Rainbow Six Siege -euroliigan rakenteet ja aikataulut julkistettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -euroliigan rakenteet ja aikataulut julkistettiin

Rainbow Six Siege European League

Ubisoft on julkistanut Tom Clancy’s Rainbow Six Siege -toimintapelin oman eurooppalaisen kilpapeliliigan (European League) alkavan 22. kesäkuuta ja siihen osallistuu kymmenen eurooppalaista huippujoukkuetta.

Lisäksi uusi haastajajoukkueista koostuva European Challenger League toimii porttina huipulle pelin eurooppalaisessa kilpailujärjestelmässä. Alueelliset turnaukset toimivat ponnahduslautana tämän haastajaliigan otteluihin ja kisaavia joukkueita nähdäänkin laajasti kautta Euroopan. Samalla Ubisoft avaa uuden huipputasoisen lähetysstudion, joka vie elektronisen urheilun esityskokemuksen Euroopassa sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella uudelle tasolle.

European League edustaa eurooppalaisen Rainbow Six Siege -kilpapelaamisen korkeinta osaamistasoa. Sen ensimmäisellä, vuoden 2020 pelikaudella mukana ovat Rogue, Team Empire, Virtus.pro, Chaos Esports Club, G2 Esports, Natus Vincere, Team Vitality, BDS Esport, IziDream ja Team Secret. Euroliigan otteluita esitetään 22. kesäkuuta alkaen maanantaisin ja keskiviikkoisin kello 19.00 Suomen aikaa Rainbow Six Esports -kanavilla Twitchissä ja YouTubessa. Ottelut kisataan Round Robin -järjestelmällä, joten jokainen joukkue kohtaa kaikki muut joukkueet liigan aikana.

Joulukuussa on vuorossa liigan finaalitapahtuma, jolloin myös päättyy euroliigan ensimmäinen kausi. Samassa pelitapahtumassa järjestetään myös playoff-ottelut, jotka määrittävät seuraavan liigakauden joukkueet.

Uusittu kilpailutapa tarjoaa väylän nousta alueellisista otteluista, kuten pohjoismaisesta Nordic Championship -turnauksesta, suoraan European Challenger League -kisoihin ja menestyksen myötä aina huipulle asti. Esimerkiksi alueellisten kisojen voittajajoukkue pääsee osallistumaan suoraan haastajaliigaan. Tästä taas kahdella parhaalla joukkueella on mahdollisuus osallistua seuraavan kauden euroliigaan pelaamaan koko Euroopan parhaiden joukkueiden kanssa. Haastajaliigan ottelut alkavat syksyllä. Tarkempi kilpailuaikataulu ilmoitetaan myöhemmin.

Uusitun liigajärjestelmän myötä Ubisoftin uusi lähetysstudio Pariisissa tulee vastaamaan euroliigan, Euroopan haastajaliigan ja Aasian-Tyynenmeren-alueen pohjoisjaoston otteluiden esittämisestä englanniksi. Luvassa on entistä enemmän kilpailuanalyysejä, taustatietoa, vuorovaikutteista sisältöä ja paljon muuta katsojien iloksi. Alkuvaiheessa 22. kesäkuuta alkavan liigan lähetysstudio on turvallisuussyistä mukana kevennettynä versiona. Tämän johdosta lähetysstudion kaikki uudet ominaisuudet eivät ole heti käytössä. Tilanteen salliessa lisäominaisuuksia otetaan käyttöön mahdollisimman nopeasti. Lisätietoa lähetyksistä julkaistaan kesän aikana.

Moninpelivetoisella Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege -toimintapelillä on maailmanlaajuisesti yli 55 miljoonaa rekisteröitynyttä pelaajaa. Samalla pelin suosio elektronisen urheilun saralla on kasvanut kovaa vauhtia. Sen myötä myös alueelliset turnaustapahtumat ovat kasvattaneet merkitystään. Lisätietoja Nordic Championship -tapahtumasta löytyy täältä.

on saatavana sekä – ja -pelikonsoleille että :lle. Se on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina Kommentit pois päältä artikkelissa Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina

:n moninpelihistoria ei ehkä koskaan saanut virallista jatkoa, mutta nyt sarjan fanit saavat siihen uudenlaisen “lohdutuspalan”. Pelin alun perin peruttu moninpeliprojekti elää nimittäin uudelleen :lle kehitteillä olevan PvP-modin muodossa.

Modia kehittää modderi Speclizer, joka on julkaissut jo varhaista pelikuvaa projektista. Suunnitelmana on tuoda pelaajien väliset ottelut, joissa ikoniset hahmot kuten Ellie ja Abby voivat kohdata toisensa taistelukentällä. Julkaisua tavoitellaan tälle syksylle, joten aivan vielä ei tarvitse lähteä kilpailemaan selviytymisestä, mutta suunta on selvä.

Ensimmäiset videot paljastavat, että mukana on yllättävän paljon rakenteita, kuten matchmaking-järjestelmä, karttoja ja varustelun valintaa ennen ottelua. Vaikka kokonaisuus on vielä keskeneräinen, se näyttää jo nyt kunnianhimoiselta yritykseltä herättää henkiin idea, joka jäi virallisesti toteutumatta.

Taustalla on Sonyn ja Naughty Dogn vuonna 2023 peruttu -projekti. Studio päätti keskittyä jatkossa yksinpelikokemuksiin, vaikka moninpelille oli suunniteltu pitkä elinkaari ja laaja sisältötuki. Kehittäjien mukaan kunnianhimo kasvoi lopulta liian suureksi yhdelle projektille.

Vaikka virallinen moninpeli jäi historiaan, faniprojekti osoittaa, että kiinnostus sarjan PvP-puoleen ei ole kadonnut mihinkään. Nyt jää nähtäväksi, kuinka pitkälle modderin visio etenee ja pystyykö se täyttämään sen aukon, jonka peruttu moninpeli jätti pelaajien mieliin.

Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä Kommentit pois päältä artikkelissa Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä

Kauhupelien ystäville on luvassa uusi syy pitää valot päällä, sillä tuo pelaajat tutkimaan paranormaaleja ilmiöitä yhteistyössä kavereiden kanssa. esitteli pelin uuden trailerin kautta, ja luvassa näyttää olevan kauhua, jossa hiljaisuus voi olla paras selviytymiskeino.

Give Us A Sign on 1–4 pelaajan yhteistyökauhupeli, jossa tutkitaan kummittelevia paikkoja, selvitetään yliluonnollisten olentojen salaisuuksia ja yritetään selvitä hengissä ympäristöissä, jotka kirjaimellisesti kuuntelevat pelaajan puhetta. Mikrofonista voi siis tulla joko tärkeä työkalu tai pahin vihollinen.

Pelin erikoisuuksiin kuuluvat ääneen reagoiva pelattavuus, muuttuvat paranormaalit kohtaamiset, monipuoliset tutkimusjärjestelmät sekä yli 20 erilaista kummitusta pelin omasta maailmasta. Lisäksi ympäristöt reagoivat pelaajien toimintaan ja kauhuelementtejä voi muokata oman pelityylin mukaan.

Give Us A Sign julkaistaan aikanaan :lle, :lle ja Xbox Series X|S:lle, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä ole kerrottu. Pelaajat pääsevät kuitenkin kokeilemaan peliä ennakkoon Steam Next Festissä lokakuussa 2026 julkaistavan demon kautta.

Jos Phasmophobia opetti jotain, niin se on se, että kaverin huutaminen pimeässä talossa ei yleensä auta tilannetta. Give Us A Sign näyttää vievän saman idean vielä pidemmälle ja tällä kertaa kummitukset eivät vain ilmesty paikalle, vaan ne kuuntelevat mitä sanot.