Project CARS -pelisarja ei tule saamaan jatkoa Kommentit pois päältä artikkelissa Project CARS -pelisarja ei tule saamaan jatkoa

Project CARS 3

on kertonut lopettavansa -ajopelisarjan. Pelin parissa työskennelleet Slightly Mad Studiosin tiimit siirtyvät muiden pelien pariin.

Project CARS -pelisarja päätyi EA:lle vuonna 2021 kun se osti pelistudion Take-Two:n nenän edestä.

Ensimmäinen Project CARS -peli ilmestyi vuonna 2015 ja sai jatkoa -pelin myötä vuonna 2017. Nämä kaksi ensimmäistä peliä poistuivat pelikauppojen listoilta aiemmin tänä vuonna umpeentuneiden auto- ja ratalisenssien myötä.

Pelisarjan viimeisin osa ilmestyi vuonna 2020, mutta ei onnistunut saavuttamaan aiempien pelien suosiota. Project CARS ei myöskään sovi enää EA:n ajopelien portfolioon. EA:lla on mm. Need For Speed, Grid ja F1 -pelisarjat.

Uusi Battlefield julkaistaan maaliskuuhun 2026 mennessä – virallinen paljastus luvassa kesällä Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Battlefield julkaistaan maaliskuuhun 2026 mennessä – virallinen paljastus luvassa kesällä

() on vahvistanut, että seuraava -sarjan peli julkaistaan maaliskuuhun 2026 mennessä. Pelijulkaisun tarkemmat yksityiskohdat paljastetaan kesällä, kertoo yhtiön toimitusjohtaja Andrew Wilson. Hänen mukaansa kyseessä on ”keskeinen askel” matkalla seuraavan sukupolven viihdejulkaisuihin.

Uutinen tuli osana EA:n vahvaa tilinpäätöstiedotetta, jossa yhtiö ylitti odotukset niin liikevaihdon, nettotuloksen kuin pelimyyntien osalta. Tammi–maaliskuun 2025 aikana EA:n liikevaihto oli 1,9 miljardia dollaria ja nettotulos 254 miljoonaa dollaria.

Kovimpia menestyjiä olivat , 25-vuotisjuhlaansa viettävä sekä yli 4 miljoonaa kappaletta myynyt uusi yhteistyöpeli . Tulevan Battlefieldin ohella EA julkaisee vuoden sisällä myös uuden skate-pelin.

Hiljattain EA ilmoitti peruvansa uuden -pelin ja irtisanoi yli 300 työntekijää, mutta tuore tulosraportti kertoo yhtiön olevan vahvassa iskussa. EA:n talousjohtaja Stuart Canfield korostikin, että yhtiö suuntaa vuoteen 2026 keskittyen vahvaan pelijulkaisusarjaan ja hallittuun kasvuun.

Split Fiction myynyt lähes 4 miljoonaa kappaletta – elokuvasovitus jo työn alla Kommentit pois päältä artikkelissa Split Fiction myynyt lähes 4 miljoonaa kappaletta – elokuvasovitus jo työn alla

Hazelightin tuore co-op-seikkailupeli on rikkonut lähes 4 miljoonan myydyn kappaleen rajan, vain pari kuukautta julkaisunsa jälkeen. julkisti myyntiluvut tilinpäätöksessään ja kuvaili peliä ”valtavaksi menestykseksi”, joka osaltaan auttoi yhtiötä päättämään tilivuoden 2025 vahvasti.

Hazelightin kehittämä Split Fiction vie pelaajat kahden fiktiokirjailijan mielikuvituksellisiin maailmoihin. Kyseessä on kekseliäs co-op-peli, jota voi pelata yhdessä vaikka vain toisella olisi peli omistuksessa. Studio tunnetaan aiemmasta hitistään , ja Split Fictionin suunnittelijana toimii jälleen Josef Fares.

Peli keräsi yli 2 miljoonaa myyntiä jo ensimmäisellä viikollaan ja on nyt myös vahvistettu :n julkaisupeliksi.

4 MILJOONAA MYYTY!!!! On uskomatonta nähdä, kuinka moni teistä on tarttunut Split Fictioniin. – iloitsi somessa.

Lisäksi Split Fictionista ollaan tekemässä elokuvasovitusta. Sovituksesta vastaa , joka tunnetaan -elokuvien tuottajana. Elokuvan päärooleihin on kiinnitetty muun muassa -tähti Sydney Sweeney.