaan Kommentit pois päältä artikkelissa Odotus palkitaan: Wolverine palaa ensi vuonna synkempänä kuin koskaan

Marvelin teräsmies Wolverine tekee vihdoin paluun pelimaailmaan, ainakin huhujen mukaan. Insomniacin pitkään odotettu Wolverine-peli on suunniteltu julkaistavaksi vuonna 2026, ja sen perään on tulossa myös pitkään puheissa ollut Venom-spinoff.

Wolverine ilmoitettiin jo vuonna 2021, samoihin aikoihin kuin Insomniacin Spider-Man 2, mutta virallisia kuvia tai trailereita pelistä ei ole julkaistu. Viime aikoina huhut vahvistuivat, kun Insomniacin hakkerointi vuodatti pelin testiversioita ja lukuisia asiakirjoja, jotka paljastivat muun muassa mahdollisen julkaisuaikataulun.

Peli sijoittuu samaan universumiin kuin Spider-Man -pelit, mutta on itsenäinen tarina. Viime vuoden Spider-Man 2:ssa pelaajat pääsivät kokeilemaan Venomia omalla liike- ja hyökkäysasetuksellaan, mikä herätti huhuja spin-off-pelistä jo tuolloin. Insomniacin johto on kuunnellut faneja ja luvannut, että tulevat spin-offit huomioivat pelaajien toiveet.

Spider-Man 2 sai kriitikoilta ja pelaajilta kiitosta, ja sen menestys luo odotuksia myös Wolverinelle. Vaikka lisäosan tarina on peruttu, studio näyttää keskittyvän nyt täysin uuteen, itsenäiseen Wolverine-elämykseen.

Hideki Kamiya ehdottaa uutta P.T.-tyylistä peliä – mutta ei kauhua Kommentit pois päältä artikkelissa Hideki Kamiya ehdottaa uutta P.T.-tyylistä peliä – mutta ei kauhua

Okami- ja Bayonetta-pelien luoja Hideki Kamiya on kommentoinut Hideo Kojiman legendaarista kadonnutta P.T.-demoa. P.T., joka julkaistiin PS4:lle vuonna 2014 osana suunniteltua Silent Hills -peliä, poistettiin myöhemmin PlayStation Storesta, jättäen pelin saataville vain käytettyjen konsolien kautta. Tämä teki demosta keräilijöiden aarteena, ja second hand -PS4:ien hinnat nousivat pilviin.

Kamiya vastasi X:ssä fanihaasteeseen, jossa toivottiin uutta P.T.-tyylistä peliä.

Jos P.T.:tä ei voi herättää henkiin, Kojiman tulisi tehdä uusi peli samanlaisella tyylillä. Jos Kojima ei tee sitä, ehkä minä kokeilen. Mutta vihaan kauhua, joten se ei olisi kauhua… ja minulla ei ole ideoita. -Kayami totesi.

Kojiman tuleva kokeellinen kauhupeli OD saattaa osittain täyttää P.T.:n jättämää aukkoa. OD:n kerrotaan testaavan pelin pelaajan pelkotasoa ja mitä tarkoittaa pelon yliannostus. Pelissä Kojima tekee yhteistyötä elokuvaohjaaja Jordan Peelen kanssa, ja lisätietoja odotetaan Kojiman Tokyo Game Show -tapahtumassa syyskuun lopulla.

Kamiya on aiemmin kehunut P.T.:tä ja sen vaikutusta peleihin, ja hän on nimennyt The Exit 8 -pelin vesitettynä P.T.:nä, joka on noussut suosioon Steamissa ja saanut jopa elokuvamuunnelman. Vaikka Kamiya itse ei pelaisi kauhua, hän arvostaa Kojiman ja del Toron demoa sen ainutlaatuisuuden vuoksi ja näkee sen vaikuttaneen merkittävästi myöhempiin pelikehittäjiin.