Ötökkäseikkailu Bugsnax saapuu Steam-palveluun ensi vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Ötökkäseikkailu Bugsnax saapuu Steam-palveluun ensi vuonna

Bugsnax

Ötökkäseikkailupeli Bugsnax on saapumassa vihdoin Steam -palveluun ensi vuoden puolella. Peli on saatavilla parhaillaan PC:lle ainoastaan Epic Games Storen kautta.

Peli ilmestyi alunperin viime vuoden lopulla PC:lle Epic Games Storen kautta sekä PlayStation 4 ja PlayStation 5 -konsoleille. Näistä jälkimmäiselle se ilmestyi PlayStation Plus ilmaispelinä.

Bugsnax on ensimmäisen persoonan seikkailupeli, jossa pelaaja omaksuu tutkivan journalistin roolin Snaktooth Island saarella. Etsi, löydä ja nappaa talteen saaren kaikki yli 100 ötökkää.

No Means Nothing – psykologista kauhua ja selviytymistä Kommentit pois päältä artikkelissa No Means Nothing – psykologista kauhua ja selviytymistä

Uusi psykologinen kauhupeli No Means Nothing on saapunut hiljattain Steamiin, ja sen idea on yhtä omaperäinen kuin koukuttava. Pelaaja oppii sanomaan “ei” samalla kun yrittää selviytyä elämästä. Tarinassa äiti antaa viisi päivää maksaa vuokra, ja pelaaja ottaa vastaan yksihuoneisen pakettityön, jonka rinnalle iskee ärsyttävä ystävä, joka ei suostu ottamaan vihjettä.

Peli sekoittaa arkea ja kauhua tyylillä, jossa pelaajan päätökset ja kyky asettaa rajat ratkaisevat selviytymisen. Anti-dating -elementti tuo humoristisen ja hieman ironisen otteen, kun pelaaja navigoi sosiaalisia tilanteita pelon ja kiireen keskellä.

No Means Nothing hyödyntää psykologista jännitystä ja tilanteiden absurdiutta, jolloin arjen pienistä asioista, kuten pakettien kuljettamisesta tai ystävän huomion kiertämisestä tulee henkisesti haastavia.

Tämä on omaperäinen vaihtoehto kauhugenrelle, jossa pelkkä hengissä pysyminen ei riitä, vaan pelaajan täytyy myös oppia sanomaan “ei” oikealla hetkellä. Peli yhdistää jännityksen, huumorin ja arkiset ongelmat tavalla, jota harvoin nähdään peleissä.

Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian

Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.

Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.

Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.

Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.