Pikamatka satumaahan – arvostelussa Mira Kommentit pois päältä artikkelissa Pikamatka satumaahan – arvostelussa Mira

6 / 10
Hyvää Kaunis käsinpiirretty grafiikka luo upean tunnelman. Huonoa Tylsä äänimaisema häiritsee, slaavilaisesta mytologiasta ammentava peli olisi voinut käyttää lähdemateriaaliaan huomattavasti paremmin osana tarinankuljetusta. Tönkkö dialogi tekee tarinan seuraamisesta haastavaa.

Puolalaisen Too Husky -pelistudion parin vuoden takainen itse julkaisema debyyttiteos Mira on visual novel -tyylinen kertomus nuoresta naisesta, joka matkaa toisen maailmansodan runtelemasta Krakovasta slaavilaisten myyttisten kertomusten ja otusten täyttämään maailmaan. Satumaisen kaunis ja tunnelmallinen miljöö saattelee pelaajan unenomaiseen fantasiamaailmaan auttamaan Miraa löytämään tiensä takaisin.

Graafisesti peli on todella kaunis ja tunnelmallinen, mutta muuten tuotos hieman lässähtää. Äänimaailman yksitoikkoisuus alkaa nopeasti häiritä ja musiikkia kuulee vain pariin otteeseen reilun puolitoistatuntisen kokemuksen aikana. Slaavilaisessa mytologiassa olisi varmasti paljon enemmän ammennettavaa, mutta jostain syystä hahmot ja tarinat jäävät lähinnä kuriositeeteiksi. Lieneekö syynä pelin alkuperäiskieli puola, mutta englanninkielinen dialogi on tönkköä ja tylsää, ja tekee tarinan seuraamisesta haastavaa. Peli mainostaa itseään visual novelliksi, joka sisältää seikkailupelimäistä pulmanratkontaa, mutta pulmat ovat sieltä mahdollisimman helposta päästä, eikä niitä ole saatu peliin mahdutettua kuin muutama hassu.

Kaiken kaikkiaan peli on toimiva tuotos ensimmäiseksi tekeleeksi eikä alle kympin hinta ole liikaa lyhyestä visiitistä kauniiseen fantasiamaailmaan.

Teksti: Ville Malila

Unity paljasti merkittävän tietoturva-aukon Kommentit pois päältä artikkelissa Unity paljasti merkittävän tietoturva-aukon

Pelinkehittäjätyökalu Unity on paljastanut merkittävän tietoturva-aukon, joka vaikuttaa peleihin ja sovelluksiin, joita on kehitetty sen editorilla vuodesta 2017 lähtien. Aukko olisi voinut mahdollistaa haittaohjelman ajamisen ja luottamuksellisten tietojen varastamisen käyttäjän laitteelta, jos peli on rakennettu haavoittuvalla Unity Runtime -versiolla. Alustat, joita tämä koskee, ovat Android, Windows, Linux ja macOS.

Ei ole näyttöä siitä, että aukkoa olisi koskaan hyödynnetty, eikä käyttäjiin tai asiakkaisiin ole kohdistunut vaikutuksia. – Unityn yhteisö- ja viestintäjohtaja Larry Hryb rauhoitteli.

Yritys on kuitenkin julkaissut korjauksia kaikille Unity Editorin merkittävimmille ja pienemmille versioille alkaen versiosta 2019.1. Lisäksi Unity on julkaissut työkalun, joka korjaa jo julkaistut sovellukset takaisin vuoteen 2017.1 asti.

Kehittäjille suositellaan päivitysten lataamista, sovellusten uudelleenkääntämistä ja julkaisemista uudelleen turvallisuuden varmistamiseksi. Käyttäjiä kehotetaan pitämään laitteensa ajan tasalla, käyttämään automaattisia päivityksiä ja ylläpitämään ajantasaisia virustorjuntaohjelmia.

Microsoft Defender ja Valve ovat myös reagoineet. Defender on päivitetty tunnistamaan ja estämään haavoittuvuutta, ja Steamille on tuotu lisäsuojauksia. Jotkut pelinkehittäjät, kuten Obsidian, ovat poistaneet osan peleistään digitaalisilta myyntialustoilta varotoimenpiteenä.

Vaikka tilanne kuulostaa hurjalta, käyttäjät voivat huokaista helpotuksesta, tähän mennessä kukaan ei ole kärsinyt vahinkoa, ja Unity on reagoinut nopeasti.

Megabonk myynyt jo yli miljoona kappaletta Kommentit pois päältä artikkelissa Megabonk myynyt jo yli miljoona kappaletta

Indiestudio Vedinadin tuore peli Megabonk on osoittautunut todelliseksi yllätyshitiksi. Vain kahdessa viikossa peli on rikkonut miljoonan myydyn kappaleen rajan Steamissa, ja arvioiden mukaan kokonaismyynti on jo 1,3 miljoonaa. Samalla huippuhetkellä yli 117 000 pelaajaa on ollut samanaikaisesti linjoilla.

Megabonk jatkaa Vampire Survivorsin viitoittamalla tiellä, mutta tuo roguelike-selviytymiseen oman käänteensä, Peli on kolmiulotteinen ja sen hahmovalikoima on kaikkea muuta kuin tavallinen, sillä mukana on esimerkiksi aurinkolaseja käyttävä skeittaava luuranko.

VGI:n (Video Game Insights) tilastojen mukaan Megabonkilla on vahva pelaajakuntien päällekkäisyys muiden suosittujen roguelike-pelien kanssa, yli 60 % pelaajista omistaa myös Vampire Survivorsin, Warframen tai Risk of Rain 2:n.

Pelin suosio on nostanut sen parhaillaan viidenneksi Steam-myyntilistoilla, juuri EA Sports FC 26:n taakse. Arvosteluissa vastaanotto on ollut erinomainen, yli 19 000 arvostelua ja keskiarvona erittäin positiivinen.

Megabonk liittyy vuoden 2025 yllättäjien joukkoon muiden Steam-hittien, kuten Schedule I:n ja Peakin, rinnalle. Näyttää siltä, että pelaajien nälkä nopeisiin, addiktoiviin selviytymiskokemuksiin ei ole hiipumassa, päinvastoin.