Päivitys, joka romahdutti virtuaalimarkkinat yhdessä yössä Kommentit pois päältä artikkelissa Päivitys, joka romahdutti virtuaalimarkkinat yhdessä yössä

Counter-Strike 2

Counter-Strike 2:n lokakuinen päivitys oli tarkoitettu pieneksi viilaukseksi ja päättyi valtavaan talousromahdukseen. 23. lokakuuta 2025 Valve julkaisi päivityksen, joka muutti tapaa, jolla pelin harvinaisimpia kultaisia esineitä, kuten veitsiä ja hanskoja, voi saada. Tulos? Virtuaalisten omaisuuksien arvo romahti yhdessä yössä ja pelimaailman “pörssissä” katosi miljardeja euroja.

Kyse on niin sanotuista skineistä, pelin sisäisistä kosmeettisista esineistä, joita voi ostaa, myydä ja vaihtaa. Osa pelaajista oli kohdellut niitä sijoituksina. Kultaiset harvinaisuudet olivat maksaneet jopa kymmeniä tuhansia euroja, ja kokonainen markkina pyöri Steamissa ja kolmansilla sivustoilla. Kun Valve poisti rajoituksen, joka esti pelaajia “päivittämästä” punaisia skinejä kultaisiksi, harvinaisuus katosi ja hinnat romahtivat jopa 80 prosenttia.

Ilmiö ei ole kuitenkaan uusi. Ihmiset ovat aina antaneet oudon arvon asioille, joilla ei ole todellista hyötyä, kuten digitaalisille veitsille, joita ei voi edes pitää kädessä. Mutta tällä kertaa peli muuttui uhkapeliksi, jossa monet hävisivät kaiken. Kiinalaiset sijoittajat olivat erityisen vahvasti mukana markkinoilla, ja internet täyttyi paniikkimyynneistä ja synkistä tarinoista.

Ironisesti, samalla kun kultaiset skinit menettivät arvonsa, punaiset versiot nousivat raketin lailla, kun pelaajat alkoivat ostaa niitä toiveikkaasti uutta nousua varten. Toisin sanoen osa hävisi kaiken, osa rikastui vahingossa aivan kuin videopelien villissä lännessä kuuluukin.

Jos tästä jotain voi oppia, niin ehkä sen, ettei “ilmaispeliin” kannata sijoittaa elämänsä säästöjä. Tai kuten netissä vitsaillaan: elämme todellakin aikamme typerintä aikakautta ja nyt se on virallista myös pelimaailmassa.

DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä” Kommentit pois päältä artikkelissa DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä”

DayZ-pelin luoja ja RocketWerkzin toimitusjohtaja Dean Hall haluaa ravistella pelialaa ja pelaajia sen mukana. Hänen viestinsä on yksinkertainen: pelien viivästyksiä pitäisi oppia sietämään. Hallin mukaan liian moni studio lukkiutuu julkaisupäivään niin tiukasti, että lopputuloksena kärsii itse peli.

Hall kommentoi asiaa tuoreessa kyselytunnissa, jossa hän muistutti pelien kehityksen olevan kallista ja aikataulujen vaikuttavan budjettiin merkittävästi. Pelaajat vaativat laatua ja varmuutta, mutta kehittäjät saattavat hänen mukaansa tuijottaa julkaisua maalitaulukiikarissa liiankin tiukasti. Viivästysten pelätään pilaavan hypen ja tuottavan pettymyksen, joskus jopa enemmän kuin keskeneräinen peli.

Hänen mukaansa viivästysten välttelyllä on myös synkkä kääntöpuoli, crunch-kulttuuri. Kun peli pusketaan ulos väkisin, kehittäjät maksavat usein hinnan ylitöinä ja stressinä. Hall muistuttaa, että kuluttajilla on valtaa. Jos pelaajat osoittavat Xboxille ja PlayStationille, että viivästykset ovat hyväksyttäviä, paine julkaisupäivien betonointiin voisi hellittää.

Hall puhuu kokemuksesta. Icarusin julkaisu ei sujunut toivotusti, ja peli sai Steamissä ristiriitaisen vastaanoton. Myös Dangerous Horizons -lisäosa sekä konsoliversiot ovat viivästyneet useaan otteeseen.

Henkilökohtaisesti, älkää ennakkotilatko pelejä. Kaupallisesti, ennakkotilatkaa, koska se on ainoa tapa, jolla Xbox ja PlayStation huomaavat meidät. – Hall heittää pilke silmäkulmassa ristiriitaisen kehotuksen.

Laatu ennen kaikkea. Mutta pelialalla, jossa hypejuna kulkee kovaa ja kalenterit täyttyvät vuosia etukäteen, Hallin toive kuulostaa lähes radikaalilta. Kysymys kuuluukin, ovatko pelaajat valmiita odottamaan hieman pidempään, jos vastineeksi saa paremman pelin?

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.