
Oulussa kehitteillä oleva Ephemeris-strategiapeli on saanut merkittävän yli 130 000 euron rahoituksen EU:n rakennerahastosta. Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen myöntämä tuki vauhdittaa Yrdvaab Oy:n ja pelin luojan Tuomas Pöyhtärin työtä kohti ensimmäistä julkaisua.
Tämä vuosi on ollut pelialalle haastava, mutta meille menestyksekäs. EU-rahoitus täydentää alkuvuonna saamaamme yksityistä tukea ja on jo mahdollistanut uuden ohjelmoijan palkkaamisen, kehitys ottaa nyt ison loikan eteenpäin. – Pöyhtäri kertoo.
Ephemeris on avaruuteen sijoittuva 4X-strategiapeli, joka yhdistelee vuoropohjaista imperiumin rakentamista ja reaaliaikaisia, täysin kolmiulotteisia avaruustaisteluita. Newtonin fysiikkaan perustuva taistelumekaniikka tekee jokaisesta kohtaamisesta dynaamisen ja näyttävän alukset eivät vain liu’u tasaisella pinnalla, vaan liikkuvat avaruudessa painottomuuden ehdoilla.
Inspiraationsa peli ammentaa klassikoista kuten Master of Orion, Homeworld ja Total War, mutta tuo genreen omia teknisiä innovaatioitaan. Ennakkoversion on määrä ilmestyä vuoden sisällä, ja peli on lisättävissä jo nyt Steam-toivelistalle.
Jos kaikki etenee suunnitellusti, Oulusta saattaa pian ponnistaa uusi tähti strategiapelien galaksiin.

