Pelialan markkinapaikan toimitusjohtaja uskoo vuoden 2025 nostavan alan uuteen nousuun Kommentit pois päältä artikkelissa Pelialan markkinapaikan toimitusjohtaja uskoo vuoden 2025 nostavan alan uuteen nousuun

Digitaalisten pelituotteiden markkinapaikan G2A:n toimitusjohtaja ja perustaja Bartosz Skwarczek näkee pelialan tulevaisuuden valoisana haasteellisten vuosien jälkeen. Tuoreessa haastattelussa Skwarczek kertoo uskovansa merkittävään käänteeseen alalla.

”Alan nollaus on tapahtunut ja olemme valmiit läpimurtoon”, Skwarczek toteaa. ”Vuosi 2025 tarjoaa merkittävää kasvupotentiaalia innovaatioiden vauhdittamana.”

Optimismia ruokkivat erityisesti tulossa olevat merkittävät pelilanseeraukset, kuten Death Stranding 2, Ghost of Yotei ja Grand Theft Auto VI, sekä uusi laitteisto, kuten Nintendo Switch 2.

Tekoälyn rooli kasvaa

Skwarczek nostaa esiin tekoälyn merkityksen pelialan kehityksessä. CVL Economicsin raportin mukaan peliala on omaksunut generatiivisen tekoälyn laajemmin kuin muut luovat alat.

”Tekoäly mahdollistaa nopeamman sisällöntuotannon ja dynaamisemman tarinankerronnan sekä parantaa kehittäjien taloudellista vakautta”, Skwarczek selittää. Hän kuitenkin myöntää teknologian tuovan mukanaan myös haasteita, erityisesti työpaikkojen muuttuessa automaation myötä.

Irtisanomiset varjostavat

Viime vuosien laajat irtisanomiset ovat jättäneet jälkensä alaan. Skwarczekin mukaan epävarmuus ei katoa yhdessä yössä, mutta alan ”nollaus” luo mahdollisuuksia uudistaa pelien kehittämistä ja pelaamista.

”Vaikka luottamuksen palautuminen vie aikaa, tämä uusi alku mahdollistaa pelien kehittämisen, pelaamisen ja peliyhteisöjen välisen yhteydenpidon uudelleenajattelun”,

Skwarczek päättää.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.

Apex Legends jättää alkuperäisen Switchin – vain Switch 2 jatkaa matkaa Kommentit pois päältä artikkelissa Apex Legends jättää alkuperäisen Switchin – vain Switch 2 jatkaa matkaa

Suosittu battle royale -peli Apex Legends ei enää pyöri alkuperäisellä Nintendo Switchillä kauden 30 julkaisun jälkeen elokuussa 2026. Kehittäjä Respawn kertoi, että kausi 29 on viimeinen päivitys Switchille, mutta peli jatkaa normaalia elämäänsä Switch 2:lla sekä muilla tuetuilla alustoilla.

Switchin omistajilla on vielä aikaa nauttia pelistä useita kuukausia, mutta jos aiot jatkaa pelaamista, täytyy vaihtaa uuteen konsoliin. Hyvä uutinen on, että kaikki pelissä ansaitut edistysaskeleet, ostot ja kosmetiikkatuotteet siirtyvät automaattisesti uudelle laitteelle, mukaan lukien Apex Coins.

Apex Legends saapui Switchille vuonna 2021, pari vuotta muiden alustojen jälkeen, ja nyt alkuperäinen konsoli jää historiaan. Switch 2 tarjoaa varmasti sulavamman ja paremman pelikokemuksen, mutta päätös voi harmittaa niitä, jotka eivät olleet suunnitelleet konsolin päivitystä lähiaikoina.

Kaiken kaikkiaan elokuun 4. päivä on merkkipaalu Switch-pelaajille. Joko hyppäät uuteen laitteeseen tai hyvästelet Apex Legendsin alkuperäisellä Switchillä. Siltä varalta kannattaa tarkistaa EA-tilisi ja valmistautua siirtymään uuteen konsolimaailmaan.