Resident Evil 3:n uusinnan demo pelattavana 19.3. Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil 3:n uusinnan demo pelattavana 19.3.

Capcomin legendaarisen Resident Evil -pelisarjan ystävät pääsevät maistelemaan tulevaa Resident Evil 3:n remakea pelattavan demon muodossa. Ennakkomaistiaisessa astutaan Jill Valentinen saappaisiin hänen yrittäessään pelastaa siviilejä Raccoon Cityn karmivilla kaduilla säälimättömän Nemesiksen vaaniessa kannoilla. Demo sisältää myös keräiltävää, löydätkö kaikki 20 demoon piilotettua Mr. Charlie -bobbleheadnukkea?

Resident Evil 3 Raccoon City Demo on saatavilla torstaina 19.3. PS4:lle, Xbox Onelle sekä Windowsille Steamin kautta.

Eikä siinä vielä kaikki, vain noin viikkoa myöhemmin 27.3. pääsee kokeilemaan pelin moninpelitilassa joukkoselviytymistä Resident Evil Resistancen avoimessa beta-testauksessa.

Alkupalat herkuteltua ei odotustakaan jää enää pitkäksi aikaa, sillä Resident Evil 3 remake julkaistaan PS4:lle, Xbox Onelle sekä Windowsille jo 3. huhtikuuta 2020.

Lue lisää aiheesta:

Tulevasta Resident Evil 3 uusinnosta vuosi tuoreita kuvankaappauksia

Resident Evil 3 -kauhupeli saa näyttävän keräilijänversion

Resident Evil 3 -kauhutoimintapelin keskushahmot esittelyssä uudella videolla

Resident Evil 3 uusinta ilmestyy huhtikuussa 2020

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan 5 natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.