Oura-sormus saa uuden päivityksen, joka auttaa painonpudotuksessa Kommentit pois päältä artikkelissa Oura-sormus saa uuden päivityksen, joka auttaa painonpudotuksessa

saa uuden ominaisuuden, joka voi tehdä painonpudotuksesta helpompaa ja tuloksellisempaa. Uuden päivityksen ansiosta käyttäjät voivat seurata syömisiään Oura-sovelluksessa.

Lisäksi sovellus pystyy analysoimaan, miten syöminen vaikuttaa vuorokausirytmiin. Tämä on arvokasta tietoa, sillä se auttaa ymmärtämään, miten ruokailutottumukset vaikuttavat uneen. Kuten kaikki vuoden 2024 teknologia, myös tämä ominaisuus käyttää tekoälyä analysoidessaan aterioiden sisältöä.

Vaikka uuden ominaisuuden julkaisuaikataulusta ei ole tietoa, on se todennäköisesti tulossa pian, sillä koodi on jo integroitu sovellukseen.

On mielenkiintoista nähdä, tarjoaako vastaavaa ominaisuutta Galaxy Ring -älysormuksellaan. Huhujen mukaan se olisi ollut tulossa jo laitteen lanseerauksen yhteydessä, mutta sitä ei kuitenkaan nähty.

Oura-sormuksen uusi ominaisuus voi jättää Galaxy Ringin varjoon, joten Samsungin kannattaa olla tämän asian suhteen silmät tarkkana.

Samsungin kysely: Naiset ja nuoret seuraavat hyvinvointiaan aktiivisimmin – yli puolet suomalaisista hyödyntää hyvinvointidataa Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin kysely: Naiset ja nuoret seuraavat hyvinvointiaan aktiivisimmin – yli puolet suomalaisista hyödyntää hyvinvointidataa

Älykellojen ja muiden hyvinvointia seuraavien laitteiden keräämä data on löytänyt tiensä yhä useamman suomalaisen arkeen. Samsungin tilaaman tuoreen kyselytutkimuksen mukaan 57 prosenttia suomalaisista hyödyntää laitteidensa keräämiä hyvinvointitietoja, ja jopa 61 prosenttia kokee niiden kannustavan liikkumaan enemmän.

Tutkimuksen mukaan hyvinvointitietojen seuraaminen kiinnostaa erityisesti naisia ja nuoria aikuisia.

Alle 35-vuotiaista vain 30 prosenttia kertoo, ettei hyödynnä hyvinvointidataa lainkaan. Vastaava osuus nousee 35–55-vuotiailla 36 prosenttiin ja yli 56-vuotiailla jo 44 prosenttiin.

Sukupuolten välillä erot ovat maltillisia mutta selkeitä. Miehistä 42 prosenttia ei seuraa hyvinvointitietojaan lainkaan, kun naisilla vastaava osuus on 35 prosenttia.

Hyvinvointidata motivoi liikkumaan

Samsungin kyselyn mukaan hyvinvointitietojen seuraaminen ei jää pelkäksi numeroiden tarkasteluksi.

Alle 35-vuotiaista vastaajista 69 prosenttia kokee hyvinvointidatan motivoivan fyysiseen aktiivisuuteen ainakin jossain määrin. Myös naiset kokevat seurannan kannustavan liikkumaan miehiä useammin: naisista näin vastasi 64 prosenttia, miehistä 57 prosenttia.

Suomen maajohtaja Mika Engblomin mukaan esimerkiksi unen, sykkeen ja sykevälivaihtelun seuraaminen auttaa hahmottamaan omaa hyvinvointia aiempaa paremmin.

– Hyvinvointitietojen avulla voi helposti seurata omaa aktiivisuuttaan ja saada tarkempaa tietoa hyvinvointiin vaikuttavista tekijöistä. Panostamme siihen, että laitteemme toimivat saumattomasti yhdessä ja esimerkiksi uudet Galaxy Watch9- ja Galaxy Watch Ultra2 -älykellot ovat helppokäyttöisiä sekä puhelimen kanssa että itsenäisesti eSIM-yhteyden ansiosta, Engblom kertoo.

Omaa aktiivisuutta saatetaan yliarvioida

Vaikka 69 prosenttia suomalaisista arvioi oman fyysisen aktiivisuutensa olevan vähintään keskitasoa, tulokset eivät täysin vastaa virallisia liikuntasuosituksia.

Opetus- ja kulttuuriministeriön mukaan liikuntasuositukset täyttää viikoittain noin 61 prosenttia naisista ja 55 prosenttia miehistä. Suositusten mukaan aikuisen tulisi liikkua viikossa vähintään 2,5 tuntia reippaasti tai 1 tunti 15 minuuttia rasittavasti.

Engblomin mukaan hyvinvointidatan seuraaminen voi auttaa muodostamaan realistisemman kuvan omasta aktiivisuudesta.

– Suomalaiset vaikuttavat hieman yliarvioivan aktiivisuuttaan suosituksiin nähden. Omien treenien ja hyvinvointitietojen seuranta voi auttaa pitämään kirjaa aktiivisuudesta ja kannustaa liikkumaan enemmän.

Samsungin tilaaman tutkimuksen toteutti Norstat 18. toukokuuta–1. kesäkuuta 2026. Kyselyyn vastasi 1 004 vähintään 18-vuotiasta suomalaista.

Pelitelevisiot ottavat harppauksen eteenpäin – Samsung julkisti Micro RGB -sarjan Kommentit pois päältä artikkelissa Pelitelevisiot ottavat harppauksen eteenpäin – Samsung julkisti Micro RGB -sarjan

on esitellyt uuden -televisioperheen, joka on suunnattu erityisesti pelaajille ja kotiteatteriharrastajille. Uuden teknologian ytimessä ovat erilliset punaiset, vihreät ja siniset LED-valot perinteisen valkoisen taustavalon sijaan, mikä lupaa aiempaa tarkempaa värintoistoa, korkeampaa kontrastia ja näyttävämpiä -efektejä.

Pelaajien näkökulmasta kiinnostavimpia ominaisuuksia ovat korkeat virkistystaajuudet ja automaattiset kuva-asetukset. Sarjan huippumalli R95H tukee jopa 165 hertsin virkistystaajuutta, kun taas R85H yltää 144 hertsiin -tarkkuudella. Samsungin AI Gaming Optimizer tunnistaa pelityypin automaattisesti ja säätää kuvan sen mukaan, joten aikaa ei tarvitse käyttää loputtomaan asetusten viilaamiseen ennen pelisession alkua.

Myös kilpailulliseen pelaamiseen on panostettu. Premium vähentää kuvan repeilyä ja nykimistä, ja käyttöliittymään integroitu Game Bar tarjoaa nopean pääsyn tärkeimpiin peliasetuksiin kesken pelin. Lisäksi televisiot tukevat ultralaajoja 21:9- ja 32:9-kuvasuhteita, jotka voivat tarjota tavallista laajemman näkökentän yhteensopivissa peleissä.

Samsung on huomioinut myös olohuoneiden ikuisen vihollisen: heijastukset. Glare Free -paneeli vähentää häikäisyä kirkkaissa huoneissa, ja Dolby Atmos sekä Object Tracking Sound -ääniteknologiat pyrkivät tekemään pelikokemuksesta entistä immersiivisemmän seuraamalla ruudun tapahtumia myös äänen kautta.

Micro RGB -malliston televisioita tulee saataville useissa kokoluokissa 55 tuumasta aina massiiviseen 115 tuumaan asti. Suositushinnat alkavat 65-tuumaisessa R85H-mallissa 1 999 eurosta, kun taas 65-tuumainen lippulaiva R95H maksaa 3 499 euroa. Samsungin viesti on selvä: tulevaisuuden pelitelevisio ei halua olla vain näyttö se haluaa olla osa pelikokemusta.