PlayStation pelaajat voivat pian linkittää Discord ja PSN -tilinsäKommentit pois päältä artikkelissa PlayStation pelaajat voivat pian linkittää Discord ja PSN -tilinsä
Discord on saamassa pian ominaisuuden, jonka myötä PlayStation -pelaajat voivat linkittää PSN -tilinsä Discordiin.
PlayStation x Discord
We’re gradually rolling out the ability to link your PlayStation Network account to share what games you’re playing. Learn how to connect your account here: https://t.co/Jbgx7zWEVWpic.twitter.com/mZFxOwjlVS
Ominaisuuden myötä pelaajat voivat näyttää mitä pelaavat parhaillaan PlayStation 4 tai PlayStation 5 -konsoleillaan. Ominaisuus toimii kaikilla alustoilla aina Windowsista iOS:ään sekä selaimessa.
Aluksi ominaisuus tulee käyttöön vain Yhdysvalloissa, mutta jatkossa myös muihin maihin.
Ominaisuus on osa Sonyn ja Discordin yhteistyötä, jonka on tarkoitus parantaa pelaajien sosiaalisia kokemuksia. Sonysijoitti Discordiin viime vuoden toukokuussa.
Call of Duty: Modern Warfare 4:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.
Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.
Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.
Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.
Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta PC:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja Nintendo Switch 2:lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.
Kingdom Hearts 4 tuore traileri on saanut fanien salapoliisihatut jälleen päähän. Tarkkasilmäiset pelaajat ovat nimittäin huomanneet videolla vartijoita, joiden asut muistuttavat huomattavasti Final Fantasy XV:stä tuttua Eosin maailmaa. Havainto on käynnistänyt spekulaatiot siitä, voisivatko Noctis ja kumppanit vihdoin tehdä näyttävän vierailun kingdom hearts -sarjassa.
Yhteys ei olisi täysin tuulesta temmattu. Kingdom Heartsin ohjaaja Tetsuya Nomura työskenteli aikoinaan Final Fantasy Versus XIII -projektin parissa, josta myöhemmin muotoutui Final Fantasy XV. Nomuran kädenjälki näkyi erityisesti pelin hahmoissa, tarinassa ja tummemmassa visuaalisessa tyylissä. Kingdom Hearts 3 nähty Yozora puolestaan muistuttaa vahvasti Final Fantasy XV Noctisia, mikä on ruokkinut fanien teorioita jo vuosia.
Kingdom Hearts 4 ensimmäisissä esittelyissä on toistaiseksi nähty vain vähän yksityiskohtia pelin eri maailmoista, mutta D23-tapahtumassa esiteltiin uutta materiaalia muun muassa Coco-elokuvaan perustuvasta maailmasta. Peli sijoittuu jälleen Soran ympärille, ja tällä kertaa seikkailu vie hänet realistisempaan, Tokiota muistuttavaan Quadratum-kaupunkiin.
Final Fantasy -hahmojen paluu olisi monille faneille tervetullut uutinen. Kingdom Hearts 3 sarjan alkuperäiset Final Fantasy -hahmot jäivät lähes kokonaan sivuun, vaikka he olivat aiemmissa osissa tärkeä osa kokonaisuutta. Re Mind -lisäosa toi joitakin hahmoja takaisin, mutta Noctisin kaltaista isoa vierailua ei nähty.
Toistaiseksi kyse on kuitenkin vain fanien havainnoista ja teorioista. Square Enix tai Disney ei ole vahvistanut Final Fantasy XV -hahmojen mukanaoloa. Kingdom Hearts 4 on määrä ilmestyä vuonna 2027 PlayStation 5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch 2 ja PC. Jos Noctis todella ilmestyy peliin, Nomura on ainakin onnistunut pitämään fanit jälleen kiireisinä ennen seuraavaa traileria.