Parhaat ilmaiset PC tarina- ja seikkailupelit vuonna 2022 Kommentit pois päältä artikkelissa Parhaat ilmaiset PC tarina- ja seikkailupelit vuonna 2022

PC:llä on paljon ilmaisia ​​pelejä esimerkiksi maailman suurimmat pelit, kuten Fortnite ja League of Legends. Jos olet laiskottelevalla tuulella tai odotat seuraavaa -alennusta sukeltaaksesi peliin, josta joudut maksamaan etukäteen, katso alta muutama nostamamme ilmaispeli. Ilmaiset pelit eivät maksa rahaa, mutta ne maksavat aikaasi. Kaikki pelit, joihin käytät täällä muutaman arvokkaan tunnin, on hyvin käytettyä aikaa.

Joskus pitkien ja syvällisten tarinoiden vastapainoksi saattaa kuitenkin kaivata hieman erilaista, nopeatempoisempaa viihdettä ja puhtaasti jännitystä. Mikäli perinteisten tietokonepelien ohella onni ja nopeat pelisessiot kiinnostavat, tarjoavat parhaat rahapelit netissä viihdyttävän vaihtoehdon aikuisempaan makuun vaikkapa puhelimella pelattavaksi.

Mutta palataanpa takaisin ilmaisen PC-viihteen pariin – tässä ovat parhaat poimintamme seikkailun nälkäisille:

Deltarune: Chapters 1&2

Tämä Undertalen eräänlainen jatko-osa on täynnä ikimuistoisia hahmoja, tarttuvia sävelmiä ja tunteita herättävää dialogia. Luku 2 julkaistiin vuonna 2021, ja se oli iso juttu Undertalen faneille.

The Doll Shop

Nukkekauppa yhdistää kauhun ja romantiikkaan, ja se kuljettaa sinut pieneen kylään, joka on hautautunut säälimättömän lumisateen alle. Se kertoo synkän tarinan, jossa on mukana kammottavia käsintehtyjä nukkeja.

The Supper

on synkkä tarina kostosta, joka tuo mieleen Sweeney Toddin. Pelaat tavernan omistajana, jonka on tarjottava kolme erikoista ruokaa kauhistuttavalle merirosvokolmikolle, joiden olisi todellakin pitänyt tarkistaa elintarvikestandardien -luokitus ensin…

Lockheart Indigo

on scifi-etsiväpeli, joka tuntuu paljon JRPG:ltä. Pelissä olet saapunut valtavaan kartanoon ratkaisemaan sen entisen omistajan murhaa, mutta lukitut ovet ja epäillyt ovat tielläsi.

The Herbalist

on sanaton seikkailu peli, jossa etsit salaperäistä yrttiä. Pelissä vaellat sen oudossa maailmassa yrittäen tulkita symboleja toivoen löytäväsi tarvitsemasi kasvin.

Off-Peak

vie sinut toisen maailman rautatieasemalle. Joten rohkaistu tutkimaan, keskustelemaan paikallisten kanssa ja nauttimaan sen oudosta ilmapiiristä. Kun kurkkaat sen kolkkiin ja koloihin, sen maailman todellinen luonne paljastuu sinulle pala palalta.

Emily is Away

on kuin 2000-luvun alussa. Tässä chat-ohjelmaan sijoittuvassa narratiivisessa pelissä opit tuntemaan toisen lukiolaisen Emilyn online-keskusteluista elämästä, rakkaudesta ja indie rock -musiikista. Jos pidät tästä, maksullinen jatko-osa Emily is Away Too on katsomisen arvoinen.

Olav and the Lute

on arvoituksellinen seikkailupeli, joka sijoittuu post-apokalyptiseen maailmaan. Sen sijaan, että yhdistäisit esineitä muihin esineisiin, vaikutat maailmaan luutulla nyppimällä sen värikoodattuja jousia.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.

Uutuuspeli Mr Trippy laittaa pelaajan tasapainoilemaan poliisien ja pehmisten välillä Kommentit pois päältä artikkelissa Uutuuspeli Mr Trippy laittaa pelaajan tasapainoilemaan poliisien ja pehmisten välillä

Pelinkehittäjä on julkistanut Mr Trippyn, omaperäisen hallintapelin, jossa pelaaja pyörittää näennäisesti tavallista jäätelöautoa. Pinnan alla liiketoiminta on kuitenkin kaikkea muuta kuin viatonta, sillä makeiden herkkujen ohella asiakkaille kaupataan myös laittomia huumeita.

Pelin ideana on tasapainoilla laillisen ja rikollisen liiketoiminnan välillä. Pelaajan on välteltävä poliisin valvontaa, pidettävä epäilykset kurissa ja laajennettava toimintaansa uusille asuinalueille. Samalla jäätelöautoa voi päivittää ja muokata tehokkaammaksi, kun ”yritys” kasvaa.

Rahanpesu on myös tärkeä osa pelimekaniikkaa. Laittomasti ansaitut rahat täytyy kierrättää paikallisten yritysten kautta, jotta viranomaiset tai verottaja eivät pääse jäljille. Mitä suuremmaksi bisnes kasvaa, sitä haastavammaksi muuttuu myös poliisin välttely.

Mr Trippylle ei ole vielä ilmoitettu julkaisupäivää, mutta peli on tulossa :lle, ja sen voi lisätä jo nyt Steamin toivelistalle. Kyseessä on selvästi pilke silmäkulmassa tehty rikollisuusteemainen simulointipeli, joka yhdistelee yrityksen johtamista ja hiiviskelyä varsin epätavallisella tavalla.