Pikamatka satumaahan – arvostelussa Mira Kommentit pois päältä artikkelissa Pikamatka satumaahan – arvostelussa Mira

6 / 10
Hyvää Kaunis käsinpiirretty grafiikka luo upean tunnelman. Huonoa Tylsä äänimaisema häiritsee, slaavilaisesta mytologiasta ammentava peli olisi voinut käyttää lähdemateriaaliaan huomattavasti paremmin osana tarinankuljetusta. Tönkkö dialogi tekee tarinan seuraamisesta haastavaa.

Puolalaisen -pelistudion parin vuoden takainen itse julkaisema debyyttiteos Mira on visual novel -tyylinen kertomus nuoresta naisesta, joka matkaa toisen maailmansodan runtelemasta Krakovasta slaavilaisten myyttisten kertomusten ja otusten täyttämään maailmaan. Satumaisen kaunis ja tunnelmallinen miljöö saattelee pelaajan unenomaiseen fantasiamaailmaan auttamaan Miraa löytämään tiensä takaisin.

Graafisesti peli on todella kaunis ja tunnelmallinen, mutta muuten tuotos hieman lässähtää. Äänimaailman yksitoikkoisuus alkaa nopeasti häiritä ja musiikkia kuulee vain pariin otteeseen reilun puolitoistatuntisen kokemuksen aikana. Slaavilaisessa mytologiassa olisi varmasti paljon enemmän ammennettavaa, mutta jostain syystä hahmot ja tarinat jäävät lähinnä kuriositeeteiksi. Lieneekö syynä pelin alkuperäiskieli puola, mutta englanninkielinen dialogi on tönkköä ja tylsää, ja tekee tarinan seuraamisesta haastavaa. Peli mainostaa itseään visual novelliksi, joka sisältää seikkailupelimäistä pulmanratkontaa, mutta pulmat ovat sieltä mahdollisimman helposta päästä, eikä niitä ole saatu peliin mahdutettua kuin muutama hassu.

Kaiken kaikkiaan peli on toimiva tuotos ensimmäiseksi tekeleeksi eikä alle kympin hinta ole liikaa lyhyestä visiitistä kauniiseen fantasiamaailmaan.

Teksti: Ville Malila

Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta

PlayStation Store

näyttää olevan tosissaan taistelussaan niin sanottuja ”slop”-pelejä vastaan. Yhtiö on poistanut vuoden 2026 aikana jo tuhansia heikkolaatuisiksi tai massatuotetuiksi arvioituja pelejä Storesta, ja toukokuussa siivous jatkui jälleen uudella suurella poistokierroksella.

Tuorein isku kohdistui erityisesti julkaisija Webneticiin, joka kuuluu PlayStation Storen aktiivisimpiin pelijulkaisijoihin. Yhtiön katalogista suuri osa koostuu peleistä, joita pelaajayhteisö on luonnehtinut nopeasti tuotetuksi, vähäistä sisältöä tarjoavaksi täytemateriaaliksi. on nyt yksi näkyvimmistä Sonyn poistotoimien kohteista.

Mielenkiintoista kyllä, samat pelit ja julkaisijat jatkavat toimintaansa lähes normaalisti kilpailevilla alustoilla. Monet PlayStationilta poistetut pelit ovat edelleen ostettavissa Microsoftin -kaupassa, Nintendon eShopissa sekä Valven -palvelussa. Tämä tarkoittaa, että julkaisijat voivat siirtää painopistettään muille alustoille, vaikka PlayStationin ovi sulkeutuisi.

Sony ei ole kommentoinut poistokampanjaa julkisesti, mutta yhtiön julkaisijasäännöt antavat vihjeitä toimien taustasta. Ohjeistuksissa varoitetaan kaupan ”spämmiämisestä” useilla lähes identtisillä tuotteilla, sillä niiden katsotaan heikentävän sekä asiakkaiden että muiden julkaisijoiden käyttökokemusta.

Kyse ei kuitenkaan vaikuta olevan tekoälystä itsestään. Sony on aiemmin kertonut hyödyntävänsä generatiivista tekoälyä omassa pelinkehityksessään esimerkiksi sisällöntuotannossa ja työnkulkujen tehostamisessa. Ongelmana näyttäisi olevan ennemmin tekoälyn avulla nopeasti tuotettu massasisältö kuin itse teknologia. Onkin selvää, että kauppapaikkaan halutaan vähemmän täytettä ja enemmän oikeita pelejä.

Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä

Kymmenen vuotta -julkaisunsa jälkeen yksi rakentelu- ja hallintapelien suurista klassikoista on saapumassa tärkeään käännekohtaan. ei enää saa merkittäviä sisältöpäivityksiä version 2.1 jälkeen, sillä kehittäjä aikoo lopettaa pelin aktiivisen kehityksen.

Studion mukaan päivitys 2.1 sisältää ennen kaikkea elämänlaatua parantavia uudistuksia ja pieniä lisäominaisuuksia, mutta sen suurin merkitys on symbolinen. Wube kuvailee sitä Factorion viimeiseksi suureksi päivitykseksi, minkä jälkeen kehitystiimi keskittyy pitkäaikaiseen tukeen, kuten bugikorjauksiin, yhteensopivuuspäivityksiin ja modityökalujen ylläpitoon.

Päätös tuntuu haikealta, mutta samalla varsin luonnolliselta. Factorion matka alkoi jo vuonna 2012, ja peli julkaistiin Steamissa vuonna 2016 ennen täyttä 1.0-versiotaan vuonna 2020. Vuosien varrella siitä kasvoi yksi -pelaamisen arvostetuimmista indiepeleistä, joka keräsi Steamissa poikkeuksellisen paljon ylistystä ja löysi tiensä myös esimerkiksi Nintendon Switch-konsoleille.

Hyvä uutinen on, ettei Wube Software ole jäämässä toimettomaksi. Kehittäjät kertovat työskentelevänsä jo uusien peliprojektien ja kokeilujen parissa, vaikka niistä ei vielä olekaan mitään näytettävää. Osa tiimistä onkin siirtynyt vähitellen uusien ideoiden kehittämiseen, ja studio on palkannut lisää väkeä sekä Factorion ylläpitoon että tuleviin hankkeisiin.

Vaikka Factorion aktiivinen kehitys päättyy, peli ei ole katoamassa mihinkään. Päinvastoin, harva indiepeli voi sanoa rakentaneensa yhtä vaikuttavan tuotantolinjan kuin Factorio. Nyt tehdas jää pyörimään omillaan, kun sen rakentajat suuntaavat kohti seuraavaa projektiaan.