Playstation täyttää 25 vuotta – Sony juhlistaa viikkoa yllätyksillä Kommentit pois päältä artikkelissa Playstation täyttää 25 vuotta – Sony juhlistaa viikkoa yllätyksillä

Sony Playstation konsolit

Sonyn -konsoli on täyttänyt 25 vuotta. Ensimmäinen Playstation -konsoli näki päivänvalonsa Japanissa vuonna 1994. Se myi 100 000 kappaletta ensimmäisenä päivänä ja oli ensimmäinen konsoli, joka saavutti 100 miljoonan myydyn kappaleen rajan.

Samaisen rajapyykin rikkoi hiljattain myös konsoli. puolestaan on edelleen maailman eniten myynyt konsooli 155 miljoonalla myydyllä kappaleella. Yhteensä Playstation -konsoleita on myyty yli 450 miljoonaa kappaletta. Tästä saavutuksesta yritykselle myönnettiin juuri Guinnessin maailmanennätys.

aikoo juhlistaa viikkoa blogissaan ja sosiaalisissa kanavissaan. Luvassa on todennäköisesti ainakin erikoisalennuksia, joista parhaillaan on meneillään joulualet PS Storessa.

Sonyn odotettu seuraavan sukupolven -konsoli julkaistaan loppuvuodesta 2020.

Hämähäkkimies liitää entistä komeampana – Marvel’s Spider-Man 2 sai uuden trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Hämähäkkimies liitää entistä komeampana – Marvel’s Spider-Man 2 sai uuden trailerin

Spider-Man on pian valmis räiskimään seittejänsä pitkin pitäjiä, kun kauan odotettu PS5-yksinoikeus Marvel's Spider-Man 2 julkaistaan 20.10.

Marvel's Spider-Man 2 on pian valmis räiskimään seittejänsä pitkin pitäjiä, kun kauan odotettu PS5-yksinoikeus julkaistaan 20.10.

PlayStation sekä kehittäjä Insomniac Games ovat jatkaneet armottoman hypen lietsomista. Viime yönä julkaisi uuden pidennetyn 60-sekuntisen TV-mainoksen, joka tarjoaa katsojille elokuvamaisemman kurkistuksen sankareidemme uusimpaan seikkailuun.

Trailerissa näemme Peter Parkerin ja Miles Moralesin kohtaavan edessään olevat haasteet sekä puvussa että sen ulkopuolella, kaiken tämän taustalla massiivinen päivänvalossa käytävä taistelu Venomin vastaan. Jos traileri on merkki tulevasta, Venom on varsin vaikuttava vastustaja näille kahdelle.

Kyllähän tätä muuten on odotettu!

Ilmaiseksi pelattavassa Trackmania -ajopelissä aloitettiin syyskauden ajot uusilla radoilla Kommentit pois päältä artikkelissa Ilmaiseksi pelattavassa Trackmania -ajopelissä aloitettiin syyskauden ajot uusilla radoilla

Trackmania

on julkaissut ilmaispelattavalle -ajopelille peräti 25 uutta ajorataa sekä uudet ajokuosit. Voit katsoa uuden trailerin alta.

Kesän lämpö ja vehreys ovat jo taakse jäänyttä elämää. Trackmanian vauhdikkaassa ajopelimaailmassa tämä tarkoittaa syyskauden aloitusta, jonka myötä ajokisat syöksyvät keltaisen, oranssin ja punaisen sävyihin.

Mukana olevat 25 uutta rataa ovat pelattavissa yksin- ja moninpelinä, mukaan lukien Ranked 3v3 -pelitilassa, jossa otetaan tiimeistä mittaa. Lisäksi syyskautta juhlitaan uudella prestige-tason autopinnoitteella, joka tulee saataville neljänä eri variaationa (pronssi, hopea, kulta ja hulppea author). Lisäksi kerättävissä on peräti 100 uutta mitalisaavutusta. Radoista kahdeksan ovat ilmaiseksi pelattavissa, kun Track of the Day- ja Cup of the Day -kisat alkavat 8. lokakuuta.

-pelaajien lisäksi Trackmania saapui toukokuussa myös pelikonsoleille. Sen myötä pelaajat pääsevät nauttimaan vauhdikkaista kisa-ajoista -, /S-, 4- ja -pelikonsoleilla PC-pelaamisen ohella (, Ubisoft Connect ja Epic). Mikä parasta, eri alustat ovat yhteensopivia toistensa kanssa, joten pc-pelaajat pääsevät kisaamaan konsolipelaajien kanssa. Lisäksi alustojen välinen edistyminen mahdollistaa sen, että millä alustalla pelaaja ikinä peliä pelaakaan, saavutukset ja muut edistymiset kirjautuvat järjestelmään automaattisesti.

Trackmania on mielikuvituksellinen, realismia venyttävä ja uskomattoman koukuttava ajopeli, jossa pelaajat voivat luoda erilaisia ratoja ja pelitiloja vain mielikuvitus rajoittavana tekijänä. Pelin perusversio on pelattavissa ilmaiseksi ja tämän lisäksi pelaajat voivat ostaa Standard- ja Club-versiot pelistä 9,99 ja 29,99 euron hintaan.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , PlayStation 5, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille. PC:lle peli on saatavilla - ja Ubisoft Store -kauppapaikoista.