Pehittäjät eivät innostu generatiivisesta tekoälystä Kommentit pois päältä artikkelissa Pehittäjät eivät innostu generatiivisesta tekoälystä

Uusi -tutkimus osoittaa, että peliteollisuuden työntekijöiden suhtautuminen generatiivisiin tekoälytyökaluihin, kuten ja , on muuttunut selvästi pessimistisemmäksi.

Vuonna 2024 vain 21 % kehittäjistä uskoi tekoälyn vaikuttavan positiivisesti alaan. Nyt tämä luku on pudonnut 13 prosenttiin, kun taas negatiivisesti suhtautuvien osuus on noussut 18 prosentista 30 prosenttiin.

Vaikka tekoälyn käyttö pelikehityksessä on lisääntynyt hieman, suurin osa sen käyttäjistä työskentelee liiketoiminnan, tuotannon ja markkinoinnin parissa, ei varsinaisten pelinkehittäjien joukossa. Monet kehittäjät kokevat, että ei korvaa ihmisten tuottamaa laatua ja voi jopa heikentää lopputulosta.

Epäluottamuksesta huolimatta yritykset jatkavat tekoälyteknologioiden edistämistä, mutta pelinkehittäjät eivät näytä jakavan innostusta – ainakaan vielä.

Itch.io:n uusien pelisivujen määrä tuplaantui kahdessa kuukaudessa – tekoälyä epäillään syyksi Kommentit pois päältä artikkelissa Itch.io:n uusien pelisivujen määrä tuplaantui kahdessa kuukaudessa – tekoälyä epäillään syyksi

Itch.io

Indiepeleihin keskittyvän -kauppapaikan uusien pelisivujen määrä on kasvanut rajusti. Palvelun Blueskyssä jakaman tilaston mukaan uusia sivuja luotiin elokuun alussa noin 3 000 päivässä, mutta lokakuun loppuun mennessä päivittäinen määrä ylitti toistuvasti 6 000 sivun rajan.

PC Gamerin mukaan Itch.io vihjasi sosiaalisen median vastauksissaan, että kasvun taustalla saattaa olla tekoälyllä nopeasti tuotettujen pelien lisääntyminen. Palvelu ei kuitenkaan julkaissut tietoja, jotka osoittaisivat tekoälyn aiheuttaneen koko kasvun.

Pelien määrä kasvaa, mutta kiinnostus ei samaa tahtia

Itch.io huomautti, etteivät pelien lataukset ja ostot ole kaksinkertaistuneet uusien sivujen määrän mukana. Tämä herättää kysymyksiä siitä, kuinka suuri osa uusista julkaisuista löytää pelaajia.

PC Gamerin tarkastelemista noin 1,77 miljoonasta Itch.io-listauksesta lähes 132 000 oli merkitty Generated -tunnisteella. Osuus on noin 7,5 prosenttia kaikista listauksista. Luku ei kuitenkaan kerro, kuinka suuri osuus juuri viime kuukausien uusista peleistä on tehty tekoälyllä.

Tekoälypelien kieltäminen ei olisi yksinkertaista

Keskustelussa on ehdotettu tekoälyllä tuotettujen pelien kieltämistä. Tekoälytutkija Mike Cookin mukaan kielto ei kuitenkaan välttämättä pysäyttäisi sivujen määrän kasvua, sillä sääntöjen valvominen vaatisi paljon työtä ja tekoälyllä tehtyjen pelien luotettava tunnistaminen on vaikeaa.

Samantapaista kehitystä on nähty myös Steamissa, jossa uusien demojen määrä on kasvanut. Toistaiseksi ei ole kuitenkaan varmistettu, kuinka suuri osa kasvusta johtuu tekoälytyökaluista.

Lähde: PC Gamer

Xbox-pomo väitti tekoälyn olevan jo käytössä pelikehityksessä – poisti sitten some-tilinsä Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox-pomo väitti tekoälyn olevan jo käytössä pelikehityksessä – poisti sitten some-tilinsä

Xbox 2042

Xboxin strategiatehtävissä työskentelevä Brandon Stirrup on herättänyt keskustelua tekoälyn käytöstä pelialalla. Stirrup väitti X-palvelussa, että käyttää tekoälyä pelinkehityksessä ja että alan yritykset vähättelevät teknologian todellista käyttöä. Hän sulki sittemmin X-tilinsä.

Engadgetin mukaan Stirrupin kirjoitukset levisivät laajasti, mutta hänen väitteitään ei pidä tulkita Microsoftin viralliseksi selvitykseksi siitä, missä Xbox-peleissä tai kehitysvaiheissa generatiivista tekoälyä käytetään.

Stirrup puolusti tekoälyn hyödyntämistä

Stirrup kertoi kokeilleensa tekoälyavusteista pelinkehitystä itse ja väitti pystyneensä tekemään yksinkertaisen pelin vain muutaman tunnin aktiivisella työllä. Hän arvosteli pelialan haluttomuutta puhua tekoälystä avoimesti ja esitti, että teknologia on jo osa Xboxin toimintaa.

PC Gamerin mukaan Xbox-lähde kertoi Stirrupin poistaneen tilinsä suuren vastausmäärän vuoksi. Julkisuuteen nousseet viestit eivät kerro, kuinka laajasti tai millaisissa tehtävissä Xbox-studiot käyttävät tekoälyä.

Peliala on jakautunut tekoälyn käytöstä

Generatiivista tekoälyä hyödynnetään pelialalla esimerkiksi ohjelmoinnissa, prototyyppien rakentamisessa ja sisällöntuotannossa. Samalla osa kehittäjistä vastustaa erityisesti tekoälyllä tuotetun kuvan, äänen ja muun valmiiseen peliin päätyvän materiaalin käyttöä.

Engadget huomauttaa, ettei Stirrupin väite kaikkien peliyhtiöiden tekoälyn käytöstä pidä paikkaansa. Alan toimijat suhtautuvat teknologiaan eri tavoin, eikä yksittäinen kommentti kerro koko teollisuuden käytännöistä.

Lähteet: Engadget