Roccat julkaisi ensimmäisen Vulcan II mini-pelinäppäimistönsä Kommentit pois päältä artikkelissa Roccat julkaisi ensimmäisen Vulcan II mini-pelinäppäimistönsä

Roccat Vulcan II Mini

-pelien oheislaitemerkki on julkistanut täysin uuden optis-mekaanisen Vulcan II Mini PC-pelinäppäimistön. Vulcan II Mini jatkaa tuotemerkin näppäimistökehitystä uraauurtavilla ominaisuuksilla, kuten maailman ensimmäisillä Dual LED Smart Keys -näppäimillä ja parannetuilla TITAN II -optisilla kytkimillä.

Vulcan II Mini on 65 prosenttia tavallista näppäimistöä pienempi, mutta siinä on edelleen nuolinäppäimet ja runsaasti tilaa laajoille, kattaville hiiriliikkeille, joita tarvitaan nopeatempoisten pelien voittamiseen, joten se on ihanteellinen lisä jokaisen PC-pelaajan arsenaaliin.

Vulcan II Mini on maailman ensimmäinen näppäimistö, jossa on Dual LED Smart Key -teknologia. PC-pelaajat voivat luottaa näppäinpainalluksiinsa 30 monitoimisen Smart Keys -näppäimen ansiosta, joissa on Dual LED -valonäytöt, joiden avulla pelaajat näkevät paremmin, milloin toissijaiset toiminnot ovat aktiivisia. Smart Keys -näppäimet yhdistyvät Roccatin EasyShift [+]-toimintoon, jossa käyttäjät voivat ohjelmoida toisen toimintatason, jolloin mininäppäimistö säilyttää täysikokoisen näppäimistön toiminnallisuuden.

Lisäksi Vulcan II Minissä on Roccat uudet TITAN II -optiset kytkimet, jotka ovat brändin alkuperäisen, fanien suosiman optisen kytkimen evoluutio. Parannetut TITAN II -optiset kytkimet tarjoavat saman kevyen nopeuden ja 100 miljoonan näppäinpainalluksen kestävyyden, ja ne on nyt optimoitu kolmansien osapuolten näppäinhattujen yhteensopivuutta varten, ja niissä on parannettu läpinäkyvä kotelointi ja voitelu entistäkin pehmeämpää liikettä varten. Vulcan II Minin TITAN II -optiset punaiset/lineaariset kytkimet on suunniteltu toimimaan sulavasti ja välittömästi, ja ne sopivat täydellisesti kilpailupeleihin, joissa vaaditaan nopeutta, tarkkuutta ja nopeita näppäinpainalluksia.

”Tiesimme luoneemme jotain hyvin erityistä alkuperäisen Vulcanin kanssa. Yhteisömme ja kriitikot ovat olleet sarjan intohimoisia faneja siitä lähtien, ja nyt on seuraavan evoluution aika. Vulcan II Mini on kooltaan pieni ja innovatiivinen. Toinen hyöty 65 prosentin koosta on se, että viiden ylimääräisen näppäimen ansiosta Vulcan II Mini sopii erinomaisesti ihmisille, jotka haluavat viettää aikaansa työskentelemällä, luomalla ja pelaamalla samalla kokoonpanolla. Uskon, että Vulcan II Mini asettaa uuden standardin sille, mitä pelaajien tulisi odottaa pienemmiltä mini-PC-pelinäppäimistöiltä tulevaisuudessa.”

sanoo René Korte, Roccatin perustaja ja Turtle Beachin PC-oheislaitteiden toimitusjohtaja

PC-pelaajat, jotka käyttävät Vulcan II Miniä, voivat tallentaa jopa viisi profiilia mukautettua RGB-valaistusta, näppäinten uudelleenasettelua ja muuta suoraan näppäimistöön, mikä mahdollistaa kätevän siirrettävyyden. Vulcan II Minin anodisoitu alumiininen taustalevy takaa rakenteellisen eheyden ja luo pohjan Roccatin AIMO RGB -valaistusteknologialle, joka tuottaa eloisat valaistusnäytöt heti laatikosta otettu ja jonka voi synkronoida muiden yhteensopivien AIMO-tuotteiden kanssa.

Vulcan II Minissä on kaksinkertainen RGB-valaistuksen virkistystaajuus tavallisiin pelinäppäimistöihin verrattuna, mikä tuottaa tasaisia ja eloisia tehosteita, jotka vievät upean työpöydän valaistuskokemuksen seuraavalle tasolle. Irrotettavan USB-C-kaapelin ansiosta Vulcan II Mini on helppo ottaa mukaan matkalle ja se tarjoaa toisen mahdollisuuden personointiin. Roccatin Vulcan II Mini on saatavana Ash Black- tai Arctic White -värisenä, ja PC-pelaajat voivat lisätä oman persoonallisen kosketuksensa kolmannen osapuolen ristiin kiinnitettävillä näppäinkansilla tai varustamalla värikkäillä mukautetuilla USB-C-kaapeleilla (myydään erikseen).

Vulcan II MINI on ennakkotilattavissa valmistaja sivuilta ja osallistuvilla jälleenmyyjillä Suomessa hintaan 157,99 euroa ja se lanseerataan 29. syyskuuta 2022.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.

Kesäkuun odotetuimmat videopelit Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuun odotetuimmat videopelit

Kesäkuun pelijulkaisut käynnistyvät monipuolisella kattauksella, jossa teema vaihtelee ensimmäisen persoonan räiskinnästä, seikkailuun, toimintaan ja moneen muuhun.

Gothic 1 Remake (PC, PS5, Xbox Series X/S)

Julkaisupäivä: 5. kesäkuuta

on uudelleenluotu Gothic pelisarjan ensimmäinen peli. Pelin maailma on elokas jossa asukkaat ja eläimet elävät omaa elämäänsä päivä päivältä suhteellisen realistisella tavalla. Pelin eri osioita on myös päivitetty, kuten modernisoitu taistelujärjestelmä joka kunnioittaa alkuperäisiä perusmekaniikkaa.

Solarpunk (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 8. kesäkuuta

on selviytymispeli kehittyneessä maailmassa, joka on täynnä leijuvia saaria. Pelissä rakennat omaa saarta viljelemällä maata, rakentamalla omanlaista kotia, valmistamalla työkaluja ja tutkimalla muita leijuvia saaria ilma-aluksella, joko yksi tai kavereiden kanssa.

Don’t Let It Starve (PC)

Julkaispäivä: 12. kesäkuuta

on strateginen uhkapeli- ja roguelike tyylinen ruokarakentelupeli. Pelissä sinun täytyy ruokkia puolikokkihirviölle mahdollisimman herkullisia ruokia, jotta toivottavasti saat vapautesi.

Lost Castle 2 (PC)

Julkaisupäivä: 11. kesäkuuta

on 2D beat ’em up rogue-lite joka julkaistaan täysin melkein kaksi vuotta sen jälkeen kun early access julkaistiin. Pelissä sinun täytyy päihittää hirviöitä päästäksesi mahdollisimman pitkälle ja löytääksesi arkkuja joista voi löytyä uusia esineitä.

Dead or Alive 6 Last Round (PC, Xbos Series X/S, PS5

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

Last Round on uudistettu version Dead or Alive 6 pelistä nimisessä pelisarjassa ja se julistettiin sarjan 30 vuotispäivän juhlistamiseksi. Peliin on lisätty uusia asioita mitä ei ollut Dead or Alive 6:ssa, kuten uusia hahmoja ja pukuja, sekä myös kuvatila missä voi ottaa kuvia taistelujen keskellä.

The Adventures of Elliot: The Millennium Tales (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 18. kesäkuuta

on uusi toimintaroolipeli, jonka ovat kehittäneet Octopath Traveler- ja Bravely Default -sarjoista tunnetut kehittäjät. Pelissä ohjaat Elliotia laajassa fantasiamaailmassa, jossa tutkit muinaisia raunioita, taistelet vihollisia vastaan reaaliaikaisessa taistelujärjestelmässä ja selvität vuosituhansia vanhaa mysteeriä. Peli yhdistää näyttävän HD-2D-grafiikkatyylin sekä toimintapainotteisen seikkailun.

FINAL FANTASY VII REBIRTH (Switch 2)

Julkaisupäivä: 3. kesäkuuta

on Final Fantasy VII Remake -trilogian toinen osa, jossa Cloud Strife ja hänen toverinsa jatkavat matkaansa Midgarin ulkopuolella. Pelissä tutkitaan valtavaa avointa maailmaa, kohdataan tuttuja hahmoja sekä koetaan uusia juonenkäänteitä klassiseen tarinaan. Taistelujärjestelmää on laajennettu uusilla yhteistyöhyökkäyksillä ja hahmojen välisillä synergiataidoilla.

Star Fox (Switch 2)

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

on uudelleenversiointi klassisesta Star Fox 64 -pelistä. Pelissä ohjaat Fox McCloudia ja Star Fox -tiimiä heidän taistellessaan Androssin joukkoja vastaan avaruudessa sekä eri planeetoilla. Uudistettu versio sisältää modernit grafiikat, uusia välianimaatioita, verkkomoninpelin sekä mahdollisuuden pelata yhdessä ystävien kanssa. Tämä on ensimmäinen merkittävä Star Fox -julkaisu kymmeneen vuoteen.