Rainbow Six Siege -euroliigan rakenteet ja aikataulut julkistettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -euroliigan rakenteet ja aikataulut julkistettiin

Rainbow Six Siege European League

Ubisoft on julkistanut Tom Clancy’s Rainbow Six Siege -toimintapelin oman eurooppalaisen kilpapeliliigan (European League) alkavan 22. kesäkuuta ja siihen osallistuu kymmenen eurooppalaista huippujoukkuetta.

Lisäksi uusi haastajajoukkueista koostuva European Challenger League toimii porttina huipulle pelin eurooppalaisessa kilpailujärjestelmässä. Alueelliset turnaukset toimivat ponnahduslautana tämän haastajaliigan otteluihin ja kisaavia joukkueita nähdäänkin laajasti kautta Euroopan. Samalla Ubisoft avaa uuden huipputasoisen lähetysstudion, joka vie elektronisen urheilun esityskokemuksen Euroopassa sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella uudelle tasolle.

European League edustaa eurooppalaisen Rainbow Six Siege -kilpapelaamisen korkeinta osaamistasoa. Sen ensimmäisellä, vuoden 2020 pelikaudella mukana ovat Rogue, Team Empire, Virtus.pro, Chaos Esports Club, G2 Esports, Natus Vincere, Team Vitality, BDS Esport, IziDream ja Team Secret. Euroliigan otteluita esitetään 22. kesäkuuta alkaen maanantaisin ja keskiviikkoisin kello 19.00 Suomen aikaa Rainbow Six Esports -kanavilla Twitchissä ja YouTubessa. Ottelut kisataan Round Robin -järjestelmällä, joten jokainen joukkue kohtaa kaikki muut joukkueet liigan aikana.

Joulukuussa on vuorossa liigan finaalitapahtuma, jolloin myös päättyy euroliigan ensimmäinen kausi. Samassa pelitapahtumassa järjestetään myös playoff-ottelut, jotka määrittävät seuraavan liigakauden joukkueet.

Uusittu kilpailutapa tarjoaa väylän nousta alueellisista otteluista, kuten pohjoismaisesta Nordic Championship -turnauksesta, suoraan European Challenger League -kisoihin ja menestyksen myötä aina huipulle asti. Esimerkiksi alueellisten kisojen voittajajoukkue pääsee osallistumaan suoraan haastajaliigaan. Tästä taas kahdella parhaalla joukkueella on mahdollisuus osallistua seuraavan kauden euroliigaan pelaamaan koko Euroopan parhaiden joukkueiden kanssa. Haastajaliigan ottelut alkavat syksyllä. Tarkempi kilpailuaikataulu ilmoitetaan myöhemmin.

Uusitun liigajärjestelmän myötä Ubisoftin uusi lähetysstudio Pariisissa tulee vastaamaan euroliigan, Euroopan haastajaliigan ja Aasian-Tyynenmeren-alueen pohjoisjaoston otteluiden esittämisestä englanniksi. Luvassa on entistä enemmän kilpailuanalyysejä, taustatietoa, vuorovaikutteista sisältöä ja paljon muuta katsojien iloksi. Alkuvaiheessa 22. kesäkuuta alkavan liigan lähetysstudio on turvallisuussyistä mukana kevennettynä versiona. Tämän johdosta lähetysstudion kaikki uudet ominaisuudet eivät ole heti käytössä. Tilanteen salliessa lisäominaisuuksia otetaan käyttöön mahdollisimman nopeasti. Lisätietoa lähetyksistä julkaistaan kesän aikana.

Moninpelivetoisella Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege -toimintapelillä on maailmanlaajuisesti yli 55 miljoonaa rekisteröitynyttä pelaajaa. Samalla pelin suosio elektronisen urheilun saralla on kasvanut kovaa vauhtia. Sen myötä myös alueelliset turnaustapahtumat ovat kasvattaneet merkitystään. Lisätietoja Nordic Championship -tapahtumasta löytyy täältä.

on saatavana sekä – ja -pelikonsoleille että :lle. Se on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.