Resident Evil Requiem saa suuren tarinalaajennuksen ja ilmaista sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem saa suuren tarinalaajennuksen ja ilmaista sisältöä

on paljastanut uusia suunnitelmia Requiemin julkaisun jälkeisestä sisällöstä. Peli ilmestyi 27. helmikuuta 2026, ja menestys oli välitön. Capcomin mukaan sitä on myyty jo yli viisi miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

Ohjaaja Koshi Nakanishi kertoi virallisen Resident Evil -kanavan kautta, että peliin on tekeillä tarinalaajennus. Tuleva DLC syventää pelin juonta ja pureutuu tarkemmin sen tapahtumiin, hahmoihin ja mysteereihin. Erityisesti pelin loppu jätti monille pelaajille kysymyksiä esimerkiksi Elpisiin liittyen, ja laajennuksen odotetaan tarjoavan joitakin vastauksia. Julkaisupäivää ei kuitenkaan vielä kerrottu, ja Capcom vihjasi, että laajennuksen valmistuminen voi kestää pitkään, mahdollisesti jopa vuoteen 2027 asti.

Verkossa on jo liikkunut huhuja siitä, että lisäsisältö voisi keskittyä sarjafaneille tuttuun Leon S. Kennedyyn tai tuoda takaisin Alyssa Ashcroftin. Osa spekulaatioista yhdistää tarinaa jopa Resident Evil Code: Veronicaan. Capcom ei kuitenkaan ole vahvistanut mitään näistä väitteistä, joten toistaiseksi ne pysyvät faniteorioiden puolella.

Lyhyemmällä aikavälillä peliin on luvassa myös muita päivityksiä. Capcom aikoo lisätä ilmaisen valokuvatilaan, jonka avulla pelaajat voivat ikuistaa pelin hahmoja, maisemia ja toimintakohtauksia. Lisäksi toukokuussa julkaistaan uusi ilmainen minipeli. Sen sisällöstä ei vielä kerrottu tarkemmin, mutta monet arvelevat sen muistuttavan aiemmista Resident Evil -peleistä tuttua Mercenaries-pelitilaa.

Capcom lupaa samalla jatkaa pelin hiomista päivityksillä, jotka tuovat suorituskykyparannuksia, bugikorjauksia ja muita arkea helpottavia muutoksia. Jos sarjan historia toistaa itseään, myöhemmin saatetaan nähdä myös niin sanottu Gold Edition -versio, joka kokoaa pelin ja sen lisäsisällöt yhteen pakettiin.

Capcom vihjailee Dragon’s Dogma 2:n ensimmäistä suurta laajennusta Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom vihjailee Dragon’s Dogma 2:n ensimmäistä suurta laajennusta

on herättänyt spekulaatioryöpyn julkaistuaan juhlakuvan Dragon’s Dogma 2 -pelin toisen vuosipäivän kunniaksi. Vaikka kuva näytti ensi silmäyksellä vain rennolta juhlahetkeltä, fanit ovat löytäneet siitä viitteitä mahdolliseen uuteen laajennukseen.

Erityisesti huomiota herätti kuvassa näkyvä kirje, joka on kirjoitettu pelin sisäisellä Gransysin kielellä. Kun teksti purettiin auki, siinä kerrottiin griffien havainnoista pohjoisella Organin alueella. Tämä on kiinnostavaa, koska kyseinen alue ei ole tällä hetkellä lainkaan pelattavissa.

Toinen vihje löytyy taustalla seisovasta hahmosta, joka ei näytä kuuluvan peliin ennestään. Osa faneista arvelee sen viittaavan uuteen hahmoluokkaan tai jopa kokonaan uuteen rotuun tai “vocation”-järjestelmään, joka voisi tuoda peliin uusia pelityylejä. Hahmon lämmin vaatetus tukee teoriaa, että mahdollinen uusi alue olisi kylmä ja pohjoinen, mikä on täysin erilainen kuin pelin nykyiset ympäristöt.

Dragon’s Dogma 2 sijoittuu tällä hetkellä Vermundiin ja Battahliin, mutta pelin tarinassa on jo aiemmin vihjattu kaukaisista ja lähes unohtuneista pohjoisista alueista. Nyt fanit uskovat, että nämä tarinat saattavat vihdoin muuttua pelattavaksi sisällöksi.

Virallista vahvistusta ei kuitenkaan ole. Mahdollinen laajennus voisi olla vasta alkusoittoa ja osa pelaajista jopa odottaa, että ilmoitus saapuisi pian esimerkiksi Xboxin tulevassa tapahtumassa. Toistaiseksi kyse on vain vihjeistä, mutta Dragon’s Dogma -fanien mukaan Capcom ei yleensä vahingossa kiusoittele tällaisia yksityiskohtia.

Saudi-Arabian vaikutusvalta Capcomissa kasvaa Resident Evilin rikkoessa ennätyksiä Kommentit pois päältä artikkelissa Saudi-Arabian vaikutusvalta Capcomissa kasvaa Resident Evilin rikkoessa ennätyksiä

on lähtenyt liikkeelle hurjalla vauhdilla. ilmoitti pelin myyneen jo 6 miljoonaa kappaletta vain parissa viikossa, mikä tekee siitä koko sarjan nopeimmin myyneen osan. Menestys jatkaa yhtiön vahvaa putkea, sillä myös rikkoi aiemmin ennätyksiä omassa sarjassaan.

Kova myynti ei ole jäänyt huomaamatta. Saudi Arabia on kasvattanut omistustaan Capcomissa ostamalla lisää osakkeita ja tällä kertaa noin viiden prosentin siivun. Kaupan takana on kruununprinssi Mohammed bin Salmanin alainen sijoitusyhtiö, joka on viime vuosina kahminut pelialan omistuksia kiihtyvään tahtiin.

Kyseessä ei ole suinkaan ensimmäinen siirto. Saudi-Arabian valtion sijoitusrahasto omistaa jo entuudestaan noin viisi prosenttia Capcomista. Uusi hankinta tuplaa käytännössä maan vaikutusvaltaa yhtiössä, vaikka sijoittajan mukaan kyse on puhtaasti taloudellisesta sijoituksesta. Samainen taho on aiemmin napannut haltuunsa myös SNK Corporationin ja sekoittanut tähtipelaaja Cristiano Ronaldon mukaan -sarjaan, koska miksei.

Kulissien takana Saudi-Arabia rakentaa pelialalle laajempaa imperiumia myös Savvy Games Groupin kautta. Yhtiö on hankkinut omistuksia muun muassa Scopelysta ja Nianticista, eikä kiirettä muutoksiin kuulemma ole. Tavoitteena vaikuttaa olevan pitkä peli, kirjaimellisesti.

Capcom puolestaan aikoo ratsastaa Requiemin menestyksellä pitkälle. Luvassa on lisää sisältöä ja tukea pelille, ja huhujen mukaan lisäosat ovat jo työn alla. Kaikki tämä osuu sopivasti sarjan 30-vuotisjuhlien kynnykselle, joten kauhufaneille riittää todennäköisesti juhlan aihetta vielä pitkään.

Samaan aikaan pelialan isot rahat ja geopoliittiset jännitteet kulkevat yhä enemmän käsi kädessä. Saudi-Arabian kasvava rooli herättää kysymyksiä siitä, kuinka paljon pelimaailma on enää pelkkää viihdettä ja kuinka paljon osa suurempaa valtapeliä.