Resident Evil Requiem tarjoaa ensimmäistä kertaa täyden kameravalinnan alusta alkaen Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem tarjoaa ensimmäistä kertaa täyden kameravalinnan alusta alkaen

Capcomin jatkaa perinteitä, mutta tuo mukanaan merkittävän uudistuksen: peliä voi pelata sekä ensimmäisestä että kolmannesta persoonasta heti julkaisussa. Kyseessä on vasta toinen kerta, kun sarjassa annetaan pelaajalle vapaus valita kamerakulma itse, aiemmin tämä oli mahdollista vain -pelin ladattavan sisällön kautta.

Uutinen varmistettiin kulissien takaisessa esityksessä Play Days -tapahtumassa, jossa päästiin näkemään pieni vilautus pelin valikosta. Siellä kamera-asetusta pystyi vaihtamaan lennossa. Valtaosa näytetystä pelimateriaalista oli ensimmäisestä persoonasta, mutta valinnanvapaus tulee olemaan läsnä alusta alkaen.

Tämä päätös ilahduttaa varmasti niitä faneja, jotka suhtautuivat varauksella sarjan siirtymiseen ensimmäiseen persoonaan :n myötä. Nyt jokainen voi valita itselleen sopivimman näkymän kauhuseikkailuun, olipa mieltymys sitten syvä upotus pelaajahahmon silmin tai klassisempi kolmannen persoonan tyyli.

Itse peli tuntuu olevan uskollinen Resident Evilin hengelle. Päähenkilö, FBI-analyytikko Grace Ashcroft, herää trailerista tutussa sairaalassa, ja etenee tarinassa klassisten sarjatunnusmerkkien siivittämänä: taskuun eksyy sytytin, ruuvimeisseli ja sulake. Tunnelma on ahdistava, ympäristö rapistunut, ja hirviöt karmivia.

Vaikka moni epäilee yhä Leon S. Kennedyn olevan pelin todellinen päähenkilö, häntä ei vielä näytetyssä materiaalissa nähty. pitää salaisuuden visusti suojassa, mutta yhdistelmä uusiutuvia pelimekaniikkoja ja nostalgisia elementtejä lupaa vahvaa pelikokemusta helmikuussa 2026 julkaistavalle teokselle.

Capcom räväyttää Gamescomissa – zombit, samurait ja scifiseikkailut valtaavat lavan Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom räväyttää Gamescomissa – zombit, samurait ja scifiseikkailut valtaavat lavan

Pelitalo on paljastanut täyden pelivalikoimansa Gamescom 2025 -tapahtumaan, eikä lista jätä ketään kylmäksi. Ensimmäistä kertaa maailmassa fanit pääsevät kokeilemaan livenä tulevia hittipelejä , ja mystistä scifipeliä PRAGMATA. Pelipaikka on halli 9, osasto A070, eikä kokemus jää ahtaaksi, yli 950 neliötä ja 85 pelattavaa demoa takaa, että jonoa syntyy.

Resident Evil Requiem jatkaa legendaarista kauhupelisarjaa jo yhdeksännessä pääpelissä. Uutuus lupaa hyytävää tunnelmaa, teknisesti huippuunsa viritettyä toimintaa ja uuden aikakauden selviytymiskauhua, kun julkaisu koittaa helmikuussa 2026. Samalla esittäytyy Onimusha: , jossa katanat viuhuvat ja demonit saavat kyytiä historiallisessa mutta karmivasti vääristyneessä Kiotossa.

Myös pitkään hiljaiseloa viettänyt PRAGMATA tekee vihdoin yleisölle debyyttinsä. Scifitarinan yksityiskohdat ovat yhä hämärän peitossa, mutta nyt siihen pääsee vihdoin käsiksi – tai ainakin ohjain kädessä.

Lisäherkkuna messuilla nähdään myös Street Fighter 6 ja Kunitsu-Gami: Path of the Goddess uudelle Nintendo Switch 2 -konsolille. Capcom ei tyydy vain demoihin: luvassa on myös livelähetyksiä, vierailijoita ja Rocket Beans TV:n saksankieliset shownpäivät aamusta iltaan.

Gamescomissa tiedossa on siis kunnon pelijuhla ja Capcom selvästi aikoo olla sen äänekkäin vetonaula.

Capcom tuo historian henkiin Onimusha: Way of the Sword -pelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom tuo historian henkiin Onimusha: Way of the Sword -pelissä

Capcomin uusi toimintapeli Onimusha: yhdistää yliluonnollisen demonimetsästyksen ja japanilaisen historian ainutlaatuisella tavalla. Erityistä huomiota on kiinnitetty pelin historialliseen tarkkuuteen – niin paljon, että pelinkehittäjät tekivät yhteistyötä oikeiden japanilaisten temppeliviranomaisten kanssa luodakseen mahdollisimman autenttisen version Kioton Kiyomizu-deran temppelistä.

Pelin tuottaja Akihito Kadowaki kertoi Summer Game Fest -tapahtumassa, että temppelin esittämisessä oli tärkeää ottaa huomioon sekä nykyinen ulkoasu että se, miltä se olisi näyttänyt pelin aikakaudella. Halusimme kunnioittaa paikan historiaa ja antaa pelaajille mahdollisuuden verrata pelin versiota todelliseen temppeliin, Kadowaki sanoi.

Mielenkiintoista on, että Kiyomizu-dera on esiintynyt myös muissa historiallisiin tapahtumiin perustuvissa peleissä, kuten ja Onimusha eroaa näistä kuitenkin selvästi yliluonnollisella teemallaan. Silti juuri on mennyt pisimmälle paikan autenttisen tunnelman rakentamisessa – vaikka pelissä joudutaankin ottamaan taiteellisia vapauksia.

Kadowakin mukaan pelaajat saattavat huomata pelissä tuttuja yksityiskohtia, jos he joskus vierailevat oikeassa temppelissä Kiotossa. Uskon, että se voi tehdä kokemuksesta vieläkin rikkaamman. Erojen bongaaminen voi olla jopa osa hauskuutta, hän toteaa.

.